HTC One X
recenze

HTC One X

Velkolepá jednička

Dnešní recenzí završujeme testy trojice nových HTC spadajících do nové řady One. Končíme nejvybavenějším a největším kouskem, který dostal název One X. Láká především na 4,7 palcový HD displej a procesor Tegra 3 se čtyřmi výpočetními jádry. Příjemná je i paměť 32 GB, nadšení nicméně kazí některé drobnosti.

Baterie a výdrž: slušný standard

Jak jsem naznačil již výše, baterie je vaším zrakům skryta a vy ji běžným způsobem nikdy neuvidíte a hlavně nevyměníte (pouze v servisu). Musíme tudíž věřit výrobci, že použil Li-Pol akumulátor s kapacitou 1800 mAh. Samo o sobě jde o slušné číslo. Nicméně si je nutné uvědomit, že One X má obří displej, výkonný a ne zrovna nenáročný procesor a spoustu funkcí dychtících po energii. Před několika dny vyšla aktualizace softwaru, která měla mimo jiné vylepšit výdrž. Osobně mi výdrž přišla na hladině dnešního standardu už před aktualizací a rozdíl nepozoruji. Je-li telefon přihlášen do 3G sítě, běžně používán, připojen k Wi-Fi a má volnou ruku k aktualizacím, vydrží zhruba den a půl. Kamenem úrazu je především displej, který bych se nebál označit nenasytným. Pokud plánujete častou kontrolu e-mailů a internetu, počítejte s výdrží okolo 10 – 12 hodin. Kdybyste snad chtěli být jen čistě na přijmu a odolávali pokušení rozsvítit displej či si vychutnat schopnosti telefonu, vydrží One X klidně i 4 dny.

Baterie je naším očím skryta

Výdrž baterie jsme otestovali také nepřetržitým prohlížením internetových stránek. Telefon byl připojen k zabezpečené Wi-Fi, přihlášen do 3G sítě, aktualizace byly potlačeny a jas displeje nastaven na 50 %. Nijak dech beroucího výsledku jsme se ale nedočkali. One X se odporoučel po 4 hodinách a 24 minutách.

Zvuk: HTC zapracovalo

Pamatujete loni? Ta sláva kolem spojení HTC a značky Beats Audio a tvrdý návrat na zem se spíše hůře hrajícími modely Sensation XE a XL? Tehdy jsme kvalitu zvuku chtě nechtě museli odsoudit. A zdá se, že nejen naše volání po změně bylo vyslyšeno. Celá řada One totiž hraje minimálně o třídu lépe. Výjimkou tedy není ani nejvyšší model One X, jehož hlasitý reproduktor podává hutný zvuk, navíc velmi hlasitý. Škoda, že HTC nepřidalo druhý reproduktor. Stereo by One X slušelo ještě více.

Kvalita zvuku šla nahoru

Spokojeni jsme byli také s kvalitou zvukového výstupu do sluchátek. V balení sice naleznete jen zdánlivě obyčejné pecky, ty ale podávají velmi dobrý zvuk. Konečně lze také hudbu poslouchat s vypnutým ekvalizérem a vychutnat si ono zlepšení, kdy se dostalo na hloubky, ale nezapadají středy ani výšky. Kvalita zvuku tak spadá do lepšího průměru. Zamrzí spíše fakt, že na sluchátkách není ovládání přehrávače, jako tomu bývalo dříve. Alespoň se výrobce přiklonil k plochému přívodnímu kabelu, který se tolik nezamotává.

Displej: krása v HD

Chválili jsme displej u One V, chválili jsme displej u One S. A dnes chválíme displej u One X. Nejnižší model vsází na Super LCD 2, prostřední na Super AMOLED. Nejvyšší One X, zřejmě v rámci střídání, nabídne opět Super LCD 2. Pokrok oproti minulé generaci je dosti výrazný. Barvy jsou sytější, zlepšil se jas. Ve výsledku se tedy HTC trošku odklonilo od reálného podání barev, ale vše je v rozumných mezích. Kvůli použité technologii se musíte smířit s trochu horším podáním černé, v této disciplíně kralují už ze své technologické podstaty AMOLED displeje.Vše navíc dokresluje úžasná jemnost 315 ppi, a to díky rozlišení 1280 × 720 pixelů na ploše 4,7 palců.

Displej patří k nejlepším na trhu

Naprosto perfektní jsou pozorovací úhly a viditelnost na přímém slunci. Nastavení jasu si můžete regulovat sami v několika krocích nebo tuto práci přenechat automatice. Strach nemusíte mít ani o odolnost displeje, neboť je chráněn sklíčkem Gorilla Glass 2. Novou vymožeností je také možnost nechat displej nechat neustále svítit po časově neomezenou dobu.

Hardware: čtyři nebo pět?

HTC One X je prvním telefonem, který na český trh přinesl čtyřjádrový procesor. Abych byl úplně přesný, jader je pět, ale páté jádro je doplňkové (takzvané companion), podpůrné a stará se o běh telefonu například při zhasnutém displeji nebo nenáročných operacích. Díky tomu tak One X šetří energii, protože si velký výkon ostatních jader nechává opravdu pouze na ty náročnější úkony. O tom, že One X nabízí vysoký výkon, vás přesvědčí nVidia Tegra 3 a takt procesoru 1,5 GHz. Nicméně jde o procesor se starší architekturou a například novější Snapdragon S4 s dvěma jádry v nižším modelu One S se modelu One X takřka vyrovnává. Operační paměť nabízí rovný 1 GB, přičemž reálně je k dispozici 976 MB RAM. Bohužel po naběhnutí celého systému zůstává uživateli jen 485 MB RAM. Je jasně vidět, že nadstavba Sense si na HD displeji ukousne hodně místa. To však na běžné používání bez problémů stačí. Celkově se tedy One X řadí mezi nejvýkonnější telefony na trhu a bez problémů stačí na všechny nejnáročnější aplikace a hry.

Paměť RAM a benchmarky

Diskuze ke článku
koty.x0
Také bych dodal k mínusům prostředí sense :) Ano je to velmi přehledné a propracované prostředí, které asi nemá mezi jinými výrobci konkurenci, ale pokud jsem dobře viděl na videu, je to opět neskutečný žrout RAM :) k čemu je u takového smartfounu 1GB RAM, když po ukončení všech aplikací mi systém sám o sobě zabírá okolo 720 MB z RAM paměti? :D
Honza
Já tenhle telefon mám, asi 14 dní a jsem s ním naprosto spokojený.
Je pravda, že baterie by mohla vydržet víc, ale musíme brát to, že má člověk k dispozici výkoné zařízení a v podstatě to, co máte v počítači, můžete nosit v kapse.
Takže super telefon, super prostředí. Všem, kdo ho potřebuje, nebo si jen chce koupit ho doporučuji.
Vali
skvělá recenze ;) hned si kupuji HTC ONE X
Eda
Občas pomalé reakce. To bych u tak výkonného telefonu nečekal. Evidentně to nemůže být problém hardware.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze