HTC Desire 500
recenze

HTC Desire 500

Líný elegán za slušný peníz

Tchajwanská společnost HTC se rozhodně nesnaží o žádné zeštíhlení svého portfolia a produkuje stále nová a nová zařízení spadající do nejrůznějších kategorií. V naší dnešní recenzi jsme si posvítili na zařízení z kategorie nižší střední třídy, a to sice HTC Desire 500. Jak si vedlo v našem redakčním testu?

Zprávy a klávesnice: klasický Android

Stejně jako každý Android telefon od velkých výrobců, tak i HTC Desire 500 nabízí hned několik možností pro práci se zprávami. Zatímco SMS a MMS zprávy jsou zprostředkované pomocí klasické aplikace se zobrazením konverzací, pro emaily máte k dispozici hned dvě aplikace.

Tou první je klasický emailový klient s podporou Microsoft Exchange a protokolů POP a IMAP. Sem si můžete nastavit prakticky jakýkoliv emailový účet od kteréhokoli z poskytovatelů. Pokud však jako poskytovatele emailu máte Google (ať už Gmail nebo Google Apps), pravděpodobně sáhnete po nativní aplikace Gmail.

Emailový klient a Gmail

Ta je opět stejná jako u všech ostatních Android zařízení a nabízí pohodlnou práci s vaším Google emailem. Nechybí podpora štítků a hvězdiček, synchronizace v reálném čase a archivace emailů. Rozhraní se nese v duchu nového Androidu, nabízí maximum prostoru pro samotný obsah a je celkově velmi povedené.

Klávesnice u HTC Desire 500 patří rozhodně k těm lepším, které na Android zařízeních můžete potkat. Klávesy maximálně využívají prostor na displeji, takže je psaní dostatečně přesné. Přidržením klávesy pak napíšete alternativní znak nebo znak s diakritikou.

Klávesnice

Jediná výtka směřuje k automatickému návrhu slov. Zde mi velice chybí automatická mezera za zvoleným slovem nebo zvětšení prvního písmene u jmen. Zadávání pomocí tahů po klávesnici naopak funguje velice dobře – jedná se o alternativu ke klávesnici Swype, kterou si HTC implementovalo jako funkci HTC Sense Input. Kromě klasické QWERTY klávesnice si můžete zobrazit také klávesnici s 9tlačítkovým rozložením.

Telefonování a kontakty: klasika v podání HTC

Aplikace hovorů je v HTC Desire 500 vcelku specifická. Je rozdělená do celkem pěti sekcí. Najdeme zde tedy protokol hovorů, číselník, oblíbené kontakty, adresář a skupiny kontaktů. Na číselníku si můžete také nastavit rychlé volby, takže pod každou klávesu můžete schovat rychlé vytáčení některého z kontaktů.

Aplikace telefonu

Samotný adresář pak vlastně propojen s telefonní aplikací, protože kliknutím na ikonku Lidé se dostanete opět na kartu adresáře v aplikaci telefonu. Kapacita kontaktů je fakticky neomezená a ke kontaktům můžete přidat všechny detaily, na které si jen vzpomenete.

Kontakty

Nechybí ani výborná integrace sociálních sítí včetně Facebooku a Google+, díky které se přímo z profilu kontaktu podíváte například na jeho fotografie nebo poslední statusy. Toto mělo HTC vždy výborně zvládnuto. ajímavou funkcí je, že u uložených kontaktů si můžete nastavit blokování daného kontaktu a ten vám pak nebude moci zavolat ani poslat zprávu.

Organizační funkce a produktivita: slušná výzbroj

Pokud pokukujete právě po HTC Desire 500 a plánujete na něm udělat třeba i trochu práce, tak vás jistě potěší zajímavá výzbroj, kterou si HTC nese v podobě bohaté výbavy organizačních funkcí.

Klasickým základem je samozřejmě kalendář, který je nejdůležitější organizační nástroj pro mnoho uživatelů chytrých telefonů. V modelu Desire 500 najdeme standardní Android kalendář s mnoha možnostmi a nastaveními, kterému nechybí ani podpora bezdrátové synchronizace například s vaším Google účtem. Samotné uživatelské prostředí si HTC trochu přizpůsobilo, v základu je to však stejný kalendář, na jaký jste zvyklí z jiných Android přístrojů.

Kalendář

K dispozici máte klasicky rozložení dne, týdne, měsíce a agendy, to vše doplněné o seznam všech pozvánek, které vám do telefonu přišly. Nemohu se však ubránit dojmu, že celkové provedení kalendáře je tak nějak polovičaté. V týdenním zobrazení chybí například přímý popis událostí – na danou hodinu musíte nejdříve klepnout, abyste zjistili, co je tam vlastně naplánováno.

Ad absurdum je poté dovedeno zobrazení měsíce. Pod maticí dnů v měsíci máte sice zobrazen náhled dne, ale jedná se pouze o dnešek. Jakmile kliknete na jakýkoliv jiný den, tak se vám neukáže náhled ve spodní části displeje, ale otevře se rovnou denní zobrazení. Nepochopitelné.

Polaris Office

V základu velice potěší předinstalovaný kancelářský balík Polaris Office. Ten dokáže dokumenty nejen číst, ale dokonce i vytvářet. Poradí si s dokumenty Word, Excel a PowerPoint, takže ani přílohy těchto formátů v emailech vás již nezaskočí nepřipravené. Samotné editační možnosti jsou sice trochu omezené, ale na základní práci s dokumenty bohatě dostačující. K nezaplacení je však možnost okamžitého tisku přímo z telefonu! Pokud máte tiskárnu s podporou Wi-Fi, můžete z telefonu rychle a pohodlně tisknout prakticky všechny dokumenty.

Hodiny, poznámky, úkoly, kalkulačka a záznamník

K dispozici máte dále aplikaci hodin s možností nastaven mnoha budíků, stopky, časovač a světové časy, propracovaný poznámkový blok s integrací služby Evernote, úkolovník s podporou Google Tasks, čtečku PDF souborů, aplikaci pro sledování vývoje akciových trhů a integraci cloudové služby Dropbox. Výčet pracovních funkcí zakončíme zmínkou o základní kalkulačce a hlasovém záznamníku.

Zoodle Kid Mode

Do této sekce pak ještě můžeme zařadit zajímavou funkčnost, kterou HTC implementovalo do modelu Desire 500. Jedná se o speciální funkci Kid Mode, která umožňuje rodičům zablokovat určité funkce telefonu, pokud chtějí půjčit chytrý telefon svým dětem. Celá funkce je poskytována v rámci služby Zoodles a kromě blokování některých funkcí nabízí hry, kreslení, vzdělávací aplikace a podobně. Uživatelská přívětivost této funkce je však natolik otřesná, že velice pochybuji, že by některý rodič dětem tuto funkci vůbec aktivoval.

Diskuze ke článku
Petr Zubik
Petr Zubik
Skoda teho NFC, ale jinak za tu cenu dobrej telefon pro lidi co si chtej zavolat,poslat sms nebo obcas hodit nejakou fotku na socialni site.
Adam Krumpi Krumpolec
Adam Krumpi Krumpolec
za lepšiu cenu lepší mobil

xperia l
Jab
Jak píší, problém je ve výkonu. To čtyrjádro je ve skutečnosti méně výkonné než dvoujádro v Xperii M či L. HTC se stále ještě nenaučilo hrát se svými zákazníky fér hru...
Ghola2
Nejsem si jist, jestli nadpis "Sympatický elegán za slušnou cenu" skutečně na tenhle výtvor od HTC skutečně sedí.

Jedná se v podstatě o špatně použitelný šidítko proti kterýmu je i Huawei Ascend Y300 za 3500 Kč super kup.
Pomalý, výběhový čtyřjádro od Qualcommu se sice krásně hodí do marketingových materiálů (má to čtyři jádra, tak to musí být super), ale se zastaralou CPU a GPU architekturou nemá šanci utáhnout ani přehrávání 720p videa, natož náročnou nadstavbu HTC Sense.

Za cenu 5000-7000 Kč se kromě Xperií M či L s Qualcomm MSM8227 a MSM8230 čipsety s GPU Adreno 305 dá uvažovat snad ještě o Samsungu Galaxy III mini. Těm co nevadí Windows Phone 8 se pak nabízí Lumia 620,720 a 820.

Jen proboha ruce pryč od nepoužitelnýho krámu jménem HTC Desire 500!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze