HTC One (M8)
recenze

HTC One (M8)

Repríza na jedničku

HTC už má také svůj vlajkový model pro rok 2014. Jmenuje se stejně a se svým předchůdcem chce mít co nejvíce společného. Proč by také nechtěl. Kvalitní, kovové tělo, brilantní displej, špičková výbava nebo obdivované stereo reproduktory. To vše si novinka vzala k srdci a snažila se to decentně vylepšit. Jak se vše povedlo, se pokusíme odhalit v dnešní recenzi.

Organizace času a GPS

Kancelářské funkce jsou zastoupené v celé škále. Nechybí žádná důležitá aplikace. Kalendář umí zobrazit denní, týdenní a měsíční náhledy. Pracuje i se seznamem událostí a pozvánek. Velmi užitečná je synchronizace s počasím. Když si rozkliknu detail následujícího dne, zobrazí se mi v horní liště aktuální počasí s teplotou. Pod počasím je pak lišta zobrazující, zda má někdo narozeniny. Při měsíčním náhledu vidíme jak jednotlivé dny, tak ve spodním panelu i události konkrétního dne. Ano prosím, tak má vypadat dobře zpracované prostředí kalendáře, ostatní se učte. Dalším pomocníkem, jak si zlehčit život a hodit starosti na jiná bedra, jsou poznámky. Mohou mít textovou nebo zvukovou podobu. Když omrzí ruční zadávání znaků, můžeme jej nakreslit. Vytvořenou poznámku si můžeme vytisknout a sdílet s ostatními zařízeními. Poznámkám nejsou cizí ani přílohy, konkrétně fotografie.

Kalendář

Hlášky typu „to jsem hlava děravá“ odpadnou díky dobře vyřešené aplikaci úkolů. Každý úkol může být roztříděn dle priority. Pokud má úkol časové ohraničení, připomene jej nám nastavené datum s upozorněním. Do nového úkolu mohou být začleněni i ostatní lidé – kontakty. Nakonec pokud se úkol váže ke konkrétnímu místu, není nic snadnějšího, než mu přiřadit polohu podle GPS. Jednotlivé úkoly mohou mít svůj specifický seznam. Pro příklad uvedu kategorii co nakoupit, co vyřídit a další. I tady platí, že úkoly můžeme zálohovat do interní paměti telefonu.

Dokument ve formátu .doc se ihned otevře v programu Polaris Office. Základní obrazovka mi nabídla možnost čtení, editování, ale také tvorby zcela nového dokumentu. Mezi nabízené možnosti patří volba velikosti textu v mnoha stupních, případně můžeme zadat vlastní velikosti. Pak jsou to barevné odstíny, kde je k dispozici škála zahrnující 24 odstínů – myslím si, že si každý najde svoji barvu. Dále jsou to úpravy samotného fontu (kurzíva, tučné a podtržené písmo). Nechybí ani zarovnání textu do bloku, zprava a zleva. Nakonec můžeme vložit seznam a zvolit si odsazení. Nenápadně skrytou volbou v pravém horním rohu je formátování – textu, odstavce a odrážek (číslování). Dalšími podporovanými formáty jsou dokumenty vytvořené v programech Excel a Powerpoint. Vše je tedy příkladné a výrobce chválíme, že umožňuje rovnou editaci dokumentů, na to řada výrobců i u dražších výrobků zapomíná.

Polaris Office

Pro dokumenty PDF je vyhrazena samostatná aplikace PDF Viewer. Podporuje pouze čtení dokumentů, nikoliv jejich vytváření. V oblasti hodin si můžeme nastavit několik budíků, jejich připomenutí. Poté jsou tu stopky a časovač. Nakonec aktuální čas kdekoliv ve světě získáme díky mezinárodnímu času. Interní GPS modul vypadá velmi schopně. Do deseti vteřin zjistíte svoji polohu, aniž byste museli být v dosahu internetu. S internetem je načtení vaší aktuální polohy otázkou dvou až tří vteřin.

Pro automobilovou navigaci jsou připraveny Google Mapy. S přihlédnutím k tomu, že se jedná o program, který je zcela zdarma, není přílišná kritika na místě a jedná se o jednu z nejlepších bezplatných aplikací. Ke stahování mapových podkladů je ale potřeba datového připojení, což lze částečně obejít stažením příslušné oblasti – malého výřezu mapy. Dále podporuje hlasovou navigaci v českém jazyce, při které však vždy musíte být on-line, zobrazování dopravních i ostatních informací. Podporuje pěší i automobilovou navigaci a také navigaci v MHD, která v ČR funguje jak v Brně, tak v Praze. Pro jízdu v automobilu nebo v jiném dopravním prostředku, kde je potřeba se věnovat řízení, připravil výrobce aplikaci autem. Ta s minimálním počtem kliků odkazuje na vstupy do aplikací pro hudbu, vytáčení kontaktu či zobrazení oznámení. Vše zobrazuje přehledně a obrovským fontem, k dispozici je konečně jak režim na šířku, tak na výšku.

Mapy a navigace
Režim Auto

Datové funkce

V případě datových funkcí musí být dnešní vlajková loď nekompromisní. A HTC One (M8) přesně takové je. Nabídka technologií čítá to nejlepší z dosavadního trhu a stěží budeme hledat nějakou chybějící technologii. Pomalejšími technologiemi jsou GPRS a EDGE. Rychlejší generace přechází na HSPA+ do rychlosti 42 Mb/s a HSUPA do rychlosti 5,8 Mb/s. Bezdrátové sítě Wi-Fi jsou v nejnovějším standardu a/b/g/n/ac. Komu by to bylo málo, je k dispozici samozřejmě i LTE s rychlostí až 150 Mb/s. Telefon signály všech sítí přijímá se slušnou citlivostí, která je srovnatelná s loňským modelem One.

Internetový prohlížeč

Pro sdílení obsahu „vzduchem“ je připraveno Bluetooth 4.0. Nechybí ani NFC s jehož pomocí můžeme sdílet data nebo používat telefon jako elektronickou peněženku. Těch možností je mnohem víc. Alternativní cestou jak přenést obsah telefonu na plochu televizoru je přes technologii DLNA nebo pomocí řešení přímo od HTC, kdy je ale zapotřebí zakoupit MediaLink. Za zmínku stojí také přítomnost konektoru MHL. Snadno tedy za pomocí redukce dostanete přes HDMI kabel dění na telefonu do televize, případně naopak přes jinou redukci připojíte Flash disk.

Radost z prohlíženého obsahu nám poskytuje Chrome prohlížeč nebo výchozí Android prohlížeč. Oba dva jsou velmi schopné a rychlostně srovnatelné. Výhodou Chromu je možnost synchronizace s vaší stolní verzí a možnost mít tak všechny záložky otevřené i na mobilu.

Diskuze ke článku
Krištof Pučejdl
Krištof Pučejdl
Dobrý den,

nejdřív bych chtěl pochválit autora za hodnotnou recenzi. Skutečně se stáváte českým webem s dost možná nejlepším obsahem v oboru. Měl bych ale jednu poznámku k videím. Čím dál víc mi připadá, že se z velmi dobře komentovaných stávají až trochu upovídanými :) Například zde mi to přišlo celkem markantní, přestože autor mluví velmi dobře a rozhodně mě poslech nijak nenudil, některé věci opakoval vícekrát, než by bylo nutné, a i různých průpovídek a slov navíc tam bylo na můj vkus příliš. Video má pak tři čtvrtě hodiny mě je líto že často musím přeskakovat, protože nemám čas to shlédnout vcelku. Vím, že mám k dispozici rychlé videopohledy, ale řekl bych, že i hodnotný obsah konkrétně třeba této recenze by bylo možno pohodlně vměstnat do půl hodinky, možná i 20 minut. Netvrdím, že těch 20 minut navíc, které tato videorecenze má, je zbytečných, nebo snad špatných, jen, že by se daly oželet. Autor by ušetřil čas sobě i divákům :)

Jinak ale bezva, dobrá práce.
Tom
Osobně cenu odhaduji na 18 tisíc protože co jak koukám např. v Něměcku tak tam stojí kolem 679 euro což je přibližně 18,5 tisíc.
Tomáš Kunst
Ten 3D efekt jsem měl už na Nokii N8, ale tam jsem si fotku musel "rozkouskovat" na vrstvy ručně; ale výsledek hodně dobrej.
rrr
Kdy bude recenze na Sony Xperia Z2 ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze