Huawei Ascend P7
recenze

Huawei Ascend P7

Číňan, co má styl
81

Je tomu sice sotva pár dnů co Huawei v Paříži představilo svoji letošní vlajkovou loď Huawei Ascend P7 a již pro vás máme naší podrobnou recenzi tohoto velice zajímavého smartphonu. Huawei Ascend P7 sází především na povedenou konstrukci a stylový design, nabízí toho však mnohem více. Jaký na nás tento krasavec udělal dojem?

Operační systém a uživatelské prostředí: nové Emotion UI a kvalitní optimalizace

V oblasti operačního systému odvedlo Huawei opravdu skvělou práci. V první řadě zde máme zatím vůbec nejnovější verzi operačního systému Android 4.4 KitKat. Za to si Huawei rozhodně zaslouží pochvalu. A další chvála míří za samotnou optimalizací softwaru, která je skutečně velmi dobrá. Opět musíme porovnat s předchůdcem v podobě Huawei Ascend P6, oproti kterému je skok opravdu znatelný. Huawei opravdu dokáže připravit kvalitní software pro své přístroje. Samozřejmě, když chce.

Během testování jsme se setkali s minimem pádů aplikací a především i aplikace přímo od Huawei, jako například Správce telefonu, který pomáhá s údržbou systému a výdrží baterie, jsou až překvapivě stabilní a funkční. V tomto ohledu na nás Huawei udělalo dojem.

Domovská obrazovka a widgety

Velký skok kupředu oproti předchozí generaci zaznamenalo také uživatelské prostředí jménem Emotion UI. To je tvořeno jednotlivými plochami, na které můžete standardně umisťovat widgety a podobně, nicméně chybí samostatné menu s aplikacemi. Všechny aplikace tak jsou umístěny přímo na ploše a můžeme zde tedy vidět jistou podobnost s iOS.

Domovská obrazovka, její nastavení a Motivy

Ostatně inspirace iOS je vidět na více místech a jedním z nich je také jeden z motivů, které máte v zařízení k dispozici – předinstalovaných jich je celkem devět a další si můžete stáhnout online. Konkrétně máme na mysli motiv s názvem Dream, který se nese v duchu moderního flat designu, který se sice objevil již dříve u Androidu, ale o jeho rozšíření se postaral (jak jinak) až Apple s novou verzí iOS 7. V systému najdeme i další podobnosti s iOS. Například zamykací obrazovku, na které tažením ikonky spustíte fotoaparát nebo gestem od spodního rámečku vysunete lištu, která jako by iOS z oka vypadla.

Motivy prostředí Emotion UI

Osobně však musím poznamenat, že z dostupných motivů se mi tento líbil zdaleka nejvíce a to hlavně proto, že celkově mi k designově povedenému Huawei Ascend P7 prostě sedí. Spojení povedeného designu a motivu Dream zkrátka funguje a telefon pak působí přesně tak, jak by podle mne působit měl. Ale nejedná se pouze o iOS, kterým se Huawei inspirovalo. Téma s názvem Colorful naopak velmi připomíná TouchWiz od Samsungu, takže inspirace se evidentně hledala kde se dalo.

Notifikační lišta a Nastavení

Výrobce připravil ještě další zajímavá vylepšení v systému. Jedním z nich je například notifikační lišta, která v sobě skrývá také praktické ovládání nejpoužívanějších funkcí. V samotném nastavení pak najdete do dvou karet rozdělené běžné položky, které znáte prakticky z každého Androidu. Přibyla však například praktická funkce nerušit (v určitém časovém úseku telefon bude zvonit například jen u povolených kontaktů), možnost úpravy domovské obrazovky, práci s baterií a další zajímavé funkce.

Funkce Plovoucí tlačítko

Z nich můžeme zmínit například funkci Plovoucí tlačítko. Po aktivaci se u boku telefonu objeví tlačítko, které v sobě skrývá hned několik možností – úkon zpět nebo domů, vyčištění paměti zařízení, zamčení zařízení a také možnost spustit jednu z pěti miniaplikací. Jedná se o hudební přehrávač, zprávy, poznámky, kalkulačku a kalendář. Tyto aplikace se pak zobrazí jako malé překryvné okénko přímo na ploše, se kterými můžete pracovat podobně jako na počítači. Bohužel však telefon nezvládne běh více než jedné miniaplikace a nemůžete si ani nastavit některou vlastní aplikaci.

Fotoaparát a videokamera: kvalitní snímky i přední kamerkou

Fotoaparát je jedním z parametrů, který dnes hraje při výběru nového smartphonu často klíčovou roli. Huawei se proto rozhodlo nic nepodcenit a to zejména papírově. Model Ascend P7 vybavilo dvojicí fotoaparátů – přední s rozlišením 8 Mpx a zadní s rozlišením 13 Mpx. Během našeho testování jsme však zjistili, že Huawei nevybavilo svůj model pouze papírově, ale že ve skutečnosti se jedná o vcelku povedený fotomobil.

Prostředí fotoaparátu

Hlavní 13Mpx fotoaparát na zadní straně dokáže za dobrého osvětlení pořídit opravdu kvalitní snímky, kterým nechybí kresba ani ostrost. Občas se nám sice zdá, že Huawei fotografie přiostřuje ještě softwarově a občas se mi povede celkem výrazně přepálit sytost barev, v celkovém měřítku podává fotoaparát Huawei Ascend P7 opravdu slušné výsledky. Problémy však nastávají v případě, že se nacházíte v prostředí s horším osvětlení. V těchto situacích jde kvalita fotografií rapidně dolů a fotografie vykazují opravdu vysokou míru digitálního šumu.

Exteriér – denní světlo
Exteriér – podvečer a večer
Exteriér – detail
Interiér

To samé platí i o předním fotoaparátu, který nabízí velmi nestandardní 8Mpx rozlišení. Chybí mu sice automatické ostření, ale svou hlavní funkci – pořizování tzv. selfies, zvládá na výbornou. Fotografie jsou na poměry předních kamerek opravdu velice dobré, světelnost je také na slušné úrovni, a jelikož má fotoaparát nastaveno ohnisko zhruba v místech, odkud pořizujete své duckfaces, tak jsou fotografie i překvapivě ostré.

Fotografie přední kamerou a groufie

Huawei si navíc zakládá na funkci groufies (group-selfies), díky které můžete pořídit jakési panorama pomocí předního fotoaparátu a vyfotit tak například celou skupinu lidí včetně sebe. Ellen DeGeneres pravděpodobně ani netušila, co během Oscarů svou fotografií vůbec způsobí. Groufies jsou na světě.

Huawei Ascend P7 si samozřejmě poradí také s natáčením videa. Video je možné nahrávat nejvýše ve FullHD rozlišení a to jak hlavním fotoaparátem, tak i přední kamerkou. Svou kvalitou nás však příliš nepřesvědčilo. Video se občas seká, ostrost není příliš dobrá a s rychlejším pohybem si telefon moc neporadí. Na běžné natáčení (ne)všedních zážitků je však kvalita plně dostačující a v takovém případě jistě oceníte i mnohé možnosti nastavení.

Huawei Ascend P7 – exteriér, 1080p

Diskuze ke článku
tom
Co je to USB Host?
Karel Lang
Karel Lang
Funkce, díky které připojíš k telefonu např. Flash disk ( už se dělají i disky s MicroUSB konektorem) nebo třeba přes redukci set myši a klávesnice. (hledej USB OTG kabel , OTG flash disk atd. ) Asi tak.
tlumočník
Tento mobil má tzv. nevyměnitelnou baterii. Znamená to, že se po skončení její životnosti mobil vyhodí, nebo ji přece jen lze nějakým způsobem vyměnit?
radek
mit to os wp8.1 tak bych ho bral...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze