Huawei Mate 10 Pro
recenze

Huawei Mate 10 Pro

Velikán se sebevědomou cenovkou
91

S podzimem se tradičně dočkáváme modelu, ve kterém čínský Huawei předvede maximum v daném roce. Letos se jmenuje Huawei Mate 10 Pro. Velikán s šestipalcovým displejem láká na duální fotoaparát, nejnovější Android Oreo, zvýšenou odolnost nebo 128GB úložný prostor. Do nekompromisní výbavy se nám však zatoulalo i několik mušek.

Konektivita: bleskové LTE a infraport

Nejlépe vybavený telefon výrobce musí být zcela bezchybný co se konektivity týče. Mate 10 Pro se tak může pochlubit podporou LTE Cat. 18, což přináší teoretickou rychlost až 1,2 Gb/s. Ano, jde o absolutní dnešní vrchol, ale takovou rychlost v tuto chvíli na českém území nevyužijete. Samozřejmost představuje také Wi-Fi s protokoly ac, NFC či velmi přesně fungující GPS s GLONASSem. Někoho by mohlo zklamat, že Huawei u svého špičkového telefonu nasazuje starší Bluetooth 4.2 namísto nejnovější pětkové verze. Třešničkou na dortu je zmíněná přítomnost infračerveného portu pro ovládání domácí elektroniky, například televize.

Huawei Mate 10 Pro

Naopak kabelové spojení zajišťuje USB-C konektor, přičemž nechybí podpora funkce USB host. Nový Mate 10 Pro lze také speciálním kabelem propojit s monitorem a využívat desktopové prostředí, aniž byste potřebovali jakýkoliv dok. Klíčové aplikace jsou dle výrobce připraveny pro desktopové využití. Současně nechybí zabezpečení, kdy nově příchozí notifikace můžete například vyřídit jen na telefonu a na velkém monitoru se nezobrazí.

Huawei Mate 10 Pro

Internet si prohlédnete skrze prohlížeč Google Chrome, který je tradiční zárukou rychlosti a přehlednosti. Pakliže využíváte účtu Google, současně máte po ruce záložky synchronizované napříč vašimi zařízeními.

Líbilo se nám
 • rychlé LTE
 • NFC a infraport
 • desktopový režim
Nelíbilo se nám
 • starší Bluetooth

Fotoaparát: lepší, ale ne nejlepší

Důvodů, proč si telefon pořídit, budou mít zájemci jistě hned několik. Velkým lákadlem může být duální fotoaparát. Ten disponuje kombinací rozlišení 20 a 12 megapixelů. Současně se chlubí výbornou světelností f/1,6 a také optickou stabilizací obrazu. Doplňme, že na zadní straně kromě loga společnosti Leica, která na fotoaparátu opět participovala, najdete ještě laserové ostření a dvě přisvětlovací diody.

Huawei Mate 10 Pro

Prostředí

Samotná aplikace obsluhující fotoaparát nevypadá nijak nově. V základu je velice přehledná a pokud rádi jen rychle fotíte, můžete si vystačit s automatickým režimem a prostým klikáním na spoušť. Rychle si však můžete upravit barevné podání fotografií nebo aktivovat funkci živých fotografií, která obstarává krátká videa během focení. Současně můžete spustit portrétní mód i si přisvětlit scénu pomocí LED diod.

Huawei Mate 10 Pro

Další volby naleznete prostým tahem prstu doleva či doprava při horizontálním držení. Z levého boku se objeví různé režimy. Zde můžete přepnout na černobílé snímky, video, HDR, Panorama, 3D Panorama nebo noční záběr. Hodit se může režim skenování dokumentů nebo zpomalené video. Z pravé strany se dostanete ke klasickému nastavení, kde volíte rozlišení, samospoušť či možnost si přidat do snímků vodoznak značky Leica. Z pravé strany, avšak s menší razancí, lze „vytáhnout“ i kompletní manuální režim. Jak správně tušíte, je to trošku nepraktické, ale po chvíli si na toto řešení lze zvyknout.

Ukázkové snímky

Samotná kvalita fotografií není vůbec špatná, potěší zejména velmi dobrá ostrost. Barevné podání je již o něco slabší a trochu se odklání od reality, byť nejde o nic dramatického. Dle očekávání telefonu nejlépe svědčí dostatek světla, za kterého pořídí velmi slušné fotografie. Zásadní zhoršení nepřichází ani v interiérech a na snesitelné úrovni zůstává šum. Pokud je světla již skutečně nedostatek, hrozí nejčastěji neostrý snímek. Má to prostý důvod – fotoaparát se nepodaří udržet zcela v klidu. Nicméně při troše snahy jde i v noci pořídit fotografii slušné kvality.

Ukázkové fotografie

Za zmínku stojí, že díky duálnímu fotoaparátu můžete snímanou scénu dvojnásobně přiblížit, a to téměř bez ztráty kvality. Vše probíhá za pomoci sekundárního 20megapixelového fotoaparátu a speciální výpočetní operace. Do dvojnásobného přiblížení je výsledkem velmi kvalitní snímek, ačkoliv se jedná o digitální zoom. Kvalita tak potěší, ale nedosáhnete takových výsledků jako v případě optického přiblížení.

Ukázka možnosti „bezztrátového přiblížení“

Dvojice fotoaparátů přináší též možnost portrétního režimu, který velmi snadno zapnete hned z hlavní nabídky aplikace fotoaparátu. Výsledky nejsou vůbec špatné – telefonu se daří rozmazat skutečně jen pozadí a focený objekt zůstává nadále ostrý.

Ukázka portrétního režimu (třetí snímek s vypnutým portrétním režimem)

Čelní kamerka

Pro potřeby selfies je připravena čelní kamerka s 8 megapixely. Nechybí ji speciální režimy vylepšení tváře a další zábavné efekty. Kvalita vcelku ujde, především pro sdílení skrze sociální sítě.

Video záznam

Video lze zaznamenávat maximálně ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Raději bychom viděli vyšší snímkovací frekvenci, ale bohužel. 60 snímků za vteřinu se dočkáme až v nižším Full HD rozlišení. Obrazová kvalita videa je velice slušná a pochvalovali jsme si i zvukovou stránku.

Huawei Mate 10 Pro

Huawei Mate 10 Pro (testovací video) – 1080p, 60 FPS

Líbilo se nám
 • přehledná fotoaplikace
 • velké množství nastavení
 • 2× hybridní zoom
 • záznam Full HD videa s 60 FPS
Nelíbilo se nám
 • celková kvalita snímků mohla být lepší
 • hodilo by se 4K video s 60 FPS

Software: bez chybiček se to neobešlo

Mezi plusy telefonu je možné rozhodně zařadit nasazení Androidu 8.0 Oreo s nadstavbou EMUI. Ta vypadá nadále obdobně jako u starších letošních modelů. Ovládání je tedy intuitivní a můžete si zvolit, zda chcete využívat typické menu či nikoliv. Vhod přijde i rozdělení displeje na dvě části a používání dvou aplikací současně. Rozdělení lze snadno zapnout pomocí kloubu vašeho prstu.

Uživatelské prostředí

Rádi bychom pochválili i optimalizaci, ale nemůžeme. Telefon je svižný a rychle se spouští také aplikace. Bohužel se několikrát stalo, že některá z nativních aplikací zamrzla a bylo nutné čekat. Ve dvou případech dokonce zamrzl celý telefon a byl zapotřebí tvrdý reset pomocí dlouhého stisku vypínací klávesy. To rozhodně není dobrá vizitka, avšak Huawei by vše mohl napravit v některé z budoucích aktualizací.

Líbilo se nám
 • Android 8.0 Oreo
 • přehledné prostředí
Nelíbilo se nám
 • občasné softwarové nedodělky
Diskuze ke článku
anonym
No vzhledove hezky ale ma další nevýhody které nezminili a to je debilni poměr displeje 18:9 a skleněná zada čtečka na zadech k tomu chybí ten jack a paměťové karty. Klasicky Mate 10,je lepší. Ten tu mel byt v prodeji! Ne tenhle zmetek!
Koupil bych si Mate 10 hned ale verzi pro a lite ani náhodou!
Tomáš
Ahojte... Nemôžem sa zbaviť pocitu, že v tejto recenzii je veľa negatív. Pokiaľ by som si pozrel len video-recenziu, nedozvedel by som sa o EMUI Desktop, čo je škoda. Takúto možnosť ma len tento model a najnovšie Samsungy radu S. Rád by som videl aj porovnanie EMUI Desktop a Samsung DEX.
haha
super huahej zamrza a to se ku*va vyplati :D
Ondra
Bude recenze lepšího Huawei Mate 10? U nás se sice prodávat nebude, ale stejně si ho budu objednávat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze