Huawei P40 Lite E
recenze

Huawei P40 Lite E

Odlehčení na druhou
12

Prim u Huawei aktuálně hraje řada P40, která se překvapivě rozprostírá přes celé portfolio. Nejlevnějším kouskem je právě P40 Lite E, jenž je odlehčeným verzí již odlehčené verze. Zní to složitě? Možná, ale ve výsledku není. Jedná se o mobil nižší třídy se zajímavým vzhledem, velkým displejem a třemi fotoaparáty. Vše ale bohužel kazí starý systém a absence Google služeb.

Konektivita: na NFC se již nedostalo

V oblasti bezdrátového spojení je k dispozici Bluetooth ve verzi 5.0 či Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac s funkcí Wi-Fi Direct. Ti, kteří se chystají používat obě nanoSIM karty, ocení přítomnost LTE na obou slotech. Abyste se neztratili, přibalil Huawei rovněž A-GPS, GLONASS a BDS. Zklamání však přináší absence NFC, avšak mezi levnými telefony nejde o tak obvyklou věc a najde se stále dost modelů, kterým NFC chybí.

Líbilo se nám
  • podpora dvou SIM karet
  • Bluetooth 5.0
Nelíbilo se nám
  • chybí NFC

Fotoaparát: trojitá klasika

V dnešní době musí mít vícero fotoaparátů na zadní straně i obyčejnější telefon. Huawei P40 Lite E má rovnou tři. Hlavní snímač nabízí 48 megapixelů, avšak běžně budete fotit spíše ve 12 Mpx. Nejde ani tak o to, že to výrobce doporučuje, ale kvalita je pak nepatrně vyšší. Telefon totiž skládá čtyři snímky do jednoho. Za slunných dní budete s fotografiemi spokojeni. Jsou barevně věrné i dostatečně ostré po takřka celé ploše fotografie. Horší situace nastává s ubývajícím světlem, kdy se nejen v detailech začne objevovat šum, ale také klesá ostrost. V rámci své třídy však Huawei fotí velmi dobře.

Huawei P40 Lite E

Poměrně dobrou službu odvádí také sekundární fotoaparát s 8 megapixely, který pořizuje ultraširokoúhlé snímky. Musím však Huawei pokárat za opravdu nevhodně zvolené místo pro přepínání fotoaparátů. Bez přehmátnutí to totiž není možné a v tomto ohledu by se výrobce přeci jen mohl inspirovat třeba u Samsungu. Ultraširokoúhlý fotoaparát je zde připraven zejména na fotografování ve dne, neboť kvalitu zvyšuje co nejvíce okolního světla. Posledním snímač má již jen 2megapixelové rozlišení a je zde pro práci s hloubkou ostrosti.

Ukázkové fotografie

Pokud využíváte videohovory, nebo jen často a rádi fotíte selfies, jistě vám přijde k užitku 8megapixelová čelní kamerka. Opět jí svědčí dostatek světla, kdy dokáže pořídit velmi slušný autoportrét, kterým na sociálních sítích ostudu neuděláte.

Ukázkové fotografie z čelního fotoaparátu

Záznam videa je umožněn maximálně ve Full HD rozlišení, což se nemusí zdát nijak oslňující. Na druhou stranu jde stále o dostatečně vysoké rozlišení, které lze navíc umocnit nastavením 60snímkové frekvence. Výsledek je pak na poměry levných telefonů nadprůměrný.

Huawei P40 Lite E (testovac video) – 1080p, 60 FPS

Líbilo se nám
  • fotoaparáty za světla dobře fotí
  • slušný záznam videa ve Full HD s 60 FPS
Nelíbilo se nám
  • šum a neostrost při nedostatku světla

Software: budete mít trpělivost?

O softwaru a Huawei jste toho jistě četli jistě mnoho. Huawei P40 Lite E je však ukázkovým příkladem, jak si uživatele naštvat ještě před tím, než si telefon skutečně pořídí. Pomalu si zvykáme, že nové modely Huawei/Honor nemají Google služby, ale disponují alespoň aktuálním softwarem. P40 Lite E vám však bez ostychu servíruje starý Android 9.0 Pie a rovněž starou nadstavbu EMUI 9.1. Malou náplastí budiž fakt, že bezpečnostní záplaty jsou platné k 1. únoru, což je dokonce lepší stav než u Huawei P40.

Pokud telefon zapnete, prvně si ani nevšimnete, že je snad něco jinak než dříve. Brzy ale zjistíte, že v telefonu chybí Gmail, Fotky, YouTube či prohlížeč Chrome. Marně budete hledat také obchod Google Play, namísto něj zde figuruje AppGallery od Huawei.

V obchodě od Huawei sice postupně aplikací přibývá, avšak spousta podstatných jich nadále chybí. Není zde Facebook, IDOS, Spotify nebo Instagram. Kaňkou na kráse je rovněž horší přehlednost obchodu, jehož design jako by se zasekl v čase před mnoha lety. Občas vás také bude mystifikovat. U některých známých aplikací svítí upozornění, že nejsou kompatibilní s Androidem 10. Přesto je lze nainstalovat a běžně fungují.

Jistě vás zajímá, zda lze některé aplikace do telefonu přeci jen dostat. Poměrně běžnou cestou je využití obchodu od Amazonu, který si stáhnete z oficiálních stránek. Tímto způsobem se dostanete kupříkladu ke Spotify. Řešením jsou dále speciální aplikace MoreApps a APKPure, které stáhnete z AppGallery a které následně umí instalovat APK soubory aplikací z obchodu Google Play. Vše je nicméně v angličtině, což někomu může vadit. Nehledě na to, že tímto způsobem se stále nedostanete k aplikacím Googlu. V tomto případě navíc také platí, že vše provádíte na vlastní riziko a zvyšuje se míra nebezpečí, že si do telefonu stáhnete škodlivou aplikaci.

Samotná optimalizace prostředí je docela slušná a při běžném fungování vás telefon nijak brzdit nebude.

Líbilo se nám
  • ucházející optimalizace prostředí
Nelíbilo se nám
  • chybí Google služby a všechny Google aplikace
  • běžným způsobem nelze využívat různé aplikace
  • zastaralý Android 9.0 Pie
Diskuze ke článku
#TFS
Dobrý den, přesně tento telefon mám už asi 14dní a doposud jsem nezjistil jak se dává widget na polochu? :D
Podržím prst na ploše a nic.... nic se neděje.. Tak ten telefon to neumí nebo jak? :D
Děkuji za odp.
Pesedm
Dočetl jsem to po:
"absence informační diody i jakéhokoliv režimu, který by vás na zmeškanou událost dokázal upozornit".
Pak jsem to vypnul.
Kedlub
Už děte do háje recenze na huawei jsou zbytečné bez goole služeb,tyto founy,již nikoho nezajímají natož aby je kupoval za ty peníze.
Tomáš
Už jste trapní s těmi recenzemi na telefony Huawei... Alespoň přiznejte, že Vás tento výrobce sponzoruje. Je to do očí bijící! Dodnes s údivem vzpomínám na cca 45 článků k telefonu Huawei Mate 30, o kterém díky Vám víme, v jaké vzdálenosti se od sebe nachází šroubky uvnitř přístroje, kolik prostoru zabírá základní deska nebo z kolika dílků je složený fotoaparát... Sice se telefon v ČR neprodává, ale víme to! Zadání od chlebodárce splněno. Už nyní se těším na další recenze zcela zbytečných telefonů. Tento web upadá stále hlouběji a hlouběji, škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze