Lenovo S850
recenze

Lenovo S850

Elegance za každou cenu
30

Střední třída chytrých telefonů dostala nový přírůstek v podobě Lenova S850, které se může chlubit stylovým designem se skleněnými zády nebo svítícím logem. Ve výbavě tasí trumfy v podobě 13megapixelového fotoaparátu, pětipalcového displeje nebo podpory dvou SIM karet. Bude to však stačit na zavedené modely?

Telefonní funkce a zprávy: tentokrát sjednoceno

Telefonování, adresář a zprávy výrobce spojil do jedné aplikace, do které se dostanete přes ikonky Telefon, SMS a MMS, Kontakty nebo Hovory. Aplikace je rozdělená na čtyři části, z nichž každá zobrazuje jednu funkci. První záložka je vyhrazena pro samotný telefon a vidíte zde především číselník, který dokáže postupným psaním rovnou vyhledávat v kontaktech. V této části aplikace naleznete také protokol hovorů.

Druhá záložka je vyhrazena pro adresář. Práce s kontakty se prakticky v ničem neliší od ostatních Android zařízení a kromě podrobného nastavení detailů u každého z kontaktů nechybí ani možnost bezdrátové synchronizace, práce se skupinami nebo oblíbenými kontakty. Přímo v aplikaci je také zabudovaný import a export kontaktů, což se velmi hodí například pro zálohování, potěší také funkce sloučení duplicitních kontaktů.

Než přejdeme ke zprávám, zastavíme se u hovorů. Jejich kvalita je velmi dobrá, zvuk je při telefonování čistý a nestěžovala si ani druhá strana. To platí pro obě SIM karty. Jejich obsluha je přitom zcela běžná. V nastavení si zvolíte, zda má být nějaká karta určena jako primární například pro hovory, zprávy či data. Při probíhajícím hovoru na jedné SIM kartě je druhá karta nedostupná, avšak vám posléze dorazí zpráva se zmeškaným hovorem.

Poslední záložka nabízí práci se zprávami SMS a MMS. Aplikace pro práci s „SMSkami“ je vcelku propracovaná. Šikovné je například filtrování seznamu zpráv podle kontaktů nebo přečtení. Samotné psaní probíhá v konverzacích s jednotlivými kontakty, jen je škoda, že bubliny nejdou například barevně více přizpůsobit. Můžete však celou telefonní aplikaci upravit změnou motivu, kterých je na výběr několik a jsou obsaženy v motivech samotného Lenovo launcheru. V telefonní aplikaci se také nachází celá řada nejrůznějších nastavení. Je sice trochu netradičně řešena, ale zato velice podrobná. Za zmínku pak také rozhodně stojí pop-up notifikace, které vám dokážou přímo v okně uprostřed displeje zobrazit konkrétní přijatou SMS.

Co se týče práce se emaily, tak v tomto ohledu by cílové skupině tohoto modelu nemělo nic chybět. Kromě klasického Gmail klienta, který si nově poradí i s účty mimo rodinu Google, se v modelu S850nachází také jednoduchý emailový klient s podporou IMAP, POP nebo Exchange. Nic extra si od tohoto klienta neslibujte, nicméně na základní komunikaci jistě postačí. Výbavu zpráv doplňuje aplikace Google Hangouts, pomocí které můžete zůstat v kontaktu se svými přáteli a známými a můžete si ji nastavit také jako výchozí aplikaci pro SMS zprávy.

Organizace času a GPS: lepší kalendář a režim Auto

Začněme obligátně kalendářem. Výrobce lehce upravil klasický Android kalendář a změna rozhodně nebyla k horšímu. Kalendář standardně nabízí pouze zobrazení agendy nebo celého měsíce, kdy se pod maticí dnů zobrazuje agenda aktuálně vybraného dne. Jeho ovládání je sice trochu kostrbaté, ale kalendář je přehledný a subjektivně také hezky zpracovaný. Pracovat samozřejmě můžete s větším množstvím kalendářů rozlišených podle barev, přidávat nové události, upomínky nebo narozeniny a nesmí chybět ani bezdrátová synchronizace například s Google účtem.

Další funkcí, kterou v této sekci můžeme zmínit, je správce souborů. Ten je jednoduchý, ale velice funkční. V základním rozhraní vám nabízí filtry pro zobrazení dat určitých typů – hudba, fotografie, videa, dokumenty, instalační balíčky APK a archivy. Ačkoliv s archivy správce souborů pracovat umí, naopak s dokumenty si neporadí a kancelářský balík si tak budete muset dodatečně nainstalovat. Jinak však správce souborů nabídne vše, co bychom od podobné aplikace čekali a přidává navíc možnosti záložek a historie procházení.

V Lenovu S850 také nalezneme standardní sestavu praktických aplikací, jako je kalkulačka, diktafon, aplikace hodin rozdělená na budík, stopky, časovač a světový čas nebo praktický kompas, který vám zobrazí také geografické souřadnice.

V telefonu samozřejmě nechybí GPS a GLONASS, se kterým se pojí Google Mapy a Navigace. Fixace satelitů je i v městské zástavbě svižná a signál nekolísá. S asistencí internetu získáte vaší polohu během pár vteřin, bez internetu si počkáte maximálně 15 vteřin. Lenovo připravilo i praktickou aplikaci pro navigaci v autě. K dispozici je velké ovládání i velmi dobře fungující hlasové povely.

Google Mapy a Navigace
Diskuze ke článku
Jenula
Na tom videu to vypadá jako pěchnej lenoch, reakce na dotyk jako u nejzasekanějšího telefonu za 15 stovek z Aukra.
pavel
Dobrý den,
budete dělat recenzi na vibe z2?Uvažuji moc nad koupí.Díky
Redmarx
Nechapu k cemu takovej telefon je, kdyz na tom prakticky nejde nic delatbez toho, aby clovek valcil s nedostatkem mista v ulozisti. Na telefonovani si koupim Nokii za sest stovek a svou praci zvladne lepe nez tenhle smartphone.
krtenek
"Kvalita fotografií je na velmi slušné úrovni. Radost udělají reálné barvy a také ostrost."
WTF?????? Pánové, to vám tam spadlo z jiné recenze nebo užíváte omamné látky či trpíte oční vadou? Horší fotky jsem už dlouho neviděl.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze