Huawei Ascend D2
recenze

Huawei Ascend D2

Dobře hrající fotograf
16

Ascend D2 se jeví jako prodejní trhák. Ve své cenové kategorii nemá velikou konkurenci. Přitom nabídne podle slov výrobce profesionální fotoaparát. Zajímavá je i vyšší odolnost, FullHD IPS Super displej či výkonný čtyřjádrový procesor. Může mít nějaká negativa? První dojmy byly kontroverzní. Vyjde novinka z recenze v lepším světle?

Hardware

Bytelná konstrukce zahrnuje 1,5 GHZ čtyřjádrový procesor Huawei Silicon K3V2 Hi3620 vyrobený starším 40 nm procesem, pracující na architektuře Cortex A9. Přítomný je 16 jádrový grafický akcelerátor Vivante CG4000. I když papírové specifikace hovoří o 32 GB, tak ve skutečnosti je celková paměť „pouhých“ 26 GB. Paměť není nijak rozdělena a celá kapacita je tak vyčleněna pro soubory i aplikace dohromady.

Výkonnostní testy zleva: Quadrant, AnTuTu a SmartBench 2012. Výsledky nejsou nijak oslnivé

Operační paměť RAM nabídne sice kapacitu 2 GB. V praxi se jedná o 1,7 GB. Běžně jsem disponoval s pamětí kolem 600 MB. Již výše uvedený procesor výrazně topí v horní části i při méně náročných činnostech. Včera při letním počasí, jsem používal asi dvacet minut Facebook a teplota zařízení se vyšplhala na 50 stupňů. Huawei výrazně „topí“. Výrobce dodává v balení s telefonem i OTG redukci na připojení flash disku, klávesnice nebo dalšího příslušenství. Největší údiv ve mne vyvolala funkčnost externího pevného disku s kapacitou 750 GB s externím napájením. Disk se zobrazil, obsah byl korektně načten a film nacházející se na pevném disku byl plynule přehráván. Za toto obrovský palec nahoru.

Quadrant SmartBench 2012 P/G AnTuTu
Samsung Galaxy S4 12 035 7 312 / 2 490 24 000
HTC One 12 602 7 046 / 2 873 23 320
Sony Xperia Z 7 974 4 844 / 2 480 18 754
Huawei Ascend D2 3 886 2 523 / 1 609 7 578

Uživatelské prostředí

Výrobce upustil od svého tradičního konceptu Android + hlavní menu s minimální přítomností grafických prvků a úprav a zvolil novou nadstavbu Emotion UI 1.5. Tato nadstavba dědí principy konkurenčního systému iOS. Čili neexistuje žádné hlavní menu, ale pouze domovské obrazovky, na nichž se nacházejí aplikace a hry. A to samostatně nebo sdružené ve složkách. Emotion UI leží na bedrech Androidu 4.1.2 Jelly Bean.

Maximální počet domovských obrazovek je devět. Notifikační lišta může být libovolně upravena o další zástupce aplikací

Nadstavba do velké míry dovoluje uživateli personalizovat si své zařízení podle vlastních potřeb. Vlastník si může zvolit vlastní grafická témata, styly ikonek, styly uzamykacích obrazovek. Notifikační centrum má upravitelný panel zástupců. Mohou být libovolně nahrazeny jinými aplikacemi. Pohybem do stran se mezi nimi dá listovat.

V případě, že pokud existuje zařízení, jehož virtuální klávesy jsou součástí dotykového displeje, budí to většinou negativní reakce. Všechna rozhořčení jsou ale v případě novinky zbytečná. V nastavení je totiž volba navigační panel. Její aktivace skryje softwarové klávesy. A to kliknutím na menší šipku v levé části. Opětovná aktivace se provede tahem prstu uprostřed ve spodní části.

Nastavení odstínu barevného podání displeje. Nadstavba nabízí možnost volby témat, které ovlivní i vzhled systémových ikon.

Grafická nadstavba patří mezi nejnáročnější nadstavby výrobců, které jsem kdy mohl testovat. Už při zapnutí telefonu si řekla o 700 MB. V průběhu testování je pak pravidelně využito 600 – 800 MB. Jaká je vyladěnost prostředí? Špatná. Připadám si, jako by se na mne obrátila společnost Huawei s prosbou, že připravují nové zařízení a potřebuji někoho na otestování svého zařízení a sepisování chyb a problémů, které vypozoruji. S tím, že software není finální, ať tím pádem přistupuji k testování s rezervou.

Náhledy jednotlivých témat, systémové volby (správce spuštěných aplikací a aktualizační klient

Nevyladěnost je k vidění i při odemykání obrazovky. Pohyb vedoucí k odemknutí přístroje zpomalený a trvá dobré tři vteřiny. Občasný bug jsem zpozoroval i při odemknutí přístroje do režimu fotoaparát. Zobrazil se hledáček fotoaparátu, ovšem scházely funkční klávesy. Vidět byl jen náhled scény a nic jiného.

Detailní nastavení profilů

V zařízení není oblast, kde by zařízení bylo porovnatelně rychlé s ostatními konkurenty, kteří mají čtyřjádrový procesor. Ve správci spuštěných aplikací je pohyb pomalejší, ukončování aplikací není nejrychlejší. Pohyb ve zprávách vykazuje znaky pomalosti, často čekám na provedení úkonu. Očekával bych, že jakékoliv mé zadané úkony budou ihned zpracovány. I při samotném stahování z Google play marketu se mi stalo, že při více stahovaných aplikacích se telefon výrazně zpomalil. Svižnost telefonu se částečně zlepší nastavením v úsporném profilu na režim výkonný. Tento režim sice zmenší prodlevy systému, ale zkrátí výdrž baterie telefonu.

O něco komplikovanější je i mazání aplikací. Nikde na pohotovostní obrazovce tuto volbu nenajdeme. Musíme tak jít do nastavení, spravovat aplikace a stažené aplikace. Málo vídanou možností jsou v dnešní době v telefonech Android profily. Využít můžeme nejen připravené profily, ale vytvářet můžeme i nové. Včetně jejich detailního chování v dané situaci. Nechybí nastavení zvuků, aktivace GPS, Wi-Fi, volba úrovně jasu. Škoda jen, že chybí časová aktivace.

Diskuze ke článku
Jirka
Nedivil bych se, kdyby na tomhle telefonu měl Huawei větší marži než mají ostatní u top modelů (One X, S4, Xperia Z). Šetřili na procesoru, grafice, slotu pro paměťovky, NFC, LTE, evidentně i na programátorech a cena zase není o tolik nižší než u ostatních. Až bych se ho skoro nebál srovnávat s FullHD (taky IPS) mobilem iocean X7 za $199,99.
Liška Petr
Dobrý den,vážení přátelé telefon již zhruba měsíc vlastním.Pečlivě si přečtěte tuto recenzi, je to totiž naprostý blábol.Výdrž telefonu je podstatně lepší než tady píší.Ochrané sklo telefonu se během recenze podařilo jemně poškrabat,a poté napíše že je na displej z výroby aplikována kvalitní ochranná folie.No prostě Blábol.
Jirka Sikora
Dobrý den,

já sic tento telefon nevlastním, ale recenzi jsem si přečetl...a mám trochu rozporuplné pocity. Mám Honor 2 a to je si myslím kvalitní telefon, ve své dané třídě.

Možná koncem roku vyměním, za D2.
mijakhany
Měl jsem ho kdysi na seznamu s xperii Z a HTC one, nakonec jsem také sáhnul po Honor 2
Odradilo mě jen 32 gb bez možnosti rozšíření. Myslim, že 13 000 je opravdu dost a každý bude přemítat zda nevzít a 2 000 dražší, ale značkovější se všemi výhody.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze