Huawei Mate Xs
recenze

Huawei Mate Xs

Ohýbání proti proudu
13

Na český trh dorazil Huawei Mate Xs – originální smartphone s displejem netradičně umístěným na vnější straně, který sází na špičkovou hardwarovou výbavu a podporu 5G sítí. Jak se Huawei Mate Xs osvědčil během dvoutýdenního používání? To prozradím v této recenzi.

Konektivita: s 5G vzhůru do budoucnosti

Ohebná novinka od Huawei nabídne velmi slušnou výbavu v oblasti konektivity, neboť jí nechybí Bluetooth 5.0 (s podporou BLE i kodeků SBC, AAC a LDAC), Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac nebo polohové služby GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo a QZSS. Potěší rovněž přítomnost USB-C standardu 3.1 či NFC, které bohužel nelze využít k placení, neboť telefon (oficiálně) nepodporuje Google Pay. Jednou z největších předností je podpora 5G sítí, kterou jsem bohužel nemohl otestovat kvůli absenci pokrytí.

Líbilo se nám
  • podpora 5G sítí
Nelíbilo se nám
  • nemožnost telefonem platit

Fotoaparát: nenechá vás ve štychu

Fotovýbava Huawei Mate Xs je v podstatě shodná s loňským Huawei P30. Telefon tak spoléhá celkem na čtyři senzory. Hlavní 40Mpx snímač o světelnosti f/1.8 doplňuje 8Mpx teleobjektiv (s trojnásobným optickým přiblížením, clonou f/2.4 a podporou OIS) a 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv o světelnosti f/2.2. Čtvrtým senzorem je ToF snímač pro lepší bokeh efekt a případně také aplikace využívající rozšířenou realitu.

Mate Xs může být ideálním telefonem pro selfie maniaky.

Telefonem pořízené snímky se chlubí přirozeným (méně saturovaným) barevným podáním, slušnou úrovní detailů i solidním dynamickým rozsahem. Jak již bylo zmíněno, jedná se o snímače z Huawei P30, proto doporučuji navštívit i recenzi tohoto zařízení, kde se dozvíte více. Huawei Mate Xs může být rovněž ideálním telefonem pro milovníky selfies, neboť v tomto případě stačí telefon přetočit a můžete si pořídit selfie pomocí hlavních snímačů. Zaujaly mě také pěkně vypadající makro snímky či prosvícené noční snímky při aktivaci nočního režimu. Videa lze pak natáčet až ve 4K při 60 FPS.

Huawei Mate Xs se osvědčil také jako velmi schopný „selfie telefon“

Noční fotografie

Fotky s „denním“ a nočním režimem
Líbilo se nám
  • kvalitní fotovýbava
  • ideální telefon pro selfie maniaky
  • nadprůměrné noční snímky

Software: pořád ta stejná písnička

Stejně jako všechny nové telefony čínského výrobce, nepodporuje ani ohebný Mate Xs Google služby. Huawei tak nahradil Obchod Play vlastním virtuálním obchodem AppGallery, který v současnosti obsahuje důležité aplikace jako Wolt, Mapy.cz, Dáme jídlo, Můj vlak, Wallet, Richee a další, které najdete v podrobném seznamu. Další aplikace si můžete doinstalovat skrze aplikaci MoreApps, která spolupracuje se serverem APKPure, případně instalací Aurora Store, eventuálně máte možnost si neoficiálním způsobem (a na vlastní riziko) Google služby doinstalovat. Více informací o softwaru se můžete dočíst v recenzi telefonu Huawei P40 Pro.

Pomineme-li aplikace, telefon běhá krásně svižně a uvnitř najdeme nejnovější Android 10. Za dobu používání jsem se nesetkal s jakýmikoliv záseky či zpomalením.

Líbilo se nám
  • dobře odladěný software
  • možnost doinstalovat GMS neoficiální cestou
  • Huawei aktivně rozšiřuje nabídku AppGallery
Nelíbilo se nám
  • absence GMS/Obchodu Play
  • bez podpory Widevine L3 (vázano na GMS)
Diskuze ke článku
Jiří
Skvělá recenze, díky. Mám ho asi měsíc a zatím taky žádné škrábance neregistruji.
Dodo
Za tu cenu měli být v balení kvalitní bezdrátová sluchátka.
Ondřej
Díky za nový článek o čínském konceptu bez smysluplného použití pro někoho jiného než čínský lid.
Blue Sun
Ohýbá se to jako syrový netopýr.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze