HTC One (M8)
recenze

HTC One (M8)

Repríza na jedničku

HTC už má také svůj vlajkový model pro rok 2014. Jmenuje se stejně a se svým předchůdcem chce mít co nejvíce společného. Proč by také nechtěl. Kvalitní, kovové tělo, brilantní displej, špičková výbava nebo obdivované stereo reproduktory. To vše si novinka vzala k srdci a snažila se to decentně vylepšit. Jak se vše povedlo, se pokusíme odhalit v dnešní recenzi.

Hardware

Ponechat pod kapotou stejné komponenty by od HTC byla velká troufalost. Navíc s ohledem na fakt, že loňský One na tehdejší vlajkové lodě již mírně ztrácel. Nové One (M8) proto nabízí to nejmodernější, po čem výrobce mohl sáhnout. Tím je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, typově jde konkrétně o variantu MSM8974AB, tedy totožnou s Xperií Z2, o taktu 2,3 GHz. Operační paměť RAM se nemění a nabízí 2 GB, respektive 1,8 GB RAM, ze kterých vám po zapnutí zbývá kolem 1 GB. Grafickou akceleraci zajišťuje Adreno 330.

HTC One (M8) Samsung Galaxy S5 (naměřeno na MWC 2014) Sony Xperia Z2 (naměřeno na MWC 2014) LG Optimus G2
AnTuTu 36 288 35 541 33 329 33 539
Quadrant Standard 23 825 23 468 17 639 20 261
NenaMark 59.4 ? ? 58.3
NenaMark 2 59.4 ? ? 58

Interní paměť nabízí 32 nebo 16 GB. Náš testovací kus pracoval s menším prostorem, ze kterého pro uživatele zbývá 10,2 GB. Naštěstí ale nechybí slot pro paměťové karty. One (M8) podporuje „paměťovky“ až do kapacity 128 GB a o prostor by tak neměla být nouze. Aplikace lze z interní paměti snadno přesouvat na paměťovou kartu, což také potěší.

Uživatelské prostředí

O prostředí celého telefonu se stará operační systém Android 4.4.2 KitKat, tedy absolutně nejnovější možná verze. Novinkou je pak i nadstavba Sense ve verzi 6.0. Ačkoliv jsme se přehoupli na další číslo, příliš velkých novinek v rámci prostředí nečekejte. „Šestka“ do značné míry vychází z verze 5.5, kterou jsme znali doposud.

Základem je posun tlačítek na displej, s čímž musí prostředí pracovat. Tato varianta není mezi uživateli příliš oblíbená, ale naštěstí se tlačítka skryjí ve chvílích, kdy nejsou potřeba. Například při hraní her, sledování videí, nebo prohlížení fotografií. Zmizí také v případě fotografování. HTC do nového prostředí Sense 6.0 přidalo hned několik gest. Ta velmi vítáme, neboť usnadňují odemykání. Odemknout displej lze známým dvojitým poklepáním. Stejným způsobem telefon uzamknete, avšak pouze z odemykací obrazovky. Pokud se nacházíte jinde v prostředí, lze telefon uzamknout jen pomocí tlačítka.

Gesta

Další variantou odemknutí je přejetí prstem ze spodního kraje displeje směrem nahoru. Odemknutí lze provést i přejetím prstu z pravého kraje směrem na střed. Tímto gestem se vždy dostanete na hlavní obrazovku s widgety. Opačný tah, tedy zleva doprava, telefon rovněž odemkne a přesune vás na obrazovku Blinkfeed. Poslední gesto se týká fotoaparátu. Při zamknutém stavu telefonu postačí přidržet klávesu s hlasitostí, nastavit telefon do polohy tak, jako byste chtěli fotit a ihned můžete pořídit snímek, fotoaparát se sám spustí. Stejnou klávesou rovnou lze i vyfotit snímek.

Odemykací obrazovka a pohotovostní displeje

Samotná podoba odemykací obrazovky se velkých změn nedočkala. Nechybí hodiny, datum, počasí a čtyři zástupci rychlých funkcí. Widgety chybí, avšak mrzet nás to nemusí. Odemykací obrazovka se jakýmkoliv tahem změní v pohotovostní. Těch může být maximálně pět plus je zde samozřejmě obrazovka Blinkfeed, která prošla vylepšením. Kromě toho, že má elegantnější design, má i nové funkce. Stále sice neumí fungovat jako RSS čtečka, do které si přidáte konkrétní zdroje, které vás zajímají, HTC to ale částečně nahrazuje tématy. Nově jsou do BlinkFeedu zakomponována také doporučení restaurací a míst z okolí z Foursquare a integrovaný FitBit.

BlinkFeed

Hlavní menu prošlo také změnou. HTC odstranilo velmi zbytečné hodiny s počasím, které se nacházely na první obrazovce a ubíraly místo aplikacím. Stále je však k dispozici pouze mřížka 4 × 5 aplikací, což s ohledem na velký displej není mnoho. Možnosti úprav zůstaly. Můžete měnit řazení, nebo si všechny aplikace poskládat, jak se vám zlíbí. Vzhled ikonek je pak stejný jako ve starším Sense 5.5.

Hlavní menu

Celkově je prostředí Sense 6.0 zbaveno všemožných animací a vše je podřízeno přehlednosti a rychlosti. Opět věc, kterou jako uživatel jistě uvítáte. Snad ještě více oceníte skvělou optimalizaci. HTC znovu potvrzuje, že jeho nadstavba, ačkoliv je mohutná, telefony nezadýchává. Výrobci se daří vše krásně vyladit a co se týče plynulosti, může se s HTC One (M8) měřit snad jen Nexus 5 nebo iPhone 5s. Ani po dvoutýdenním používání jsme se nesetkali byť s jediným zpomalením nebo snad seknutím. Stejně tak všechny nativní aplikace běhají korektně a chybové hlášky nepoznáte.

Lišty
Naposledy spuštěné aplikace a nastavení

Multimediální funkce

Dostáváme se k části, kde si HTC nemůže dovolit zaváhat. Ačkoliv se telefon navenek může tvářit sebevážněji, je určen hlavně pro všechny multimediální nadšence, což podtrhují již jednou vychválené stereo reproduktory s vylepšením BoomSound. Hudební přehrávač se v telefonu nachází ve dvou variantách. Ta první je od Googlu, druhá je klasický přehrávač od HTC. V obou případech však chybí ekvalizér. Ve sluchátkách si můžete maximálně vypnout efekt BoomSound. Jinak je přehrávač klasický. Velký důraz je kladen na covery alb, které lze také nechat stáhnout z internetu.

Hudební přehrávač

Pakliže se vám omrzí vaše hudební sbírka, můžete si zapnout klasické FM rádio, které hraje pouze s připojenými sluchátky. Poté však samozřejmě můžete zapnout hlasitou reprodukci. Podpora funkce RDS je dnes takřka samozřejmostí.

Videopřehrávač si poradí s formáty AVI i MKV a to včetně kodeků DivX a Xvid. Trápit se nemusíte ani s rozlišením, neboť 1080p videa telefon samozřejmě zvládá. Narazíte až při snaze přehrát titulky, které nativní přehrávač neukáže. Tuto drobnost však lze vyřešit instalací alternativního přehrávače, například aplikace MX Player.

V případě her se rovněž nemusíte nikterak omezovat. Telefon zvládá vše, namátkou například Angry Birds Go! nebo Real Racing 3. Vše běží s dostatečnou plynulostí. Jediný zádrhel tak může být v úložném prostoru, který činí něco málo přes 10 GB. Nicméně pokud to aplikace dovolí, můžete ji přesunout na paměťovou kartu o velikosti až 128 GB a tím si opět obnovit místo v interním úložišti. Pro tyto účely je vhodné zvolit kartu s vyšší rychlostní třídou. Ideálně tedy Class 10.

Galerie

V menu telefonu naleznete ještě aplikaci Televize. Ta slouží jako programový průvodce a dálkový ovladač. Ano, i HTC One (M8) nabízí infračervený port pro dálkové ovládání vaší domácí elektroniky. Na programového průvodce však rovnou zapomeňte, neboť není v České republice dostupný. Prvotní nastavení ovladače je nutné provádět přes mobilní data. Při snaze připojení přes Wi-Fi se dočkáte chybové hlášky o nemožnosti stažení příslušných dat. Podoba aplikace je totožná s loňskými HTC. Můžete tedy přepínat vstupy, kanály, měnit hlasitost či vstupovat do menu televize.

Aplikace Televize
Diskuze ke článku
Krištof Pučejdl
Krištof Pučejdl
Dobrý den,

nejdřív bych chtěl pochválit autora za hodnotnou recenzi. Skutečně se stáváte českým webem s dost možná nejlepším obsahem v oboru. Měl bych ale jednu poznámku k videím. Čím dál víc mi připadá, že se z velmi dobře komentovaných stávají až trochu upovídanými :) Například zde mi to přišlo celkem markantní, přestože autor mluví velmi dobře a rozhodně mě poslech nijak nenudil, některé věci opakoval vícekrát, než by bylo nutné, a i různých průpovídek a slov navíc tam bylo na můj vkus příliš. Video má pak tři čtvrtě hodiny mě je líto že často musím přeskakovat, protože nemám čas to shlédnout vcelku. Vím, že mám k dispozici rychlé videopohledy, ale řekl bych, že i hodnotný obsah konkrétně třeba této recenze by bylo možno pohodlně vměstnat do půl hodinky, možná i 20 minut. Netvrdím, že těch 20 minut navíc, které tato videorecenze má, je zbytečných, nebo snad špatných, jen, že by se daly oželet. Autor by ušetřil čas sobě i divákům :)

Jinak ale bezva, dobrá práce.
Tom
Osobně cenu odhaduji na 18 tisíc protože co jak koukám např. v Něměcku tak tam stojí kolem 679 euro což je přibližně 18,5 tisíc.
Tomáš Kunst
Ten 3D efekt jsem měl už na Nokii N8, ale tam jsem si fotku musel "rozkouskovat" na vrstvy ručně; ale výsledek hodně dobrej.
rrr
Kdy bude recenze na Sony Xperia Z2 ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze