Huawei Ascend D2
recenze

Huawei Ascend D2

Dobře hrající fotograf
16

Ascend D2 se jeví jako prodejní trhák. Ve své cenové kategorii nemá velikou konkurenci. Přitom nabídne podle slov výrobce profesionální fotoaparát. Zajímavá je i vyšší odolnost, FullHD IPS Super displej či výkonný čtyřjádrový procesor. Může mít nějaká negativa? První dojmy byly kontroverzní. Vyjde novinka z recenze v lepším světle?

Displej

Letošní rok vlajkové lodě výrobců nabídnout v základu shodné parametry. Jedním z mnoha parametrů je 5 palcová úhlopříčka displeje. Rozlišení displeje e 1080 x 1920 z čehož část si ukrojí virtuální ovládací softwarové klávesy, přibližně 144 bodů ze spodní části.

Typ displeje je TFT IPS Super RETINA s hustotou bodů 441. Ochranné sklo je střeženo již dobře známým zvířetem Gorilla Glass druhé generace. V porovnání s první generací by sklo mělo být tvrdší a méně náchylnější na škrábance. Tvrdost jsme neověřili, ale škrábance se již po krátké době testování vyskytly. Stejně tak jako tomu bylo u modelů Optimus G, Galaxy S III.

IPS displeje patří mezi mé favority. Jednak vynikají přirozeným podáním barev, pak výbornou čitelností na přímém slunci a v neposlední řadě věrohodným podáním bílé a širokými pozorovacími úhly. Navíc v nastavení displeje si můžeme určit, zda displej bude zobrazovat spíše teplé nebo studené odstíny barev. I při polovičním nastavení jasu je na slunci displej nadprůměrně dobře čitelný. Stínění rukou tak nehrozí.

Zvuk

Stále dokola se opakuji nešvary v podobě tiššího zvukového výstupu do sluchátek. Zvuk je sice kvalitní, prokreslený a dynamický ale maximální hlasitost by mohla být vyšší. Naopak zvuk z vestavěného reproduktoru podává až na HTC One nejlepší výsledky mezi konkurenty této kategorie. Je velmi hlasitý a poměrně kvalitní s náznakem basů.

Připadám si jak u protinožců, vše je totiž naruby. Datový konektor nahoře? Spíše špatný vtip.

Žádné neshody jsem neměl s kvalitou zvuku během hovoru. Zvuk byl hlasitý, kvalitní a zřetelný i v hlučném prostředí, čemuž lví silou dopomohl i mikrofon starající se o „likvidaci“ nežádoucích zvuků. Přičemž v závislosti na hlasitosti okolních zvuků dojde k zesílení hlasitosti zvuku sluchátka. Zkoušeli jsme i tolik vyzdvihovanou funkci hlasitého hands-free kdy zvuk by měl být dobře a zřetelně srozumitelný i ze vzdálenosti 1,5 metru. Druhá strana sice uvedla, že mne dobře slyší, zároveň ale i slyšela nepříjemnou ozvěnu. Z výkonného reproduktoru byl zvuk protější strany bez problémů slyšet.

Výdrž a baterie

Na test jsme obdrželi dvě různá zařízení výrobce. První zařízení mělo nižší kapacitu, ale podle slov zástupců společnosti se jednalo o finální zařízení. Druhé zařízení už mělo správnou kapacitu. U obou zařízení je pohotovostní výdrž prostě žalostná. Uvedu jeden příklad z praxe. Telefon jsem odpojil v ráno v 4:30 z nabíječky. V šest ráno mi začala pracovní směna, během práce jsem vyřídil deset zpráv přes klienta Viber a několik klasických sms. Přišlo mi asi 15 e-mailů a několik notifikací z Facebooku. V poledne cca 12:30 byl procentuální stav mé baterie 43%.

Zaměřil jsem se na příčínu, proč je telefon tak „nenasytný“ pokud využívám internet, baterie mizí před očima – co půl minuty to procento dolů. Ten den jsem telefon znova nabil a okruh mých činností se rozšířil o pořízení 40 fotografií, několik hovorů a pár desítek zpráv přes Viber. Baterie se zcela vybila za 5 hodin.

Mřížka ukrývající na poměry mobilních telefonů nevídaně hlasitý a kvalitní reproduktor

Pokud jsem byl přihlášený pouze v bezdrátové síti Wi-Fi a nevyužíval mobilních dat, tak baterie klesá podstatně pomaleji. Za deset hodin při stejném používání mi klesla baterie o 40% (dvacet zpráv Viber, 50 e-mailů, několik sms a pět minut prohlížení internetu). Výrobce se navíc chlubí různými technologiemi QPC ADRX a úspornými algorytmy, které by měly vést k prodloužení výdrže a pokud je v základu výkonná baterie s kapacitou 3000 mAh, tak výdrž telefonu by oproti realitě měla být trojnásobně delší.

Telefon se dokázal nabít za 160 minut do plné kapacity, do 80% kapacity se telefon nabil za 130 minut. Telefon se tak nabíjí velmi dlouho. A při streamování HD videa (zapojená sluchátka s hlasitostí 50%, jas na 50% a deaktivovaná synchronizace s připojením ve Wi-Fi síť) nás telefon odměnil výsledkem 4 hodin a 2 minut, což je velmi solidní čas.

Věřím tomu, že postupnou optimalizací se výdrž výrazně zlepší. Ovšem aktualizace je v nedohlednu a aktuální verze softwaru je v tuto chvíli nejnovější.
Diskuze ke článku
Jirka
Nedivil bych se, kdyby na tomhle telefonu měl Huawei větší marži než mají ostatní u top modelů (One X, S4, Xperia Z). Šetřili na procesoru, grafice, slotu pro paměťovky, NFC, LTE, evidentně i na programátorech a cena zase není o tolik nižší než u ostatních. Až bych se ho skoro nebál srovnávat s FullHD (taky IPS) mobilem iocean X7 za $199,99.
Liška Petr
Dobrý den,vážení přátelé telefon již zhruba měsíc vlastním.Pečlivě si přečtěte tuto recenzi, je to totiž naprostý blábol.Výdrž telefonu je podstatně lepší než tady píší.Ochrané sklo telefonu se během recenze podařilo jemně poškrabat,a poté napíše že je na displej z výroby aplikována kvalitní ochranná folie.No prostě Blábol.
Jirka Sikora
Dobrý den,

já sic tento telefon nevlastním, ale recenzi jsem si přečetl...a mám trochu rozporuplné pocity. Mám Honor 2 a to je si myslím kvalitní telefon, ve své dané třídě.

Možná koncem roku vyměním, za D2.
mijakhany
Měl jsem ho kdysi na seznamu s xperii Z a HTC one, nakonec jsem také sáhnul po Honor 2
Odradilo mě jen 32 gb bez možnosti rozšíření. Myslim, že 13 000 je opravdu dost a každý bude přemítat zda nevzít a 2 000 dražší, ale značkovější se všemi výhody.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze