HTC Desire 500
recenze

HTC Desire 500

Líný elegán za slušný peníz

Tchajwanská společnost HTC se rozhodně nesnaží o žádné zeštíhlení svého portfolia a produkuje stále nová a nová zařízení spadající do nejrůznějších kategorií. V naší dnešní recenzi jsme si posvítili na zařízení z kategorie nižší střední třídy, a to sice HTC Desire 500. Jak si vedlo v našem redakčním testu?

Baterie a výdrž: další „jednodeňák“

HTC Desire 500 nabízí baterii se slušnou kapacitou 1860 mAh. Podle výrobce by měl telefon zvládnout až 577 hodin v pohotovostnímrežimu nebo 690 minut hovoru. Skutečnost však bohužel není ani zdaleka tak růžová, jak by se z oficiálních údajů mohlo zdát. HTC Desire 500 totiž patří do kategorie smartphonů, které vám při běžném používání vydrží maximálně den.

Telefon jsme podrobili našemu redakčnímu testu měření výdrže. Měří se, jak dlouho přístroj vydrží streamovat H.264 video přes Wi-Fi při 50% jasu displeje se zapojenými sluchátky. Kvalita videa se odvíjí od schopností přístroje. Typicky se jedná o 720p. HTC Desire 500 dosáhlo na hodnotu 2 hodiny a 47 minut. Pokud jej srovnáme s konkurenty, tak například Sony Xperia SP dosáhla více než dvojnásobného výsledku (5 h 50 min), model Sony Xperia M více než 6 hod a starší HTC 8S 4 hod a 35 min.

Se stejným výsledkem se setkáváme také při běžném provozu. Typický den – cca 30 min hovoru, aktivní Facebook Chat, několik emailů, hodina na internetu/Facebooku/Instagramu, vyfocení několika fotografií a pár minut her v místnosti, kam i císař chodí sám. S tímto vytížením jsem po odpojení zařízení od nabíječky v 7 hodin ráno musel kolem 17 hod hledat nabíječku. Pokud trochu více telefonujete, budete telefon nabíjet klidně i 2x denně.

Zvuk a kvalita reprodukce: Beats moc nejede

HTC Desire 500 nese na zádech logo značky Beats. Tato značka by měla značit, že zařízení se pyšní skvělými hudebními vlastnostmi. Bohužel není tomu tak. HTC Desire 500 se rozhodně nedá počítat mezi nějaké speciálně vybavené hudební zařízení a celkově se co do kvality zvuku řadí do šedého průměru.

Hlavní reproduktor je sice celkem hlasitý, kvalita zvukového podání však rozhodně zaostává za očekáváním, které v nás vzbuzuje logo beatsaudio. Basy se absolutně vytratily a naopak středy jsou zbytečně přebuzeny. Jelikož ekvalizér absentuje, není to ani možné nijak regulovat.

Pokud však připojíte kvalitní sluchátka (z těch v balení vás pouze bolí uši), tak si vás HTC Desire 500 možná trochu udobří. Standardní hudební výstup sice není nic moc, ale jakmile v nastavení zapnete funkci Beats Audio, zvuk najednou získá nový rozměr. Problém je však v tom, že stejného efektu bychom docílili použitím obyčejného ekvalizéru. Značka Beats tomu nic víc nepřidá. Zvuk je také naladěn poté hodně basově, což někomu nemusí vyhovovat.

Displej a ovládání: kvalitní zobrazovač, příšerné klávesy

HTC Desire 500 nabídne celkem prostorný 4,3palcový zobrazovač vyrobený technologií TFT LCD. Rozlišení 800×480 pixelů nás sice vrací o několik let zpět, nicméně musíme brát v úvahu, že před sebou máme zařízení na pomezí střední až nižší střední třídy.

U displeje naopak potěší kvalita samotného zobrazení. Displej má věrné podání barev, nabízí dostatečný jas i kontrast a je velmi dobře čitelný na slunci. Dokonce i na přímém slunečním světle si můžete pohodlně číst emaily nebo novinky ze služby BlinkFeed. Dobré jsou také pozorovací úhly displeje, kdy se barvy nijak nezkreslují.

Chválu však rozhodně nebudeme pět na samotné ovládání. Displej jako takový je sice skvěle citlivý a přesný, takže zde nemáme jedinou výhradu, hrozné je však ovládání senzorovými klávesami pod displejem. Když pomineme chybějící tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky, což je prakticky pouze nezvyk, tlačítka Zpět a Domů mají otřesnou citlivost.

Musíte je trefit naprosto přesně a i tak se občas stane, že jednoduše nezareagují. Když jsem neměl aktivní vibrační odezvu, tak se mi až moc často stávalo, že jsem zkrátka čekal na akci tlačítka Zpět a až po několika sekundách jsem zjistil, že jej musím zkrátka stisknout znovu. Když to ještě spojíte s nepříjemným sekáním samotného OS (k tomu později), tak je ovládání občas opravdu nepříjemné.

Uživatelské prostředí: ve znamení HTC Sense

HTC Desire 500 na trh přichází s operačním systémem Android ve verzi 4.1 Jelly Bean. O aktualizaci na verzi 4.2 se zatím bohužel nic neví. Na čistý Android však v HTC Desire 500 jen tak nenarazíte – vše je totiž ukryto pod nástavbu HTC Sense v nejnovější verzi 5.

Domovská obrazovka a widgety

S touto verzí HTC Sense jako první přišla letošní vlajková loď HTC One a od té doby jej najdeme prakticky ve všech nových modelech HTC a updatem se dostal i na některé starší modely. Domovská obrazovka HTC Sense 5 je tvořena standardně několika plochami, na které umisťujete widgety, zástupce aplikací a podobně. Krom několika nových widgetů a vlastních ikonek aplikací nečekejte nic zázračného.

BlinkFeed

Skvělá je ovšem služba BlinkFeed, která si pro sebe zabere celou jednu plochu a následně integruje veškeré informace ze sociálních sítí nebo různých zdrojů informací na internetu, pouze ale z těch předpřipravených. Vlastní RSS kanály nebo obsah v BlinkFeedu nenaleznete. Již několik týdnů můžete přes BlinkFeed odebírat také mobilenet.cz a zůstat tak v kontaktu se všemi novinkami z mobilního světa. BlinkFeed je vyhotoven jako soustava pod sebou organizovaných dlaždic a z tohoto důvodu se neubráním srovnání s uživatelským prostředím Windows Phone. Celková funkčnost je však skvělá a osobně jsem si BlinkFeed opravdu oblíbil.

Menu s aplikacemi

Samotné menu s aplikacemi je následně tvořeno klasickou maticí ikon, které se řadí pod sebe na jednotlivé stránky. Můžete si zvolit mřížku 3x4 nebo 4x5 aplikací. Aplikace můžete samozřejmě různě řadit, vytvářet složky a přemisťovat je z menu na domovskou obrazovku. Čtyři nejpoužívanější aplikace si pak můžete jednoduše umístit na spodní lištu, která je zobrazena v celém uživatelském prostředí telefonu (kromě nastavení).

Z horní lišty standardně otvíráte notifikační centrum, ve kterém můžete rychle aktivovat úsporný režim nebo otevřít nastavení. Citelně zde však chybí rychlé volby pro ovládání WiFi, Bluetooth, zámek otáčení displeje (ten by se mimochodem opravdu hodil, protože Desire 500 je někdy až moc citlivý na přetáčení displeje) a podobně. Toto všechno a mnohem víc budete muset hledat přímo v nastavení.

Výkon a hardware: čtyřjádrový lenoch

HTC Desire 500 si v útrobách nese čipset Qualcomm Snapdragon 200 se čtyřjádrovým procesorem o taktu 1,2 GHz, starším grafickým procesorem Adreno 203 a celkem 1 GB paměti RAM. Až na nízkou vnitřní paměť, pouze 4 GB, to nezní špatně, co říkáte? Ovšem něco jiného jsou čísla a něco jiného jsou reálné výsledky, aneb opět máme před sebou důkaz, že „není všechno zlato co má čtyři jádra“.

Ze začátku se zdá být telefon hodně svižný a pro nenáročné úkony je jeho výkon dostačující. Při následujícím běžném používání ale často HTC Desire 500 trpí nedostatkem výkonu. Část viny nese starší architektura procesoru a starší grafický procesor Zatímco základní reakce jsou ještě poměrně dobré a při pohybu v menu, stahování lišty nebo používání základních aplikací budete spokojeni, nepovedlo se cukání animací, což už na první pohled nepůsobí dobře a celkový dojem z telefonu to kazí.

Výkon 4-jádrového HTC Desire 500 je srovnatelný s 2-jádrovým procesorem v Samsungu Galaxy SII

Rozhodně to není tím, že bychom na pozadí nechali běžet spoustu náročných aplikací. Zařízení se totiž obstojně seká například při i práci s Google Play. Listování delšími seznamy je provázeno drobným cukáním, stejné je to při prohlížení internetu.

Na otevření galerie obrázků čekáte věčnost a vůbec nejvíc je nedostatek výkonu znát ve chvíli, když se snažíte zaznamenat video v HD rozlišení. Video se zkrátka a jednoduše seká, a tak bohužel není možné brát zcela vážně specifikaci „natáčení HD videa rychlostí 30 fps“. S tím vším se budete muset u HTC Desire 500 nějak vypořádat. Na závěr ještě doplníme, že uživatel má v základu k dispozici zhruba 600 MB z celkových 4 GB paměti, což opravdu není mnoho. Naštěstí však umožňuje instalovat aplikace na paměťovou kartu.

Diskuze ke článku
Petr Zubik
Petr Zubik
Skoda teho NFC, ale jinak za tu cenu dobrej telefon pro lidi co si chtej zavolat,poslat sms nebo obcas hodit nejakou fotku na socialni site.
Adam Krumpi Krumpolec
Adam Krumpi Krumpolec
za lepšiu cenu lepší mobil

xperia l
Jab
Jak píší, problém je ve výkonu. To čtyrjádro je ve skutečnosti méně výkonné než dvoujádro v Xperii M či L. HTC se stále ještě nenaučilo hrát se svými zákazníky fér hru...
Ghola2
Nejsem si jist, jestli nadpis "Sympatický elegán za slušnou cenu" skutečně na tenhle výtvor od HTC skutečně sedí.

Jedná se v podstatě o špatně použitelný šidítko proti kterýmu je i Huawei Ascend Y300 za 3500 Kč super kup.
Pomalý, výběhový čtyřjádro od Qualcommu se sice krásně hodí do marketingových materiálů (má to čtyři jádra, tak to musí být super), ale se zastaralou CPU a GPU architekturou nemá šanci utáhnout ani přehrávání 720p videa, natož náročnou nadstavbu HTC Sense.

Za cenu 5000-7000 Kč se kromě Xperií M či L s Qualcomm MSM8227 a MSM8230 čipsety s GPU Adreno 305 dá uvažovat snad ještě o Samsungu Galaxy III mini. Těm co nevadí Windows Phone 8 se pak nabízí Lumia 620,720 a 820.

Jen proboha ruce pryč od nepoužitelnýho krámu jménem HTC Desire 500!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze