HTC One E9+
recenze

HTC One E9+

Umíme to i s plastem
20

V kategorii špičkových telefonů má HTC hned několik zástupců. Jedním z nich je i model One E9+, který nabízí 5,5palcový Quad HD displej, osmijádrový procesor Helio X10 nebo 20megapixelový fotoaparát. Přesto se cena dostala pod 15 tisíc korun díky úspoře na materiálech. Zažije HTC s touto novinkou úspěch?

Telefonní funkce: přehledné a svižné

Telefonní funkce jsou základním pilířem každého telefonu, v HTC One E9+ jsou všechny důležité funkce ukryty pod položkou Telefon. Ta seskupuje standardní číselník, seznam hovorů, oblíbené položky, skupiny a také kartu Lidé, což je kompletní adresář se všemi kontakty. Zde se zobrazují jak kontakty uložené na SIM kartě, tak také například z Gmailu, Skypu, WhatsAppu, LinkedInu nebo Viberu. Pokud si některé kontakty nepřejete zobrazovat, stačí pod položkou „více zdrojů“ daný zdroj vypnout.

Při vytváření nového kontaktu vás HTC rozhodně nezklame. Co se možnosti dodatečných informací týče, zadat můžete kromě základů také přezdívku, adresu, vztah, webové stránky, poznámku či narozeniny - ty se následně synchronizují s vaším kalendářem. Kvalita hovoru je výborná i ve velmi hlučném prostředí. Stejně tak opačná strana nás velmi dobře slyšela a nedocházelo k nedorozumění.

Zprávy: pohodlí především

Stejně jako u dalších telefonů s operačním systémem Android si můžete zvolit defaultní editor textových a multimediálních zpráv, tedy klasické Zprávy od HTC nebo aplikaci Hangouts, která navíc slučuje i Google chat. Standardní editor zpráv je poměrně propracovaný, kromě standardních funkcí potěší možnost zálohovat SMS zprávy, zablokovat nežádoucí uživatele nebo zprávy přeskupit.

Samotný editor nabídne velice primitivní prostředí, které se nijak neliší od konkurence. Multimediální zprávu uděláte automaticky vložením některého souboru – například obrázku, videa, zvuku, přidat můžete také umístění nebo odeslat kontakt formou vCard. V nabídce editoru nechybí ani několik přednastavených frází, které můžete použít v případě časového vytížení.

Pro e-mailovou komunikaci jsou v HTC One E9+ připraveny hned dvě aplikace, konkrétně E-mail a Gmail. I v tomto případě funguje vše bez problémů, zatímco Gmail nejčastěji zajisté využijete s vaším Google účtem (i když už nabízí i další poskytovatele), aplikace E-mail poslouží pro všechny ostatní poskytovatele e-mailových schránek.

Organizační funkce a GPS: vše, co potřebujete

Kancelářské funkce jsou v HTC One E9+ zastoupené kompletně, nechybí žádná důležitá aplikace. Kalendář umí zobrazit denní, týdenní a měsíční náhledy. Pracuje i se seznamem událostí a pozvánek. Velmi užitečná je synchronizace s počasím. Když si zobrazíte detail následujícího dne, zobrazí se vám v horní liště aktuální počasí s teplotou, což je nejenom hezké na pohled, ale také přehledné. Pod počasím je pak lišta, kde zjistíte, zda má někdo z kontaktů narozeniny.

Při měsíčním náhledu vidíte jak jednotlivé dny, tak ve spodním panelu i události konkrétního dne. Ano prosím, tak má vypadat dobře zpracované prostředí kalendáře, ostatní se učte. Dalším pomocníkem, jak si zlehčit život a hodit starosti na jiná bedra, jsou poznámky. Mohou mít textovou nebo zvukovou podobu. Nechybí ani předinstalovaný software Polaris Office, který umožní dokumenty také editovat. Když omrzí ruční zadávání znaků, můžeme je kreslit. Vytvořenou poznámku si můžeme vytisknout a sdílet s ostatními zařízeními. Poznámkám nejsou cizí ani přílohy, konkrétně fotografie.

HTC One E9+ samozřejmě nezaostává ani co se navigace týče: k dispozici je jak A-GPS, tak také čip GLONASS a elektromagnetický kompas, který usnadňuje orientaci na mapě. Fixace je okamžitá a během několika sekund vidíte svoji přesnou polohu, a to i v případě, kdy nemáte přímý výhled na oblohu, typicky tedy v interiéru. K prohlížení map využijete stálici v podobě aplikace Mapy od Googlu, které již nově nejsou zcela závislé na internetovém připojení.

Google Mapy a Navigace

Pokud si stáhnete podklady předem, můžete poté offline nejen prohlížet mapy, ale plánovat trasy či vyhledávat v daném místě body zájmu, kdy se zobrazí i základní informace v podobě kontaktu či otevírací doby.

Datové funkce a internet: téměř plná polní

A konektivita? Je zřejmě bez překvapení, že HTC One E9+ boduje na plné čáře. Kromě základu v podobě GPRS a EDGE, které již nemusíme ani připomínat, nabídne také HSPA+ 42 Mb/s a nechybí ani podpora rychlých datových přenosů LTE Cat 6 do rychlosti až 150 Mb/s. Připomeňme též, že podporována všechna u nás využívaná pásma, bohužel s výjimkou nejpoužívanějšího 800 MHz. Tato skutečnost tak nebude trápit jen zákazníky Vodafonu, který používá ve větší míře pásmo 900 MHz, které již model One E9+ podporuje. Potěšující zprávou je přítomnost NFC, které využijete například pro rychlejší spárování nebo pro bezkontaktní platby. Pro tyto účely je v nastavení dokonce speciální podsložka. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n a také Bluetooth ve verzi 4.1. Nechybí ani podpora OTG - bez problému si tedy připojíte USB flashdisk.

Internetový prohlížeč

HTC One E9+ si také poradí se dvěma nanoSIM kartami, avšak přenosy 3G či LTE jsou možné pouze v jednom slotu. V druhém bude SIM karta pracovat pouze se sítěmi 2G. K úplné dokonalosti v oblasti konektivity chybí už jen infraport, byť jeho nepřítomnost lze odpustit.

Prohlížení internetu obstará prohlížeč Google Chrome, který Google za poslední dobu dopiloval téměř k dokonalosti. Nezapomnělo se ani na klasický prohlížeč od HTC, který v rychlosti nijak nezaostává. Zaobírat se rychlostí Google Chrome nemá smysl - vše funguje jako lusknutí prstů, tedy okamžitě, bez prodlev a bez jakýchkoli záseků. Výběr tedy zůstává jako vždy na vás. My jsme si více oblíbili Chrome, a to z důvodu jeho snazší synchronizace s dalšími Android zařízeními.

Diskuze ke článku
Michal
Pořád se nadává na rozměry, ale ve skutečnosti je menší, než třeba iPhone 6+ se stejným displejem a to má htc ještě reproduktory.
Jedd
Docela by mne zajímalo jestli ta fixace na rozměry je jen problém střední Evropy nebo na to nadává celý svět, protože vzhledem k situaci v jaké jsou je mi celkem těžko uvěřitelné, že kdyby prskala polovina světa nad tím jak plýtvají místem a nafukují telefony, že by si dovolili s tím nic nedělat a jet dál v tom, co oni považují za správné a nikoliv zákazníci. Vzhledem k tomu jak dlouho to dělají pořád stejně zrovna toto asi lidem moc vadit nebude, ale kdo ví. :-)
Gotys
Ta velikost iPhone 6+ vůči uhlopříčce je mu také vyčítána.
Jinak mám 950XL o které je zřejmě řeč ( nikoli 950, ta je malá ) a musím říct že fotky super, vše super, nemám restarty, ale Android na S6 Edge který jsem měl předtím fungoval lépe. Tady bude Microsoft muset ještě trochu ladit. Ale stejně bych se momentálně nevrátil.
Hon
No velikost mi nevadí ale HTC je fakt už trapné jejich doba skončila měli by to zabalit a neotravovat trh šmejdy.To už i ten čínan je lepší než oni a ty jejich repráčky už dávno nejsou zázrak.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze