Lenovo Z6 Pro
recenze

Lenovo Z6 Pro

Podařený comeback, nebo krok vedle?
47

Lenovo Z6 Pro je špičkově vybavený smartphone, který se chlubí kvalitním AMOLED displejem, čtveřicí fotoaparátů a extrémním výkonem. Rovněž cenovka 14 tisíc korun je více než konkurenceschopná a z telefonu na první pohled činí ideální volbu pro všechny, kteří vyžadují perfektní poměr cena/výkon. Došlo i na kompromisy, nebo lze nákup jednoznačně doporučit?

Konektivita: bez NFC, vážně?

Z konektivity na první pohled nic důležitého neschází a telefon podporuje Wi-Fi standard 802.11 a/b/g/n/ac i Bluetooth 5.0 s podporou aptX HD. Pro bezpečnou navigaci k cíli nechybí GPS, Glonass či BDS a potěší rovněž podpora FM rádia. Po kratším hledání v nastavení a zkoumání možností notifikační roletky však zjistíte, že telefon nepodporuje NFC, které je pro většinu uživatelů důležité kvůli podpoře bezkontaktních plateb. Pokud jste tedy zvyklí platit telefonem, nebo o tom v budoucnu uvažujete, Lenovo Z6 Pro rozhodně není pro vás.

Líbilo se nám
 • nic důležitého nechybí
 • FM rádio
Nelíbilo se nám
 • absence NFC

Fotoaparát: fantastická čtyřka

Jak již bylo zmíněno, čtveřice snímačů je umístěna pěkně pod sebou. Úplně nahoře najdeme 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv, který disponuje, na rozdíl od naprosté většiny konkurence, automatickým ostřením a lze jej využít rovněž k pořizování makro snímků již od vzdálenosti dvou centimetrů. Není však vybaven optickou stabilizací ani nenabízí korekci efektu rybího oka. Za dobrého světla pořizuje obvykle velmi pěkné snímky s vysokým dynamickým rozsahem a mezi ultraširokoúhlými objektivy jde, již jen kvůli přítomnosti autofocusu, o nadprůměr.

Pod ním se nachází standardní snímač o rozlišení 48 megapixelů a slušné světelnosti f/1.8, který se chlubí technologií skládání čtyř pixelů do jednoho, takže mají výsledné snímky 12Mpx rozlišení.

Pro zachycení vzdálených předmětů poslouží 8megapixelový teleobjektiv, který se kvůli horší světelností f/2.2 aktivuje pouze při dostatku světla, a v šeru vám tak zůstane k dispozici namísto zoomu optického pouze přiblížení digitální. Snímky z 8megapixelového fotoaparátu jsou navíc z nějakého důvodu automaticky přepočítány na 12 megapxelů. Kvalita je však přesto velmi dobrá a rozdíl oproti hlavnímu snímači není až tak markantní.

Pravděpodobně nejzajímavější je dedikovaná 2megapixelová kamerka pro natáčení Full HD videí, která jako jediná ze zmíněných senzorů podporuje optickou stabilizaci. Ta se spustí buď automaticky, pokud telefon usoudí, že je to potřeba, nebo při aktivaci sportovního či nočního režimu. Pořízená videa vypadají pěkně, nechybí jim detaily a přítomnost OIS lze rozhodně znát.

Aplikace fotoaparátu by zasloužila vylepšit.

Celkově musím fotoaparát Lenovo Z6 Pro pochválit. Snímky z hlavního snímače jsou ostré a obvykle mají skvělý kontrast i podání barev. Stejně tak jsem byl spokojen s ostatními snímači. Pouze samotná aplikace fotoaparátu by si zasloužila vylepšit. Pokud chcete například dvojnásobný zoom, nezbývá vám než použít gesto „pinch to zoom“, případně opravdu nepodařený posuvník, u kterého je přepínání poměrně zdlouhavé, nepřesné a rozhodně velmi nepohodlné. Alespoň, že ultraširokoúhlý objektiv či makro režim lze spustit klasickým tlačítkem. I tak by však mohlo Lenovo na aplikaci trochu zapracovat a alespoň přepínání mezi fotoaparáty zjednodušit.

Lenovo Z6 Pro testovací video 2160p 30 FPS

Lenovo Z6 Pro testovací video 1080p 30 FPS

U videa, které lze natáčet maximálně ve 4K při 30 FPS, potěší opravdu rychlé přeostřování, které se jen tak běžně nevidí. Zmiňovaná snímkovací frekvence je bohužel nejvyšší, jakou lze nastavit, přestože by telefonu na 4K 60 FPS výkon nescházel. Pochválit lze rovněž noční režim, který se řadí mezi to nejlepší, co jsme mohli vidět, a klidně se dá srovnat s konkurencí od Huawei či Googlu. Pořízení nočního snímku zabere pouze krátkou chvílí a výsledné fotografie mají obvykle velmi slušnou úroveň detailů a netrpí digitálním šumem.

Líbilo se nám
 • kvalitní výstup z fotoaparátů
 • dedikovaný objektiv pro natáčení videa
 • ultraširokoúhlý objektiv i teleobjektiv
Nelíbilo se nám
 • chybí možnost natáčet 4K v 60 FPS
 • absence OIS u hlavního snímače

Software: ZUI 11 nenadchne

Hladkému chodu systému napomáhá kromě výkonného hardwaru také Android 9 s nadstavbou ZUI 11, která je občas mírně nepřehledná a čisté prostředí, na které jsme zvyklí z nových Motorol, by se mi osobně zamlouvalo více. Příliš mi nevyhovovalo ani ovládání gesty U-touch, které častokrát adekvátně nereagovalo. Co se mi naopak líbilo, je gesto známé ze smartphonů Motorola, kdy rychlým otočením telefonu aktivujete fotoaparát. Kromě toho prostředí ZUI upravuje také design obrazovky se spuštěnými aplikacemi či notifikační roletku. Změny se dočkalo také prostředí nastavení, které by rovněž zasloužilo zpřehlednit.

Líbilo se nám
 • užitečné gesto známé ze smartphonů Motorola
Nelíbilo se nám
 • nepříliš dobře fungující gesta
 • čistý Android by byl lepší volbou
Diskuze ke článku
Loid
Lenovo? Krok vedle!
Khan
Ty jo... za Lenovo 14k. A bez NFC. Hodne stesti...
Jméno
Takže v podstate z portfólia Lenovo nie je žiaden telefón, ktorý by mal NFC, IP68, bezdrôtové nabíjanie a OIS? Teda žiaden konkurent pre súčasné vlajkové lode iných značiek?
Carda
Další nudloidní mobil s výřezem a bradou který má tak originální design jako 30 jiných mobilů :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze