HTC Desire EYE
recenze

HTC Desire EYE

Král všech selfies
18

Selfie už se stalo pojmem. Selfie s celebritami a s kamarády, selfie na zajímavém místě se zajímavým pozadím, selfie v práci. Autoportréty nebyly nikdy oblíbenější, a to by nebyli výrobci mobilních telefonů, aby se z toho nepokusili vytěžit maximum. Výsledkem přemýšlení a kombinování v podání HTC je model Desire EYE, kterému se dnes podíváme na zoubek. Pardon, na očko.

Fotoaparát: to je to, oč tu běží

Jak již víme, oba fotoaparáty nabídnou rozlišení 13 Mpx, oba mají senzor typu BSI, oba disponují autofokusem a dvojitou přisvětlovací LED diodou, která má navíc dvojí teplotu barev tak, aby měly obličeje zachycené pouze bleskem v tmavém prostředí přirozenou barvu. Čím se tedy fotoaparáty od sebe liší? Především světelností (primární fotoaparát nabídne F/2.0, sekundární pak F/2.2) a také ohniskovou vzdáleností (primární fotoaparát má 28 mm a sekundární 22 mm) – to samozřejmě proto, aby selfie kamera měla větší rozsah, což je pro selfie dost podstatná vlastnost. Samozřejmostí je, že oba fotoaparáty umí natáčet i FullHD video. Suma sumárum: oba si zaslouží náležitou pozornost.

HTC Desire EYE
Oba fotoaparáty si zaslouží pozornost

Ještě než se ale pustíme do popisu kvality snímků a také do ukázkových příkladů, zaměříme se v krátkosti na prostředí aplikace. To je poměrně účelně rozvrženo, prostředí navíc nabízí hned několik speciálních módů focení, konkrétně: Fotokoláž, Panorama 360, Rozdělený snímek, Autoportrét a klasický Fotoaparát. Názvy samotných názvů napoví i to, jak fungují, my si rozebereme například režim rozdělený snímek. Ten umožní fotit naráz jak přední, tak i zadní kamerou, výsledkem je pak zajímavá kompozice, na které nechybí ani fotografovaní, ani fotografující. Zajímavý je i režim fotokoláž, kdy vyfotíte několik snímků, které pak následně spojíte v koláž. Mezi režimy můžeme procházet jak speciálním přepínačem, tak také swipováním, jako při přecházení mezi plochami. Možnosti nastavení jsou bohaté. Vzhledem k tomu, že se Desire EYE specializuje na focení selfie, nemůže chybět efekt vyhlazení pleti, ten je možné aktivovat opravdu ve velké intenzitě (v deseti krocích) a už zhruba od poloviny se těžko rozlišuje focená osoba od voskové figuríny. Své uplatnění si ale určitě najde. Mezi obecné nastavení patří také možnost zapnutí mřížky, přidání polohy, zvuk závěrky a také nastavení fungování tlačítka spouště a dvoupolohového tlačítka. Samozřejmostí je možnost nastavit si automatické zachycení úsměvu, kontinuální zaostření, samospoušť, rozlišení, kvalitu videa, režim, ISO, prostředí a také barevný efekt. Vzhledem k množství nastavení potěší možnost uložení si všech úprav.

Prostředí aplikace Fotoaparát

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, a to ke kvalitě výsledných fotografií. A i nadále budeme veskrze chválit. Fotografie z primárního fotoaparátu se mohou pochlubit věrným podáním barev i perfektními makrosnímky, zdržovat nebude ani rychlost pořizování snímků. Výraznějších problémů se nedočkáte ani při protisvětle, poměrně dobré jsou i fotografie za zhoršeného osvětlení. Problém ovšem nastává u ostrosti snímků u jejich krajů a celkově také s malým množstvím detailů při náročnějších scenérií, jako například focení stromů. V takovém případě je nutné snímek manuálně přeostřit a i tak není 100% výsledek zaručen. Přisvětlovací LED dioda je poměrně výkonná a bez větších problémů vám posvítí zhruba na 2 až 3 metry. Výsledky primárního fotoaparátu rozhodně nezklamou, což můžete posoudit sami na následujících ukázkách, mezi absolutní špičku se však HTC Desire EYE také nezařadí.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

A jak je na tom fotoaparát pro pořizování selfie? Stejně dobře. Vzhledem k přítomnosti autofokusu potěší zachycení detailů, režim vyhlazení pleti pak vyrovná snad i ty největší nedokonalosti na vašem obličeji. Celkově chválíme také výkonnost předního blesku, který je s tím zadním naprosto srovnatelný.

Ukázka efektu vyhlazení tváře

Celkově vzato se snímky z předního fotoaparátu nevyrovnají těm z primárního (hlavně z důvodu, že snímek vždy není zaostřen komplexně), ale v podstatě se jedná o špičkový fotoaparát, který by v lecjakém dražším androidu mohl figurovat i jako fotoaparát primární. Nic důležitého mu totiž nechybí a snímky lze použít i jinde, než pouze jako příloha elektronické komunikace, případně na sociální sítě. I když, ruku na srdce, tam asi snímky budou putovat nejčastěji.

Ukázkové snímky z předního fotoaparátu

Videokamera: FullHD podívaná

HTC Deisre EYE umožní samozřejmě také natáčení videoklipů, a to až ve FullHD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 pixelů při 30 snímcích za vteřinu (výsledný formát .mp4). Kvalita výsledného záznamu je ucházející, potěší plynulost a věrné podání barev, i zde si však posteskneme nad chybějící, alespoň softwarovou stabilizací obrazu. Například u telefonů Sony skvěle funguje funkce SteadyShot, která čistě jenom softwarově třes rukou spolehlivě eliminuje. U HTC Desire EYE však máte smůlu. 20vteřinový záběr v paměti telefonu ukousne zhruba 50 MB. Zvláštností však je, že ač čip by 4K video zvládl, v nastavení tuto možnost nenajdeme.

HTC Desire EYE – testovací video, 1080p

Navigace: rychle a přesně

Žádnému dnešnímu smartphonu nesmí chybět ani navigace, proto Desire EYE není žádnou výjimkou a kromě GPS čipu nabídne i ruskou alternativu v podobě čipu GLONASS. Fixace satelitů je s povolenou A-GPS otázkou pár vteřin, a to bez ohledu na to, jestli se nacházíte na volném prostranství nebo v husté městské zástavbě. Bez povolení internetového připojení to jde také, na zaměření si však nějakou dobu počkáte, nejedná se však o žádnou tragédii a zhruba do 15 vteřin vidíte vaši polohu na mapě.

Mapy a Navigace

K prohlížení map využijete stálici v podobě aplikace Mapy od Googlu, ty za svoji dobu ušly už pořádný kus cesty, stále se však neobejdete bez internetového připojení. Naštěstí si část map můžete uložit i do mezipaměti, při troše snahy a hlavně trpělivosti není problém uložit hned několik větších měst. Při plánování trasy a vyhledávání zájmových bodů je však internet nutností. Pro automobilovou navigaci využijete aplikaci Navigace, i u té je internetové připojení nezbytné, trasu si však můžete naplánovat s předstihem a data se tak budou stahovat jen při nenadálých událostech, například při změně trasy a tedy nutnosti cestu přepočítat. Pokud to s navigací myslíte vážně, stejně dříve nebo později sáhnete po některé z off-line alternativ. Nabízí se například špičková navigační aplikace HERE Beta, která je pro Android zařízení dostupná zdarma, navíc s možností stáhnout si celý svět včetně českého hlasu pro navigaci zcela zdarma. Vaše peněženka se tak nemusí bát dodatečných výdajů.

Stáhnout HERE Beta

Google Play (zdarma)

Diskuze ke článku
Marduch
Můžu dotaz na redakci, fotky byly pořízeny stejným kusem, se kterým jste fotili pro listopadový článek o Eye?
Protože tehdy i teď jsou všechny fotky hodně rozmazané vždy na levé straně. Že by předprodukční kus? Doufám, že jo, protože bez toho by byly v pohodě.
Proto7
So Big and So Ugly... by HTC
HTC
Zase tam máte chybu.. Sice se nejedná o nic důležitého,ale použitý procesor je verze 8974 AB a ne AC jak zde uvádíte...
Brrr
Děsivá kvalita fotek.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze