Lenovo Moto Z
recenze

Lenovo Moto Z

Modulární žiletka
16

Modulární projekt Ara je v nedohlednu, avšak i dnes se lze setkat s modely, které nám modularitu částečně přiblíží. Jedním z takových je i Moto Z společnosti Lenovo, které kromě špičkové funkční výbavy a tenkého těla přidává i možnost přicvaknout kryty rozšiřující možnosti. A to doslova. Jak novinka obstála v našem redakčním testu, se dozvíte nyní.

Displej: perfektní QHD panel

5,5palcový AMOLED displej Moto Z nám udělal velkou radost. Chlubí se totiž špičkovým QHD rozlišením, tedy 2 560 × 1 440 pixelů. To dává na dané úhlopříčce výslednou jemnost 534 pixelů na palec, kdy ani vytrénované oko toho nejnáročnějšího zákazníka nemá šanci rozeznat jednotlivé pixely. Sytost odpovídá IPS displejům zavedených výrobců – barvy jsou krásně živé, přesto nepůsobí jako omalovánky, jako je tomu u Super AMOLED panelů, černá je navíc opravdu černá. O skvělé čitelnosti z úhlu netřeba hovořit. Displej Lenova chrání odolné sklo Gorilla Glass 4, nechybí oleofobní vrstva a velmi dobře funguje také nepatrné zakřivení směrem k okrajům, jež napomáhá klouzání prstu po obrazovce.

Lenovo Moto Z

Ve spojení s poměrně vysokým jasem a bezproblémovým fungováním senzoru okolního jasu se dočkáte nadprůměrného zobrazení i na přímém poledním slunci. Trošku zamrzí, že Moto Z postrádá notifikační LED diodu. Moto Z však i přesto informovat dokáže, a to rovnou pomocí svého displeje. Jakmile pohasne a přijde nové upozornění, automaticky se zobrazí ikona zmeškané události. Ta svým vzezřením signalizuje to, o jakou aplikaci se jedná, a telefon dovolí notifikaci přímo zobrazit – stačí ji posunout směrem nahoru. Pokud však notifikaci včas nezaregistrujete a upozornění zmizí, není důvod k obavám.

Jakmile ležící smartphone uchopíte do rukou, přijde na řadu akcelerometr a notifikace se opětovně zobrazí, a to ještě před tím, než aktivujete samotný displej. Zastavíme se ještě u čtečky otisků prstů. Ta je v neustálé pohotovosti, displej tedy odemknete pouhým přiložením prstu na senzor. Potěší, že stejným způsobem lze displej také uzamknout.

Líbilo se nám:

 • špičková jemnost
 • pozorovací úhly displeje
 • oleofobní vrstva
 • zakřivené sklo Gorilla Glass 4
 • zobrazení notifikací na pohaslém displeji

Nelíbilo se nám:

 • absence notifikační LED diody

Zvuková stránka: průměrný výkon

Moto Z disponuje jediným reproduktorem, který je vcelku nestandardně umístěný v průchodu telefonního sluchátka nad displejem. Ne snad, že by žádný výrobce toto umístění již dříve nepoužil, avšak většinou zde výrobci umisťují druhý reproduktor sterea. Lenovo zřejmě nemělo moc na výběr, vzhledem k tenké konstrukci je umístění jednotlivých prvků mnohem komplikovanější.

Lenovo Moto Z

Začneme plusy. Reproduktor hraje velmi hlasitě, příchozí notifikace tedy rozhodně nepřeslechnete. Pochválit můžeme také to, že i při maximální hlasitosti se zvuk nijak nedeformuje. Bohužel, kvalita samotná je jen lehce nadprůměrná – zvuk je velmi plochý a náročného fanouška Moto Z neuspokojí. Pokud to s poslechem myslíte opravdu vážně, sáhnete po vlastních sluchátkách nebo po doplňkovém modulu JBL SoundBoost, na což Lenovo také vsází. O tom ale až později.

Výstup do sluchátek je nadprůměrný a Moto Z nijak nevybočuje ze standardu TOP smartphonů. Bohužel, v balení žádná nenaleznete.

Líbilo se nám:

 • hlasitost reproduktoru

Nelíbilo se nám:

 • pouze průměrný výstup
 • absence stereo reproduktorů
 • žádná sluchátka v balení

Baterie a výdrž: jednodenní standard v zátěži

Uživatelsky nevyměnitelná baterie Moto Z nabídne kapacitu 2 600 mAh, což je však vzhledem k enormní tenkosti stále velmi dobrá hodnota. Baterie bez problémů vydrží i jeden náročnější den, přičemž večer vždy zbyde pár desítek procent kapacity baterie k dobru. Pokud budete Moto Z využívat i jako automobilovou navigaci, výdrž se smrskne zhruba na polovinu. Pokud se dostanete do svízelné situace, můžete aktivovat úsporný režim, který výdrž prodlouží o pár hodin. Teto režim omezí vibrace, služby polohy a většinu dat na pozadí. Při nabíjení se spořič baterie automaticky vypne.

Lenovo Moto Z

Co se týče doby přehrávání streamovaného videa, dostali jsme se na spíše podprůměrnou hodnotu 7 hodin a 59 minut. Pokud jde o nabíjení s dodávaným adaptérem, na 80 % se zařízení dobije během 50 minut a na kompletní dobití si počkáte dalších 21 minut. Díky takto rychlému nabíjení máte během pár desítek minut zajištěno, že minimálně dalšího půl dne Moto Z vydrží.

Nabití na 100 % Streamované video (1080p)
Lenovo Moto Z 1:11 hod. 7:59 hod.
LG G5 1:59 hod. 9:08 hod.
Samsung Galaxy S7 edge 1:59 hod. 9:17 hod.
Apple iPhone 7 Plus 3:02 hod. 9:15 hod.

Líbilo se nám:

 • kapacita baterie
 • podpora rychlého nabíjení

Nelíbilo se nám:

 • baterii nelze uživatelsky vyměnit
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Takže po shrnutí to vychází asi následovně: bez modulů je to jen další z řady výkonných telefonů, v tomto případě navíc kastrovaný slabou baterií a nepohodlnou konstrukcí, s absencí 3,5 mm jacku jako "bonusem". S jen velmi základním softwarem. To si svou cenu moc neobhájí.
A s kryty sice získává spoustu funkcí navíc, ale ani jedna z nich není pro použití příliš pohodlná, s výjimkou toho reproduktoru.
Výhodou pro nás je, že známe design Moto na příštích pět let dopředu. Pro výrobce je to ovšem nevýhoda, jestli se takhle zavázal.
Největším vtipem ovšem je, když samotný telefon fotí líp, než rozšiřující modul od "Hasselbladu".
Lukáš
Samotný telefon nevypadá zle, resp. se mi celkem líbí konstrukce. Až na pár věcí jako bradavice na zádech a tlustý spodní rámeček, podobně odpuzující jako u iphonu. Nevím pro koho jsou takové moduláry určeny, ale už jen z povahy toho příslušenství je to odsouzeno k záhubě. Už LGG5 dokázala jak slepá je to cesta a nabízeli podobně marné příslušenství. V době kdy existují power banky, telefony samy fotí dobře a mají super zvuk jsou tyto speciální kryty k ničemu a nakonec i drahé. Telefon je telefon, foťák z něj nikdy nebude stejně jako reproduktor. Pokud investuji do lepšího kompaktu dostanu fotky jaké mi telefon nikdy neposkytne a stejné je to i u dalších věcí. Je bláhové si myslet, že podobně modulární telefon to zvládne.
Tomas
Bude samostatná recenze na Moto Z Play? Ten telefon mě (a podle zahraničních ohlasů nejen mě) zaujal mnohem více než samotné Moto Z.
Chuan Perverez
Dočetl jsem v první kapitole... Informační LED bohužel chybí a víc mě nezajímá. Přerostlá obluda bez základních věcí za 17 litrů od pochybného výrobce. Fuj

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze