Lenovo Moto Z
recenze

Lenovo Moto Z

Modulární žiletka
16

Modulární projekt Ara je v nedohlednu, avšak i dnes se lze setkat s modely, které nám modularitu částečně přiblíží. Jedním z takových je i Moto Z společnosti Lenovo, které kromě špičkové funkční výbavy a tenkého těla přidává i možnost přicvaknout kryty rozšiřující možnosti. A to doslova. Jak novinka obstála v našem redakčním testu, se dozvíte nyní.

Fotoaparát: 13 Mpx a optická stabilizace

Lenovo Moto Z disponuje vlastním 13Mpx fotoaparátem se světelností f/1.8, tomu sekunduje dvoutónová přisvětlovací LED dioda. Nechybí ani optická stabilizace obrazu a laserové ostření. Základ zní skvěle, jak je na tom ale výsledná kvalita?

Fotoaparát

Na to si odpovíme za okamžik, nejdříve se totiž podíváme na prostředí aplikace Fotoaparát. Ta se nese v duchu maximální jednoduchosti, aplikace se svoji jednoduchostí inspirovala verzí z čisté verze operačního systému Android. Úvodní obrazovka nabídne kromě pohledu na scénu také pár rychlých přepínačů, konkrétně přepínač blesku, HDR a samospouště. Snadno se také dostanete k přepínači předního a zadního fotoaparátu. Podrobnější nastavení naleznete v levém výsuvném menu, kde můžete nastavit zvuk závěrky, rozlišení, způsob snímání, velikost videa, případně můžete zhlédnout krátký výukový program. Pokud se chcete dostat do galerie, stačí swipenout zprava doleva.

Nestačí-li vám základní režim fotoaparátu, pod ikonou fotoaparátu naleznete další režimy: zpomalené video, panorama a profesionální režim, v němž můžete dále nastavit vyvážení bílé, ISO a případně čas závěrky.

Zpět ale k tomu nejdůležitějšímu, a sice ke kvalitě snímků. Moto Z fotí velmi dobře, což můžete posoudit sami na následujících snímcích. Fotografie nabídnou odpovídající barevné podání, zachycení snímků je díky laserovému ostření svižné a makro snímky patří k těm nejlepším. Bohužel, na některých snímcích lze pozorovat rozostření levé části a stejný problém je viditelný i po připojení modulu Hasselblad. Co konkrétně chybu způsobuje, není zřejmé, i přes tento nedostatek jsou však fotky jednoznačně nadprůměrně kvalitní.

Přední kamera s rozlišením 5 Mpx podává standardní výsledky, večerním selfie dopomáhá přední přisvícení. Pro milovníky selfies je kamera dostatečně kvalitní, stejně tak vás nezklamou ani videohovory.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Líbilo se nám:

  • výborné výsledky za ideálních světelných podmínek
  • perfektní makrosnímky
  • optická stabilizace obrazu

Nelíbilo se nám:

  • problém s ostrostí levé části snímků

Videokamera: až 4K rozlišení

Moto Z můžete bez obav využít i jako záložní videokameru. Za dobrých světelných podmínek je kvalita videa na špičkové úrovni, o čemž se můžete sami přesvědčit. Telefon při 30 snímcích za vteřinu zvládá nahrávání videa ve 4K rozlišení (3 840 × 2 160 pixelů). K dispozici opět máte i optickou stabilizaci obrazu. Moto Z nabídne také speciální slow-motion režim (natáčení zpomalených videí), v HD rozlišení můžete nahrávat videa při 120 snímcích za vteřinu. K dispozici máte rovněž časosběrný záznam ve Full HD rozlišení.

Líbilo se nám:

  • záznam až ve 4K rozlišení
  • zpomalený i časosběrný záznam
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Takže po shrnutí to vychází asi následovně: bez modulů je to jen další z řady výkonných telefonů, v tomto případě navíc kastrovaný slabou baterií a nepohodlnou konstrukcí, s absencí 3,5 mm jacku jako "bonusem". S jen velmi základním softwarem. To si svou cenu moc neobhájí.
A s kryty sice získává spoustu funkcí navíc, ale ani jedna z nich není pro použití příliš pohodlná, s výjimkou toho reproduktoru.
Výhodou pro nás je, že známe design Moto na příštích pět let dopředu. Pro výrobce je to ovšem nevýhoda, jestli se takhle zavázal.
Největším vtipem ovšem je, když samotný telefon fotí líp, než rozšiřující modul od "Hasselbladu".
Lukáš
Samotný telefon nevypadá zle, resp. se mi celkem líbí konstrukce. Až na pár věcí jako bradavice na zádech a tlustý spodní rámeček, podobně odpuzující jako u iphonu. Nevím pro koho jsou takové moduláry určeny, ale už jen z povahy toho příslušenství je to odsouzeno k záhubě. Už LGG5 dokázala jak slepá je to cesta a nabízeli podobně marné příslušenství. V době kdy existují power banky, telefony samy fotí dobře a mají super zvuk jsou tyto speciální kryty k ničemu a nakonec i drahé. Telefon je telefon, foťák z něj nikdy nebude stejně jako reproduktor. Pokud investuji do lepšího kompaktu dostanu fotky jaké mi telefon nikdy neposkytne a stejné je to i u dalších věcí. Je bláhové si myslet, že podobně modulární telefon to zvládne.
Tomas
Bude samostatná recenze na Moto Z Play? Ten telefon mě (a podle zahraničních ohlasů nejen mě) zaujal mnohem více než samotné Moto Z.
Chuan Perverez
Dočetl jsem v první kapitole... Informační LED bohužel chybí a víc mě nezajímá. Přerostlá obluda bez základních věcí za 17 litrů od pochybného výrobce. Fuj

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze