Huawei Watch GT
recenze

Huawei Watch GT

Tak trochu paličaté hodinky
11

Proklestit si vlastní cestu v segmentu nositelné elektroniky se pokouší Huawei se svými nejnovějšími chytrými hodinkami Watch GT. Vypadají klasicky a pohledně, mají kruhový displej a poměrně lákavou cenu pod hranicí 6 tisíc korun. Čínský výrobce však nasazuje vlastní operační systém, na kterém schopnosti hodinek stojí i padají. Zaznamená Huawei úspěch, nebo vešlo do slepé uličky?

Systém, notifikace a hardware: seznamte se s LiteOS

Horší využití displeje jde na vrub operačního systému LiteOS, který se značně liší od známého Wear OS od Googlu. Vzájemné srovnávání je velmi těžce proveditelné. Úvodem dodejme, že hodinky pracují s 16MB operační pamětí a 128MB úložištěm výhradně pro potřeby aktualizací.

Huawei nabízí 11 ciferníků, nechybí konzervativní i moderní. Ovládání je řešeno dotykem a probíhá intuitivně. Cesta zpět vede přes horní tlačítko či gesto na displeji. Hodinky nám nezamrzly, ani nás při běžné práci nebrzdily, ale animace jsou lehce sekané.

Zapomenout musíte také na českou lokalizaci, tady vládne angličtina. S tou se však brzy sžijete. Tvrdou ranou pro mnohé bude, že hodinky vlastně nic neumí. Postrádají doplňkové aplikace a především možnost si je dodatečně instalovat. Huawei žádný obchod nemá a v prostředí hodinek nic nenaznačuje, že by se v blízké době mělo v tomto směru něco změnit. Možnosti hodinek jsou tak pevně ohraničeny systémem. Naštěstí nechybí alespoň základní možnost notifikací. Hodinky dokáží oznámit příchozí hovor a odmítnout jej. Nelze s nimi telefonovat či odeslat omluvnou zprávu.

Huawei Watch GT

Ostatní notifikace se zobrazí taky. Jenže ať už půjde o kalendář, WhatsApp, Telegram či Facebook, vše vypadá stejně. A jelikož jsou všechny zprávy bez rozlišení naskládány pod sebe, orientace není snadná. Navíc na zprávy ani nelze odpovědět. Zapomenout je nutné také na ovládání hudebního přehrávače.

Aplikace Huawei Zdraví (Health)

Stáhnout Huawei Zdraví

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Veškeré podrobnější nastavení, třeba i ohledně notifikací, probíhá skrze smartphonovou aplikaci Huawei Zdraví. Tu potřebujete ke spárování hodinek s telefonem, jež probíhá skrze Bluetooth 4.2. Váš telefon musí být vybaven Androidem 4.4 a novějším či iOS 9 a novějším. Samotná aplikace je přehledná, spojená s vaším účtem a vše se synchronizuje. Můžete ji dokonce propojit i s aplikací Google Fit. Práce s ní je velmi intuitivní, pomáhá především čeština.

Huawei Watch GT

V další výbavě jsou již celkem obyčejné funkce jako budík s vibracemi, stopky, minutka nebo baterka. Tou je mimochodem myšleno pouhé bílé rozzáření displeje. Věřte ale, že v nouzi i takové světlo dobře poslouží. Abychom nic neopomenuli, hodinkám nechybí ani praktický a dobře fungující kompas či barometr. S pomocí hodinek můžete také snadno nalézt váš telefon, který se dokáže rozeznít. Za zmínku stojí i velmi pěkně zpracovaný monitoring spánku, který je nebývale přesný a dokáže vám skrze aplikaci v telefonu rozepsat vaše jednotlivé fáze spánku, jako je hluboký či lehký spánek, REM fáze a také čas, kdy jste se v noci například na malou chvíli probudili.

Líbilo se nám
  • intuitivní ovládání
  • přehledný systém
  • přesné měření vašeho spánku
Nelíbilo se nám
  • nedobrá optimalizace
  • bolestně chybí aplikace
  • nedokonalé notifikace

Výdrž baterie: dva týdny, ale i měsíc

Prozatím to s Huawei Watch GT vypadá vcelku nahnutě, avšak reputaci si alespoň z části ihned napraví 420mAh baterií. To je sice vcelku běžná kapacita, ale výrobce slibuje výdrž 14 dní na jedno nabití při aktivovaných notifikacích a neustálém měření srdečního tepu. A realita? 14 dní skutečně lze dosáhnout – po zhruba 7denním používání se kapacita baterie dostala na 45 %. Je nasnadě, že pokud například měření srdeční frekvence omezíte, výdrž se zákonitě prodlouží, dle výrobce až na 1 měsíc. Můžeme se však podívat i na výdrž v plné zátěži. Nepřetržitě byste s hodinkami a zapnutou GPS mohli cvičit 22 hodin.

Huawei Watch GT

Nabíjení dvakrát měsíčně nepředstavuje nijak velký problém. Probíhá mimochodem skrze magnetický podstavec s USB-C konektorem. Samotné nabití je bleskurychlé. Skrze notebook se hodinky z vybití do plného stavu dostanou za necelou hodinku.

Huawei Watch GT
Měření srdečního tepu je přesné a může běžet non-stop
Líbilo se nám
  • běžná dvoutýdenní výdrž
  • svižné nabíjení
Diskuze ke článku
Lukáš
Bohužel, ale tohle je paskvil. Ač se mi vcelku líbí, tak tím svým systémem to absolutně pohřbili. Nejsou na to aplikace, má to omezené funkce a nikdo neví co s tím bude za rok. Tohle Huawei těžce neodhadl. Škoda, být tam wearos, tak objednávám. Takhle je to neprodejné.
Banrog
Neumí nic, ale zase to dokáží dlouho... Nechápu, proč tam není nějaký always on režim a také možnost stažení jiných ciferníků. Ty jejich jsou většinou směšné až odpudivé.
Radovan Smutný
Tyto hodinky jsem si koupil,omezené sportovní funkce mi nevadí, beru je jako doplňkovou funkci. Důležité je pro mě výdrž baterie a notifikace, což tyto smartwatch splňují. Kdyby šlo odpovídat na sms, byl by to vítaný bonus. Ovšem za mě to zabili vibrace, hodinky vibrují tak slabě, že to není na ruce cítit, ani při pevném utažení pásku. Škoda, hodinky jsem vrátil...
Koci
No nevím...své Gear S3 bych neměnil. Ale design velmi dobrý...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze