Lenovo Moto Z
recenze

Lenovo Moto Z

Modulární žiletka
16

Modulární projekt Ara je v nedohlednu, avšak i dnes se lze setkat s modely, které nám modularitu částečně přiblíží. Jedním z takových je i Moto Z společnosti Lenovo, které kromě špičkové funkční výbavy a tenkého těla přidává i možnost přicvaknout kryty rozšiřující možnosti. A to doslova. Jak novinka obstála v našem redakčním testu, se dozvíte nyní.

Multimediální funkce: kde nic, tu nic

Lenovo Moto Z je z podstaty primárně multimediálním smartphonem, avšak vyjma předinstalovaných tapet od výrobce žádný multimediální obsah nedostanete. V Moto Z tedy žádné hry nehledejte a nedostalo se ani na FM rádio. Galerii zastupují Fotky od Googlu, stejně tak i přehrávání hudby zajišťuje přímo aplikace Hudba Play. Lenovo zkrátka předpokládalo, že multimediální obsah si do svého nového smartphonu dodáte sami, což je vcelku logické.

Multimediální funkce

Líbilo se nám:

  • žádné zbytečné aplikace navíc

Nelíbilo se nám:

  • chybí FM rádio

GPS: spolehlivá za všech okolností

V Moto Z naleznete jak GPS čip, tak i ruskou alternativu GLONASS. Nechybí ani A-GPS. Tou nejdůležitější informací je však rychlost fixace vaší polohy. V případě studeného startu a vypnuté A-GPS dostanete polohu přibližně do 5 vteřin, ve všech ostatních případech trvá nalezení vaší polohy několik málo vteřin, a to bez problému i v hustší městské zástavbě.

Mapy

V tomto ohledu tedy žádné problémy nečekejte, Moto Z pohodlně poslouží jako automobilová či turistická navigace. Předinstalována je i klasická dvojice Google Mapy a Google Navigace, obě aplikace jsou zakomponovány do sebe. Kromě stažení map pro pozdější off-line prohlížení už je dostupná také off-line navigace, a tak v základu Mapy postačí.

Líbilo se nám:

  • rychlá fixace satelitů

Telefonní a organizační funkce, SMS: klasika

Aplikace Telefon slučuje jak historii volání (všechny hovory, zmeškané hovory), tak všechny kontakty (ať už ty telefonní nebo e-mailové). Rovnou z Telefonu se navíc můžete přesunout do Zpráv – v jedné aplikaci tedy naleznete vše potřebné. Opět se žádné překvapení nekoná, vše ale funguje jak má. Pokud ke kontaktu přidělíte číslo, které zároveň figuruje i na WhatsAppu (máte-li jej nainstalován), telefon vás samozřejmě o této skutečnosti informuje. Vše funguje jak má, pokud však hledáte telefonní aplikaci s pestřejším nastavením, musíte zavítat do Obchodu Play.

Telefonní funkce

Pro psaní SMS/MMS zpráv poslouží předinstalovaná aplikace Messenger od Googlu, kterou nemusíme dlouze představovat. Jedná se totiž o klasický editor, který umožňuje vytváření jak SMS, tak také MMS zpráv. Přiložit můžete také základní přílohy: například video, zvuk či vizitku. Pokud vám standardní aplikace pro tvorbu SMS/MMS zpráv nevyhovuje, nic vám nebrání používat jako defaultní aplikaci Hangouts, která rovněž spadá pod Google. Hangouts má mnoho dalších výhod navíc (například integraci Google chatu, sdílení polohy a animovaných GIF obrázků, videohovory atd.). Konečné rozhodnutí ale jako vždy zůstává na vás. Pro zadávání textu poslouží jak klávesnice přímo od společnosti Motorola (ta navíc nabízí i množství přizpůsobení), tak standardní klávesnice pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Tato klávesnice již tak podrobná nastavení nenabízí, přesto je její ovládání (subjektivně) příjemnější.

Zprávy a Hangouts

Pro e-mailovou komunikaci dobře poslouží aplikace Gmail, jež podporuje většinu důležitých protokolů (IMAP/POP, Exchange) a efektivně tak nahradí primární aplikaci, která tvoří součást většiny androidích kousků. S konfigurací vaší e-mailové schránky vám Gmail samozřejmě pomůže, a tak je vše otázkou okamžiku.

Líbilo se nám:

  • přehledná telefonní aplikace
  • kvalita hovoru
  • aplikace od Googlu jsou zárukou kvality

Organizační funkce: postrádáme toho dost

Pro hlubší organizaci svého času Lenovo přichystalo jedinou aplikaci, a to kalendář od Googlu, který nabízí hned několik možností náhledu (rok, měsíc, týden, den) a i když je jeho prostředí velice primitivní, vidíte vše důležité. Samotná okénka dnů zabírají zhruba 50 % celé obrazovky, zbytek má vyčleněn prostor pro zobrazení událostí v daném dni, což je praktické.

Organizační funkce

Z okrajových organizačních funkcí můžeme zmínit aplikaci Hodiny, která zastřešuje jak budík, tak i karty Světový čas, Stopky a Časovač. Vše završíme aplikací Kalkulačka, která kromě základních početních úkonů zvládá i některé složitější funkce. Citelně chybí především poznámky, které bychom u takto drahého smartphonu čekali.

Líbilo se nám:

  • přehledný kalendář

Nelíbilo se nám:

  • absence poznámek, upomínek a diktafonu

Konektivita: chybí jen infraport

Moto Z boduje na plné čáře i v otázce konektivity. Kromě základu v podobě GPRS a EDGE nabídne také HSPA+ 42 Mb/s, nechybí ani podpora rychlých datových přenosů LTE do rychlosti až 450 Mb/s, navíc s podporou všech českých pásem. Spolehnout se můžete i na NFC, jen na infračervený port se nedostalo. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n/ac a také Bluetooth ve verzi 4.1. Potěší rovněž i podpora Dual SIM. Prohlížení internetu obstará prohlížeč Google Chrome. Ten funguje dle očekávání, tedy skvěle.

Internet

Líbilo se nám:

  • přítomnost LTE a NFC, podpora Dual SIM

Nelíbilo se nám:

  • hodil by se infračervený port
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Takže po shrnutí to vychází asi následovně: bez modulů je to jen další z řady výkonných telefonů, v tomto případě navíc kastrovaný slabou baterií a nepohodlnou konstrukcí, s absencí 3,5 mm jacku jako "bonusem". S jen velmi základním softwarem. To si svou cenu moc neobhájí.
A s kryty sice získává spoustu funkcí navíc, ale ani jedna z nich není pro použití příliš pohodlná, s výjimkou toho reproduktoru.
Výhodou pro nás je, že známe design Moto na příštích pět let dopředu. Pro výrobce je to ovšem nevýhoda, jestli se takhle zavázal.
Největším vtipem ovšem je, když samotný telefon fotí líp, než rozšiřující modul od "Hasselbladu".
Lukáš
Samotný telefon nevypadá zle, resp. se mi celkem líbí konstrukce. Až na pár věcí jako bradavice na zádech a tlustý spodní rámeček, podobně odpuzující jako u iphonu. Nevím pro koho jsou takové moduláry určeny, ale už jen z povahy toho příslušenství je to odsouzeno k záhubě. Už LGG5 dokázala jak slepá je to cesta a nabízeli podobně marné příslušenství. V době kdy existují power banky, telefony samy fotí dobře a mají super zvuk jsou tyto speciální kryty k ničemu a nakonec i drahé. Telefon je telefon, foťák z něj nikdy nebude stejně jako reproduktor. Pokud investuji do lepšího kompaktu dostanu fotky jaké mi telefon nikdy neposkytne a stejné je to i u dalších věcí. Je bláhové si myslet, že podobně modulární telefon to zvládne.
Tomas
Bude samostatná recenze na Moto Z Play? Ten telefon mě (a podle zahraničních ohlasů nejen mě) zaujal mnohem více než samotné Moto Z.
Chuan Perverez
Dočetl jsem v první kapitole... Informační LED bohužel chybí a víc mě nezajímá. Přerostlá obluda bez základních věcí za 17 litrů od pochybného výrobce. Fuj

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze