Huawei P9
recenze

Huawei P9

Elegán s duší a výkonem

Před pár lety pro mnohé neznámý výrobce, nyní tahoun trhu, který se dere mezi ty nejlepší. To je Huawei, jehož ambice jsou v letošním roce ještě vyšší než loni. Důkazem je žhavá novinka P9, která útočí takřka na všechny smysly. Je krásná na pohled, působivá v ruce a špičkově vybavená. Povedlo se výrobci vyrobit telefon blížící se ideálu?

Telefonní funkce: ani zde nezklame

Aplikace Telefon slučuje jak historii volání (všechny hovory, zmeškané hovory), tak všechny kontakty (ať už ty telefonní nebo e-mailové). Rovnou z Telefonu se navíc můžete přesunout do Zpráv – v jedné aplikaci tedy naleznete vše potřebné. Opět se žádné překvapení nekoná, vše ale funguje jak má. Pokud ke kontaktu přidělíte číslo, které zároveň figuruje i na WhatsAppu (pokud jej tedy máte nainstalován), telefon vás samozřejmě o této skutečnosti informuje.

Kvalita hovoru je nadprůměrná, v případě maximální hlasitosti nebudete mít problém ani ve velmi rušném prostředí.

V souvislosti s telefonováním lze využít i již zmíněná gesta, kdy otočením telefonu ztlumíte vyzvánění, zvednutím telefonu se ztlumí hlasitost vyzvánění a přiložení k uchu může dojít k přijmutí hovoru.

Zprávy a e-maily: nikoho nepřekvapí

Pro tvorbu textových zpráv poslouží standardně předinstalovaná aplikace Zprávy, kterou nemusíme dlouze představovat. Pokud vám standardní aplikace nevyhovuje, nic vám nebrání používat jako defaultní aplikaci Hangouts. Ta má mnoho dalších výhod navíc (například integraci Google chatu, sdílení polohy a animovaných GIF obrázků, videohovory atd.). Konečné rozhodnutí ale jako vždy zůstává na vás. Pro zadávání textu poslouží jak klávesnice přímo od společnosti Huawei (ta navíc nabízí i množství přizpůsobení), tak standardní klávesnice pro mobilní telefony s operačním systémem Android 6 Marshmallow.

Pro e-mailovou komunikaci dobře poslouží aplikace Gmail a E-mail. Ty podporují většinu protokolů, výběr je tedy pouze a jen na vás. S konfigurací vaší e-mailové schránky vám telefon samozřejmě pomůže, a tak je vše otázkou okamžiku.

Organizační funkce: pohodlí a přehled

Pro organizaci vašeho času Huawei přichystal hned několik základních aplikací, které se vám s tím budou snažit pomoci. Začneme obligátním kalendářem, který nabízí hned několik možností náhledu (rok, měsíc, týden, den) a i když je jeho prostředí velice primitivní, vidíte vše důležité. Samotná okénka dnů zabírají zhruba 50 % celé obrazovky, zbytek má vyčleněn prostor pro zobrazení událostí v daném dni, což je šikovné a přehledné. Nechybí ani praktické poznámky, které jsou opět velmi jednoduché.

Kalendář a další funkce

Dostalo se také na aplikaci WPS Office, která si poradí s kancelářskými dokumenty. Vhod přijde i přehledný správce souborů. Aplikace hodiny zastřešuje jak budík, tak i karty Světový čas, Stopky a nezapomnělo se ani na Časovač. Vše završíme aplikací Kalkulačka, která kromě základních početních úkonů zvládá i některé složitější funkce.

GPS a navigace: najde vás!

Huawei P9 disponuje jak integrovaným A-GPS čipem, tak ruskou geolokační alternativou, čipem GLONASS. Opět budeme chválit, protože poloha se na displeji objeví během několika málo vteřin, a to i v případě, že mapovou aplikaci spouštíte poprvé. Totéž platí i tehdy, kdy máte zakázaný přístup k internetu. Pro vyhledávání v mapách a navigaci můžete standardně využít aplikace od Googlu, tedy Mapy a Navigace, které již dovolí navigaci offline, a to dokonce i se základními body zájmu. Stačí si s předstihem stáhnout vámi vybrané části mapových podkladů a minimálně měsíc můžete plánovat trasy bez starostí. Později však bude nutné mapové podklady aktualizovat, a tak se bez přístupu k internetu stejně neobejdete.

Google Mapy a Navigace

Internet a konektivita: budete ve spojení

P9 po stránce konektivity téměř nedělá kompromisy. Kromě podpory základního GPRS a EDGE nabídne i podporu HSPA+ (42/5,76 Mb/s), LTE (300/50 Mb/s včetně všech tuzemských pásem). Pozor si ovšem dejte na variantu s podporou dvou SIM karet a 32GB pamětí, která nepodporuje pásmo 900 MHz. Na krátkou vzdálenost pak spolehlivě funguje Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth ve verzi 4.2. Dostalo se také na praktické NFC, ovšem to podporuje pouze verze s jedním slotem pro SIM kartu. Propojit se však můžete i kabelem, kde chválíme nasazení USB-C konektoru. Ve výsledku zamrzí snad jen absence infračerveného portu, jehož přítomnost by novince slušela.

Internetový prohlížeč

Pro přístup na internet využijete buď předinstalovaný Prohlížeč, což je převlečená klasika známá z Androidu již několik let, nebo prohlížeč Google Chrome, který se kromě skvělé optimalizace chlubí také příkladnou synchronizací s vaším účtem. Oba internetové prohlížeče fungují samozřejmě bez jakýchkoliv záseků.

Líbilo se nám:

  • kompletní podpora LTE
  • zvládá NFC
  • oboustranný konektor USB-C

Nelíbilo se nám:

  • infraport by přišel vhod
Diskuze ke článku
Martin
Nemáte chybu v recenzi? Aplikace přece musí jít přesouvat na sd kartu. Závisí to na androidu a ne na telefonu přece?!
Milan Kutaj
Milan Kutaj
Čo za ceny to máte v tej tabuľke?
Len tak na rýchlo som prešiel Heureka.cz a ceny boli nasledovné:
LG G5 - cca 18 500Kč
Sony Xperia Z5 - cca 12 000Kč
Samsung Galaxy S7 - cca 15 500Kč
Apple iPhone 6S - cca 18 200Kč
Petas
Kdyz se divam na vydrz baterie tak nic moc teda. Na to, ze P9 ma 3000mAh baterku a jen FULL HD displej tak ma horsi vydrz nez S7, ktera ma rozliseni displeje 2K a celkove vykonejsi HW.

Horák Martin
Dobrý den, zajímalo by mě jak jsou velké ramečky na P9 oproti S7. Neberte v potaz, ale jen rámeček, ale i neaktivní černé pole na displeji. S7 má sice rámeček tlustější, ale kryje více to neaktivní černé pole a tak se zdá, že S7 je ve skutečnosti tenší co se rámečku týká.

Děkuji.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze