Lenovo Vibe P1m
recenze

Lenovo Vibe P1m

Hezké, chytré a s dlouhou výdrží

Střední třída mnohdy znamená hodně muziky za málo peněz. Tohoto motta se snaží co nejvíce držet nové Lenovo VIBE P1m, které za částku jen nepatrně přesahující 5 000 Kč nabízí kvalitní displej, silnou baterii, povedené prostředí nebo takřka maximální výbavu. Povede se Lenovu zatopit konkurenci?

Hardware: klasika od MediaTeku

Lenovo VIBE P1m nabídne 64bitový čtyřjádrový procesor MediaTek 6735P, který běží na taktu 1 GHz. Sekundují mu 2 GB paměti RAM, z čehož je více než polovina dostupná pro uživatele, a potěší také 16GB interní paměť (zpočátku dostupných zhruba 10 GB), kterou lze pomocí paměťových karet rozšířit o dalších až 128 GB, kam lze přesouvat také aplikace. Telefon je bezproblémově svižný, netrpí na záseky a ani na vynucené restarty aplikací či samotného prostředí Androidu 5.1 Lollipop, kterým novinka disponuje.

Benchmark testy

V testech výkonnosti Lenovo VIBE P1m dosahuje průměrných výsledků ve své kategorii. Například v oblíbeném benchmarku AnTuTu dosahuje téměř na hodnotu 20 000 bodů. Výsledky dalších testů si můžete prohlédnout na screenshotech výše.

Uživatelské prostředí: svižný Lollipop

Vzhled samotného Androidu 5.1 Lollipop „prosvítá“ jen v několika málo případech (notifikační lišta a multitaskingová nabídka), jinak je design prostředí podroben grafické nadstavbě VIBE UI, kterou majitelům zařízení společnosti Lenovo nemusíme dlouze představovat.

Prostředí můžete rychle upravovat pomocí šesti předpřipravených témat. Ty mění především tapetu, pozadí prostředí a také design ikonek. Všechna jsou stejně rychlá, a tak se ve výběru nemusíte nijak omezovat.

Mezi další vlastnosti nadstavby VIBE UI patří například chybějící menu aplikací, neboť všechny aplikace jsou seskupeny na základních obrazovkách. Přesouvání aplikací mezi plochami je úžasně jednoduché, stačí dlouze podržet prst nad danou aplikací a následně ji přenést na ukazatel stránky. Aplikaci tak nemusíte zbytečně tahat po všech obrazovkách, než naleznete tu správnou. Další možností, jak přesouvat vícero zástupců, je možnost jejich uložení do dokové lišty. Opět stejný postup: nad aplikací stačí podržet prst, opětovně na ni ťuknout, přičemž aplikace se automaticky přesune do dokové lišty. Následně stačí navolit další aplikace, které chcete přesunout na jinou obrazovku, a jakmile bude jejich seznam kompletní, najedete na vybranou obrazovku a opětovně ťuknete na ikonu aplikace. Ta se automaticky zařadí na poslední místo dané karty, případně si můžete navolit přesné místo, kam se má umístit.

Grafickou nadstavbu VIBE UI hodnotíme jako vždy veskrze pozitivně, i když na někoho může působit přeplácaným a hektickým dojmem. Důležitý je plynulý chod a přehlednost nastavení, kde Lenovo ponechalo klasické zobrazení známé z většiny telefonů s Androidem.

Diskuze ke článku
Janek
Už bych asi nedával jako zásadní nedostatek nevyměnitelnou baterii - cena originálních baterii je občas mimo a kupovat přímo u číňanů je sázka do loterie. Už sposta lidí tahá sebou power banky, které obslouží i tablet, chytré hodinky ...
Kuba
Proč video netočil Michal,ale Martin?
Tom
Softwarově je na tom bídně. Neumí řadit kontakty podle příjmení...
Jan Schejbal
Jan Schejbal
Velká konkurence je pro tenhle telefon podle mě také Meizu M2.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze