Lenovo Yoga Tablet 2 8"
recenze

Lenovo Yoga Tablet 2 8"

Plnohodnotné Windows na cesty
16

Po záplavě levných tabletů s operačním systémem Android vždy rádi přivítáme změnu. Dnes recenzovaný Lenovo Yoga Tablet 2 nabídne dospělý operační systém Windows 8 v kompaktním provedení s praktickým stojánkem a hodnotným vzhledem. Jak si Yoga celkově vedla v našem testování si prozradíme nyní.

Hardware a výkon: takové malé PC

Lenovo Yoga Tablet 2 sází na čtyřjádrový Intel Atom Z3745 o frekvenci 1,86 GHz. K dispozici má také 2 GB RAM pro běh samotných aplikací, kde po prvním spuštění zůstane 1,2 GB volných. U 32GB verze vám po prvním zapnutí zůstane zhruba 17 GB volného místa pro vaše soubory. Paměť lze rozšířit i microSD karu, a to až do velikosti 128 GB. Jako operační systém nalezneme uvnitř zařízení Windows 8.1 with Bing, což je dospělá verze pro menší zařízení. Výkonu je dostatek, a to nejen na kancelářskou práci, ale i na hry, které najdete v obchodě, případně si můžete doinstalovat libovolné tituly, kterým zmíněné parametry postačují. Samozřejmě nemůžete očekávat, že na Lenovu Yoga Tablet 2 spustíte náročné 3D hry určené primárně pro vyspělé PC, starší plošinovky si však zahrajete vcelku bez problému.

V rámci našeho testu jsme vyzkoušeli nainstalovat Heroes Of Might And Magic III Complete, kterou zřejmě nemusíme představovat fanouškům strategií. Tato hra fungovala na tabletu naprosto bez problému, jediný problém nastal v případě virtuální klávesnice, která se uvnitř hry odmítala otevřít. V takovém případě však stačí vzdálená správa, například z mobilního telefonu, případně Bluetooth klávesnice. Co se týče rychlosti disku, dle CrystalDiskMark je výsledek pro zápis 75,58 MB/s a pro čtení 174,3 MB/s.

Uživatelské prostředí: Windows na scénu

Jak jsme již zmínili, uvnitř tabletu se nachází operační systém Windows 8.1 with Bing. Doplňku with Bing se netřeba obávat. Bonusem za předinstalovaný vyhledávač Bing v Internet Exploreru dostanete MS Office 365 na jeden rok zdarma. Žádné zásadní rozdíly tedy nenajdete a jedná se o klasický operační systém. V praxi to přináší řadu výhod, především se nemusíte učit s ničím novým a můžete využívat software, na který jste zvyklí. Instalovat můžete jak aplikace pro klasickou pracovní plochu, tak samozřejmě stahovat moderní aplikace z Windows Store. Jediné omezení tak skýtá pouze úhlopříčka displeje, která není na klasické zobrazení plochy dostatečně prostorná. To lze vyřešit dvěma možnostmi, a to 1) plochu většinou vůbec nepoužívat a vystačit si pouze s prostředím Modern UI nebo za 2) používat pero vzhledem k již představené funkci AnyPen.

Uživatelské prostředí

Ovládání systému je vcelku intuitivní. U Windows 8.1 se na 8palcovém displeji neobejdete bez gest, které už známe z Windows 8. Tablet ovšem jako alternativu nabídne i hardwarové Windows tlačítko a gesta tak nejsou jedinou volbou. Za tento přístup Lenovo chválíme, ne všem jsou gesta systému Windows na tabletech při chuti. Další možností je ovládání pomocí doplňkové (bezdrátové) klávesnice a myši, respektive touchpadu. V tomto se opět projevuje výhoda dospělého OS, nemusíte se zkrátka omezovat tím, co pro váš konkrétní tablet výrobci nabídnou. Pokud bychom se měli vrátit zpět k prvotní obavě z ovládání systému na takto malé úhlopříčce, kterou jsme nastínili už v úvodu článku, můžeme směle říci, že díky funkci AnyPen se obrazovka i v případě klasické pracovní plochy ovládá snadno, displej navíc skvěle a okamžitě reaguje na všechny vaše povely. V tomto ohledu bez problému, ten by mohl nastat jen u uživatelů se slabším zrakem. V případě používání moderního prostředí pak žádné problémy nenastávají, vše je optimalizováno i pro takto malou úhlopříčku, ovládací prvky jsou dostatečně velké.

Uživatelské prostředí

Zastavíme se ještě u možnosti rozdělení obrazovky v Modern UI prostředí. Opět balancujeme na hraně, protože displej je už tak dosti malý, přesto vám systém tuto možnost nezakazuje a vy si tak snadno můžete spustit webovou stránku a na druhé části obrazovky můžete vesele skicovat vaše nápady. Rozdělení docílíte jednoduchým gestem, kdy posunete prst z vrchní části obrazovky do jejího středu a následně si vyberete stranu, kde se má aplikace otevřít. Následně můžete manipulovat i s rozložením, kdy jedno okno může zabírat například 70 % obrazovky a druhé tedy zbylých 30 %.

Také tento tablet dostane v létě zdarma update na Windows 10, které nabídnou například i Office optimalizované pro malá dotykový zařízení a ještě pohodlnější ovládání skrze malý dotykový displej.

Diskuze ke článku
Kensi Deeks Blye
Kensi Deeks Blye
Opět máte ozvěnu ve videu
Pietor
Už dlouho uvažuji o koupi tabletu s Windows.
Chci se zeptat buď autora recenze nebo uživatelů.
Jak je to s aktualizacemi systému a následným prostorem úložiště. Nezabere aktualizace systému nějaké místo, které poté nějak nesmaže či takhle?
Tzn. stačí 32 GB paměť nebo si mám najít tablet s 64 GB? Na doinstalování aplikací a následným aktualizací.
Doufám, že jsem to vysvětlil dobře a že mě pochopíte...:-)
teri
Jak můžete doporučovat tablet "na cesty", když nemá možnost mobilního datového připojení?!
Zdeny
Jinak se dívej i na procesor, určitě vem variantu co zvládá 64bit OS. Za humny je tu Win10, takže upgrade na 64bit OS se pak vyplatí

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze