Lenovo Yoga 910
recenze

Lenovo Yoga 910

Fešný, ale nevychovaný maratonec
3

360stupňová konvertibilní konstrukce, aktuální Core i7 „účkové řady“, 16 GB RAM, 512GB SSD nebo 14palcový 4K displej, a to v celohliníkovém těle tenčím než 15 milimetrů a lehčím než 1,4 kilogramu – takovými ohromujícími specifikacemi se může pochlubit strop spotřebitelské řady Yoga od Lenova, prémiový model 910 v maximální výbavě. Oslní stejně jako na papíře i v praxi?

Procesor, grafika a chlazení: bzzzzzzzzzzzzz...

Navzdory nízké tloušťce nedošlo k ústupkům pokud jde o výpočetní výkon, a tak v útrobách tepe procesor Intel Core i7-7500U. Základní takt činí 2,7 GHz, ten maximální po aktivaci Turbo Boostu 3,5 GHz. Výkon tak dostačuje také na náročnější aktivity jako editace obrázků nebo střih videa ve vysokém rozlišení. Ani hraní vám nezůstane zapovězeno, byť z nových titulů v maximálních detailech budete mít přinejlepším slideshow. Vlivem absence dedikovaného grafického čipu totiž obraz obstarává pouze integrovaný Intel HD Graphics 620.

Vyspělost procesoru aktuální řady Kaby Lake bohužel ostře kontrastuje se zdejší dvojicí podřadných větráčků, které práci inženýrů z laboratoří Intelu degradují. Naběhnou i při lehké práci a hlavně jsou vždy při používání slyšet. Na vině bohužel není jen vyšší úroveň produkovaného hluku, ale též jeho pískavý charakter. Je až s podivem, že takový prcek překřičí i midtower.

Větráčky jsem se ani nepokoušel umravnit utilitami třetích stran, protože už ve výchozím nastavení se část šasi nad klávesnicí citelně zahřívala. Původně jsem se domníval, že se točí i při nulové zátěži, ale to po aktualizaci ovladačů WLAN pominulo. Teploty se nikdy nedostaly mimo kontrolu, ale při vyšším důrazu na air-flow by mohly být nižší a používání tedy příjemnější.

Lenovo Yoga 910

Při maximálním zatížení všech jader klesne takt z 3,5 GHz na 3 GHz v řádu jednotek minut. Po čtvrt hodině už procesor nezvládá pracovat ani na základní frekvenci, ale statečně se drží nad 2,5 GHz. Pokud zapřáhnete i grafický čip, takt jde víceméně okamžitě pod 2,5 GHz. Za deset minut spadne až na 1,6 GHz a dále už neklesá.

V BIOSu lze volit mezi třemi úrovněmi výkonu, ale výrazněji se projevuje jen „High Performance“, kdy zůstává Turbo Boost déle aktivní.

Líbilo se nám:

 • ve své kategorii velmi dobrý výkon
 • po updatu ovladačů větráky v klidu utichnou

Nelíbilo se nám:

 • nepříjemně hlasité chlazení
 • větráky se točí i při lehké zátěži
 • poměrně agresivní throttling
 • bez blokace výdechů by se méně zahříval

Úložiště a operační paměť: sportovní autobus

Potřebujete-li alespoň 512GB SSD úložiště a 16 GB RAM, moc jiných voleb než Yogu 910 nemáte. A pokud vám záleží i na rychlosti jejich komunikace, najít konkurenta vám dá už opravdu pořádně zabrat. Pamětmi DDR4 na frekvenci 2 133 MHz a vysokokapacitním SSDčkem s rozhraním NVMe a rychlostí čtení až 3,2 GB/s se jen tak někdo chlubit nemůže.

Pokud byste časem 512 GB vypotřebovali, můžete SSD upgradovat. Vyměnit můžete také modul zajišťující bezdrátovou konektivitu. 16 GB RAM vám však bude muset vystačit napořád, protože paměťové moduly v dual-channel zapojení jsou napevno připájeny k základní desce.

Předinstalovaná Windows 10 a další software si ze 450gigabajtové systémové partition ukousnou 31,5 GB. Chcete-li si dát práci s odinstalováním zbytného, můžete z SSD vydolovat dalších 10 GB, čímž se dostáváme k 430 GB připraveným pro vaše data. Druhý viditelný oddíl o velikosti 25 GB je určený souborům pro obnovu.

Líbilo se nám:

 • více než dostatek gigabajtů
 • bleskurychlost
 • upgradovatelnost SSD

Nelíbilo se nám:

 • neupgradovatelnost RAM

Operační systém a doprovodný software: zaplavená Windows 10

Roli operačního systému plní kdo jiný než Windows 10 Anniversary Update, zde ve výbavě Home. Od poslední recenze jsem si s nimi opět stihl užít mnoho „příjemných“ chvil, tentokrát se to dokonce neobešlo bez volání na podporu a provedení servisního zásahu. Ano, stále mluvím o Windows: nabídka obnovy avizovala reset do továrního nastavení, avšak výsledkem byla vždy jen čistá instalace naposledy používané verze, nikoliv té implicitní.

Lenovo pravděpodobně pozlacuje vnitřní stranu šasi, protože i při tak vysoké ceně bylo zapotřebí požádat softwarové partnery, aby vám stroj zadotovali. Té „štědrosti“ byl McAfee (antivirus LiveSafe), Netflix (stejnojmenný klient pro streamování filmů a pořadů), Microsoft (Office 2016 Trial), Cyberlink (fotoeditor Lenovo Photo Master) a další.

Až budete tento bloatware odinstalovávat, dejte si pozor, abyste s nimi omylem neodstranili utility. Ty od Lenova patří mezi to lepší, s čím se na notebooku můžete setkat. Krom již zmíněného ekvalizéru Dolby Audio a Ovládacího panelu pro HD grafiku Intel oceníte Lenovo Companion (optimalizace běhu systému á la CCleaner, softwarové aktualizace, …), Lenovo Settings (nastavení displeje, klávesnice, mikrofonu, …) a jeho součást v podobě ukazatele stavu baterie na hlavním panelu (přímo v ikoně ukazuje míru nabití, poskytuje rychlý přístup do správy napájení apod.).

Už na to padla řeč. Těžko říct, koho za to přesně vinit. Microsoft a jeho Windows? Vývojáře třetích stran? 4K displej? Každopádně se připravte na to, že čas od času narazíte na aplikaci, která nebude vypadat jak by měla.

Líbilo se nám:

 • užitečné utility

Nelíbilo se nám:

 • bloatware high-endu nesluší
 • Windows 10 před sebou mají ještě dlouhou cestu
 • Microsoft Office jen v trialové verzi
 • klopýtající připravenost softwaru pro 4K

Výdrž baterie: MacBook v ohrožení?

Uživatelsky nevyměnitelná baterie o slušné kapacitě 78 Wh slibuje dlouhou výdrž. A realita tyto předpoklady potvrzuje. V našem sjednoceném testu přehrávání streamovaného Full HD videa přes Wi-Fi umřela baterie až po 10 hodinách a surfování zvládla po stejně dlouhou dobu. To je na daný hardware a tenký profil těla zařízení úctyhodný výsledek.

S velkou kapacitou baterie jde ruku v ruce i delší nabíjení přes zadní USB-C port. 80 % dosáhnete za 2 hodiny a 33 minut, během nichž tak-tak zvládnete projekci Metropolisu. Do nahlášení stovky si můžete čas zkrátit třeba 3 a ¾hodinovým režisérským sestřihem Lawrence z Arábie.

Stav baterie při nabíjení Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 16 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 34 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 54 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 72 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 91 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 111 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 132 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 153 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 175 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 227 minut

Líbilo se nám:

 • vysoce nadprůměrná výdrž
 • univerzální nabíjecí port

Nelíbilo se nám:

 • dokument Shoah (613 minut) se vypne těsně před koncem
Diskuze ke článku
René
Líbila se nám:
prémiová krabice
Nelíbilo se nám:
že v ní mimo základu nic není

:))))))
hjuik
No tak to jo,za 50K proč ne? :D :D :D :D Tvl mám za 40K Mac a to se mi to zdálo celkem dost :D :D Tak tohle fakt ne,mazec :D :D Jinak pěkná recenze;-)
Pavel
Mé skoro 5 let staré lenovo thinkpad t430, mužů bez problémů zapínat čtečkou otisků. Holt 5 let vývoje a mnohem vyšší cenovka jsou znat..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze