Lenovo Moto Z
recenze

Lenovo Moto Z

Modulární žiletka
16

Modulární projekt Ara je v nedohlednu, avšak i dnes se lze setkat s modely, které nám modularitu částečně přiblíží. Jedním z takových je i Moto Z společnosti Lenovo, které kromě špičkové funkční výbavy a tenkého těla přidává i možnost přicvaknout kryty rozšiřující možnosti. A to doslova. Jak novinka obstála v našem redakčním testu, se dozvíte nyní.

Hardware: Snapdragon 820

V útrobách Moto Z tepe čtyřjádrový procesor Snapdragon 820 s taktem 2× 2,15 GHz u výkonnějších jader a 2× 1,6 GHz na úspornějších jádrech. Procesoru sekundují 4 GB operační paměti RAM a v závislosti na verzi 32 nebo 64 GB interní paměti. Paměť lze rovněž rozšířit pomocí slotu pro paměťové karty microSD, a to až o dalších 256 GB. Grafický akcelerátor Adreno 530 se postará o plynulý chod všech náročných her.

Benchmark testy

V testu AnTuTu dosáhla Moto Z výsledku zhruba 135 tisíc bodů, velké zastoupení má ve výsledku grafický výkon, který tvoří zhruba polovinu.

Líbilo se nám:

  • špičkový 4jádrový procesor Snapdragon 820
  • 4 GB paměti RAM
  • přítomnost slotu pro paměťové karty

Uživatelské prostředí: téměř čistý Android

Prostředí Moto Z je zcela shodné s prostředím předcházejících modelů z řady Moto. Grafická nadstavba, která stojí na základech Androidu 6.0.1 Marshmallow, téměř není znát, za což si Lenovo zaslouží obrovské uznání. Lenovo přidalo jen několik tapet navíc a samozřejmě také aplikaci kvůli spolupráci s Moto Mods. V prostředí se tedy neztratí ani naprostý začátečník. Androidu se většinou vytýká zamoření různými zbytečnostmi navíc, problémové rovněž bývají zdvojené aplikace. U Moto Z však tento jev neexistuje, nic navíc menu nenaleznete. Vše je v základním pojetí a uživatel nemusí, pokud nechce, nic více nastavovat.

Ukázka uživatelského prostředí

Prostředí se nejvíce blíží klasickému Google Launcheru, který lze zdarma stáhnout z Obchodu Play. Základ tedy tvoří domovské obrazovky, na které lze přidávat aplikace a widgety, samozřejmostí je také přítomnost menu aplikací, které výrobce uzpůsobil pro vertikální posun. Trochu mi mezi možnostmi chybělo vyhledávání v aplikacích, avšak to zase umí například povedený Nova Launcher.

Ukázka uživatelského prostředí

Lenovo zapracovalo také na zdvojených aplikacích a chvalitebně vsadilo na aplikace od Googlu. Vzhled nastavení odpovídá syrovému Androidu, což můžeme rovněž pochválit. Benefit představuje aplikace Moto, která, jak už víme, sdružuje interaktivní možnosti smartphonu. Mimo zobrazení notifikací na pohaslém displeji umožňuje také aktivaci pohybových gest (např. dvojité zatřesení zápěstím aktivuje fotoaparát, ať jste v prostředí kdekoli). Nechybí ani možnost ovládání smartphonu hlasem, ovšem zde se musíte spolehnout na vaší kvalitní výslovnost anglických, případně německých či francouzských slov.

Nic dalšího o nadstavbě říci nemůžeme, poněvadž vše ostatní se shoduje s čistým systémem. Spolehnout se tedy můžete na notifikační lištu s rychlými zástupci a také na multitaskingovou nabídku, která sestává z jednotlivých karet (naposledy spuštěných aplikací).

Aktualizováno: na Moto Z dorazil Nougat

V předvečer vydání recenze dorazila do naší Moto Z zajímavá notifikace. Moto Z totiž jako jeden z prvních smartphonů získalo aktualizaci na Android 7.0 Nougat. Tato aktualizace nepřináší mnoho novinek, většina z nich však potěší. Aktualizaci jsme samozřejmě nainstalovali.

Ukázka prostředí s Android 7 Nougat

První novinkou je úvodní (startovací) animace systému, které je nově mnohem delší a vyskytuje se v ní i hláška produktů z řady Moto, tedy slogan „Hello Moto“. Efektní a poměrně zábavná animace však start zařízení prodlužuje, což není moc praktické. Další změnou prošla notifikační lišta. Ta se nově přizpůsobila vzhledu Androidu 7 Nougat, notifikace jsou tedy více ucelené a práce s nimi je pohodlnější. Rovněž i vysunovací lišta prošla obměnou: sesunutí lišty doprovází animace, kdy se piktogramy rychlých přepínačů efektně přeskupí. I přes použití animací se s notifikační lištou pracuje rychleji.

Vylepšeno bylo také nastavení. Ihned po vstupu do něj totiž vidíte důležité informace, a to bez nutnosti otevřít danou položku. Máte tak okamžitě přehled o míře nabití baterie, volné paměti či hlasitosti vyzvánění.

Líbilo se nám:

  • vzhled a jednoduchost grafické nadstavby
  • přítomnost gest a dalších zjednodušujících funkcí
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Takže po shrnutí to vychází asi následovně: bez modulů je to jen další z řady výkonných telefonů, v tomto případě navíc kastrovaný slabou baterií a nepohodlnou konstrukcí, s absencí 3,5 mm jacku jako "bonusem". S jen velmi základním softwarem. To si svou cenu moc neobhájí.
A s kryty sice získává spoustu funkcí navíc, ale ani jedna z nich není pro použití příliš pohodlná, s výjimkou toho reproduktoru.
Výhodou pro nás je, že známe design Moto na příštích pět let dopředu. Pro výrobce je to ovšem nevýhoda, jestli se takhle zavázal.
Největším vtipem ovšem je, když samotný telefon fotí líp, než rozšiřující modul od "Hasselbladu".
Lukáš
Samotný telefon nevypadá zle, resp. se mi celkem líbí konstrukce. Až na pár věcí jako bradavice na zádech a tlustý spodní rámeček, podobně odpuzující jako u iphonu. Nevím pro koho jsou takové moduláry určeny, ale už jen z povahy toho příslušenství je to odsouzeno k záhubě. Už LGG5 dokázala jak slepá je to cesta a nabízeli podobně marné příslušenství. V době kdy existují power banky, telefony samy fotí dobře a mají super zvuk jsou tyto speciální kryty k ničemu a nakonec i drahé. Telefon je telefon, foťák z něj nikdy nebude stejně jako reproduktor. Pokud investuji do lepšího kompaktu dostanu fotky jaké mi telefon nikdy neposkytne a stejné je to i u dalších věcí. Je bláhové si myslet, že podobně modulární telefon to zvládne.
Tomas
Bude samostatná recenze na Moto Z Play? Ten telefon mě (a podle zahraničních ohlasů nejen mě) zaujal mnohem více než samotné Moto Z.
Chuan Perverez
Dočetl jsem v první kapitole... Informační LED bohužel chybí a víc mě nezajímá. Přerostlá obluda bez základních věcí za 17 litrů od pochybného výrobce. Fuj

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze