Huawei Ascend D2
recenze

Huawei Ascend D2

Dobře hrající fotograf
16

Ascend D2 se jeví jako prodejní trhák. Ve své cenové kategorii nemá velikou konkurenci. Přitom nabídne podle slov výrobce profesionální fotoaparát. Zajímavá je i vyšší odolnost, FullHD IPS Super displej či výkonný čtyřjádrový procesor. Může mít nějaká negativa? První dojmy byly kontroverzní. Vyjde novinka z recenze v lepším světle?

Telefonní seznam

Prostředí telefonního seznamu působí velice jednoduchým dojmem, až mne napadlo, že tohle prostředí jako by bylo převzaté z telefonů bez operačního systému. Hlavním prvkem je bílé pozadí a tenké modré linky, oddělující kontakty dle abecedy.

Telefonní seznam je jednoduchý, přehledný a nenáročném uživateli jeho funkčnost plně postačí

Každý kontakt pojme několik čísel a množství poznámek. Synchronizace se sociálními sítěmi se zde nekoná, jedinou vlaštovkou je pouze odkaz vedoucí na ně. Zarazil mne zde chybějící překlad. Hlavní číslo je označeno jako „main“. Samozřejmostí je množství různých detailů, které můžeme přidat. E-mailové adresy, vztahy, události, profily. Nakonec nechybí ani vložení vlastního obrázku a vyzváněcí melodie.

Zprávy

Ve zprávách na nás nečekají žádná překvapení. Vše se nese v duchu, co nejméně funkcí, s ohledem na co největší přehlednost a jednoduchost. Chybí složky, barevné odlišení pozadí zpráv, volba náhledu oken. Pro psaní zpráv jsou připraveny dvě softwarové QWERTZ klávesnice a jedna alfanumerická klávesnice. Jedna pochází z dílen výrobce a druhá je standardní Android klávesnice. Řešení obou klávesnic mají své výhody a nevýhody. Huawei klávesnice se mi líbí svými bohatšími možnostmi, ale nevyhovují mi rozestupy ani rozložení kláves. Z pohledu ergonomie dostává „vavřín“ výchozí Android klávesnice. Rychlým psavcům radím deaktivování vibrací. Vibrace totiž nestíhají rychlejší tempo.

"Svoji" klávesnici si najde každý, na výběr jsou dva typy QWERTZ klávesnic a jedna alfanumerická. Psaní s vibrační odezvou je ale obtěžující.

Hned od začátku vidíme odpočítávání znaků od 160. Ti co mají rezervy v gramatice, ti uvítají přítomnost slovníku a opravy chyb. Předinstalovaný e-mailový klient si poradí s přílohami, s push synchronizací i pop3 a imap4 protokoly. Další volbou je pak Gmail klient.

Organizační funkce a GPS

Začneme u poznámek, které dobře poslouží svému účelu. Můžeme zadat text, ovšem víc od nich nemůžeme chtít. Dokonce zde není ani žádná volba, ukrývající možnosti nastavení, sdílení či odlišení poznámek. Jediná ikonka zde slouží pro uložení napsaného textu. Dalším důležitým parťákem je kalendář. Ten využívá celého prostoru displeje a jednoduchým rolováním ve vertikálním směru listujeme mezi jednotlivými měsíci. Rozhodně se nedá říct, že velikost oken by působila minimalistickým dojmem. Zobrazit si můžeme události ze všech typů kalendářů najednou, nebo vybrat pouze konkrétní typ. U nové události nechybí možnost vložení lokace, poznámky a připomenutí.

Po organizační stránce novinka díru do světa neudělá. Nabídne jen základní aplikaci poznámek a jednoduchý kalendář. Od top telefonu bychom očekávali něco víc.

Uložené soubory si prohlédneme přes vestavěného správce souborů. Zobrazuje všechny složky a soubory uložené ve vnitřní paměti. Novinka se od konkurence liší i nahráváním zvukových nahrávek ve stereo kvalitě. Výsledná nahrávka mne velmi překvapila a to mile svoji kvalitou. Výsledným formátem je m4a. S klidným svědomím mohu zařízení doporučit jako diktafon. Zvuk není zastřený ani nešumí, naopak vyniká svoji přirozeností a vysokou hlasitostí.

Naopak výborné pocity jsme měli z aplikace Polaris Office, umí je nejenom otevřít ale zároveň si poradí i s jejich editací.

Plnohodnotným pracovníkem pro práci s texty je kancelářská aplikace Polaris Office. Dokumenty ve formátech doc, docx, pdf, ppt a další dokáže otevřít, ale umí je i editovat. Režim úprav nabízí různé typy fontu, velikosti písmen, možnost přidání příloh. Interní GPS modul pracuje dobře a spolehlivě. Na volném prostranství dokáže zafixovat polohu satelitů do třiceti vteřin. Zafixované satelity již neztrácí a nedochází k výpadkům. Řidiči využijí předinstalované Google mapy, ty se ale stále neobejdou bez přístupu k internetu. I přesto, je tato aplikace zcela zdarma a mapové podklady jsou na nejvyšší úrovni.

Datové funkce

Asi největší ztrátu za konkurencí získává novinka v této oblasti. Od konkurence se odlišuje absencí několika technologií. Technologii LTE bychom oželeli, ale nevidím důvod, proč ji zde nemít. Nejedná se o zařízení za pár tisíc a operátoři začínají pomalu s rozšiřováním této technologie.

Mnohem víc zamrzí absence NFC čipu, který nabídnou i zařízení za třetinovou cenu. Den ode dne navíc se navíc rozšiřují možnosti jak jej využít. S rychlými daty se přesto nemusíme loučit. Zařízení si hravě poradí s technologiemi HSPA+ 42 Mb/s pro stahování dat a HSUPA o rychlosti 5,7Mb/s pro stažení dat. K dispozici jsou i pomalejší technologie EDGE a GPRS spadající do sítě 2G.

Třetí screenshot byl pořízení cca tři vteřiny od kliknutí na načtení stránky, nakonec se načetla za pět vteřin (což vzhledem k rychlosti připojení internetem 30 Mb/s je zoufale pomalé)

Hojně využívanou technologií budou i bezdrátové sítě Wi-Fi a/b/g/n. Jen u málokterého zařízení jsem se setkal s tak dobrou citlivostí a zároveň výkonností vysílače. Kde jiná zařízení neměla ani čárku, tak novinka měla čárky dvě. Sdílení souborů s dalšími zařízeními probíhá přes Wi-Fi Direct a Bluetooth 4.0. Multimediální obsah může být šířen z telefonu do televizoru přes DLNA. Internetový prohlížeč si poradí se zobrazením i té graficky nejnáročnější stránky. Podporuje flashové prvky. Občasným problémem byla rychlost načítání stránky a to i přes skutečnosti, že v místě pokrytí byl vysokorychlostní internet. S rychlostí souvisela i plynulost pohybu po webové stránce. Občas jsme zaregistrovali zpomalení nebo sekání.

Diskuze ke článku
Jirka
Nedivil bych se, kdyby na tomhle telefonu měl Huawei větší marži než mají ostatní u top modelů (One X, S4, Xperia Z). Šetřili na procesoru, grafice, slotu pro paměťovky, NFC, LTE, evidentně i na programátorech a cena zase není o tolik nižší než u ostatních. Až bych se ho skoro nebál srovnávat s FullHD (taky IPS) mobilem iocean X7 za $199,99.
Liška Petr
Dobrý den,vážení přátelé telefon již zhruba měsíc vlastním.Pečlivě si přečtěte tuto recenzi, je to totiž naprostý blábol.Výdrž telefonu je podstatně lepší než tady píší.Ochrané sklo telefonu se během recenze podařilo jemně poškrabat,a poté napíše že je na displej z výroby aplikována kvalitní ochranná folie.No prostě Blábol.
Jirka Sikora
Dobrý den,

já sic tento telefon nevlastním, ale recenzi jsem si přečetl...a mám trochu rozporuplné pocity. Mám Honor 2 a to je si myslím kvalitní telefon, ve své dané třídě.

Možná koncem roku vyměním, za D2.
mijakhany
Měl jsem ho kdysi na seznamu s xperii Z a HTC one, nakonec jsem také sáhnul po Honor 2
Odradilo mě jen 32 gb bez možnosti rozšíření. Myslim, že 13 000 je opravdu dost a každý bude přemítat zda nevzít a 2 000 dražší, ale značkovější se všemi výhody.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze