HTC 8S
recenze

HTC 8S

Téměř dokonalé mobilní osmičky

HTC 8S, nebo také Windows Phone 8S by HTC je jediný cenově dostupnější smartphone s nejnovější verzí operačního systému od Microsoftu na českém trhu. Přitom ale na své dražší konkurenty příliš funkčně neztrácí. Máme tu co dočinění s prodejním bestsellerem?

Uživatelské prostředí: Windows Phone v barvách duhy a s novými možnostmi

HTC 8S, jak už jsme dnes několikrát řekli, patří mezi skupinku prvních telefonů s novou verzí mobilního operačního systému Microsoftu - Windows Phone 8. O tom už toho bylo napsáno opravdu hodně, dnes si tak spíše řekneme, jaký je systém v praxi.

Telefon se aktivuje tlačítkem na horní straně telefonu, načež se zobrazí známá zamykací obrazovka. V nové verzi systému nabízí lockscreen o něco širší možnosti zobrazení. Jako pozadí pro zamykací obrazovku můžete nastavit buď fotografie z alba přímo v telefonu nebo z alb z různých vzdálených služeb. K dispozici je možnost provázání s galeriemi na Facebooku nebo se může zobrazit každý den nová tapeta z Bingu. Poslední možností je nastavit si pozadí "HTC". S tímto nastavením se vám při zamčeném displeji bude zobrazovat jako tapeta aktuální počasí. Další možností je, pokud si stáhnete příslušné aplikace které funkci podporují, například u CNN možnost zobrazení obrázku aktuálního světového dění na zamykací obrazovce. Kromě fotek uložených v telefonu je fungování všech ostatních pozadí samozřejmě podmíněno internetovým připojením.

Na zamykací obrazovce si ale můžete nechávat zobrazovat i množství různých informací. Podrobné informace můžete vidět vždy maximálně u jedné služby, typicky například u kalendáře. Kromě toho si ale můžete nastavit ještě pět dalších služeb (SMS, Facebook, zmeškané hovory, Skype, chat apod.....), u kterých se vám bude zobrazovat pouze logo a počet "novinek". Zapomenout nesmíme ni na to, že na zamykací obrazovce můžete ovládat aktuálně přehrávanou hudbu, což lze v nastaveních dokonce i vypnout. Pokud v telefonu máte soukromá data, dá se nastavit i číselné zamykací heslo.

Zamykací obrazovka toho umí zobrazit opravdu hodně

Po tom, co telefon odemknete, se dostanete na výchozí obrazovku. Zde se nacházejí dlaždice, které nově ve Windows Phone 8 mohou mít tři velikosti. Některé dlaždice umějí zobrazovat i různé průběžné informace. Například dvě větší velikosti dlaždice hudebního přehrávače, tedy standardní čtverec a obdélník, zobrazují informace o právě přehrávané skladbě včetně jména interpreta. Dlaždice galerie obrázků vám potom náhodně promítá náhledy uložených fotografií. Notifikace ale umí zobrazovat i ty nejmenší velikosti dlaždic. Třeba u čtverečku se zprávami se vám po příchozí zprávě ukáže jednička. Dlaždice mají více místa i díky absenci tzv. zlatého řezu, takže nyní zabírají dlaždice celý displej až do jeho pravé strany.

Základní obrazovka nabízí několik možností velikostí dlaždic

Barva dlaždic je ve výchozím stavu stejná, jako barva telefonu v našem případě modrá nebo zelená. V nastaveních si ale můžete zvolit z celkem 21 dalších barev, mezi kterými nechybí ani takové odstíny jako růžová, fialová nebo žlutá. Podle svého vkusu si tak může vybrat skutečně každý. Nastavit lze i to, jestli bude pozadí kompletně v celém systému černé s bílým fontem nebo bílé s černým. Možnosti jsou tedy poměrně rozsáhlé.

K dispozici jsou různé kombinace barevného zobrazení

Přidržením šipky zpět opět vyvoláte naposledy spuštěné aplikace, kterých lze mít v paměti maximálně sedm. Starší nenávratně zmizí, což někdy nemusí být úplně praktické, ale většině lidí to zřejmě bude stačit. Bohužel seznam nelze nijak ručně promazávat. Ve Windows Phone 8 už ale máme novinku v podobě funkce fast-resume, a pokud si podporovanou aplikaci (například Facebook) spustíte z dlaždice, protože už není v nabídce posledně spuštěných aplikací, spustí se tam, kde jste ji opustili a nenačítá se odznovu. To je oproti sedmičkám vítané vylepšení.

Multitasking je podobný, jako u Windows Phone 7

Do menu s aplikacemi vstoupíte tahem prstu doprava. Seznam je řazen vertikálně podle abecedy. V aplikacích tedy listujete směrem odshora dolů a opačně. Pokud máte aplikací víc, můžete v nich vyhledávat kliknutím na symbol lupy. K dispozici je i vyhledávání pomocí grafické abecedy, což se po chvilce stane velmi návykové a také rychlé. Zádrhel je ovšem v tom, že se grafická abeceda zobrazí až potom, co si nainstalujete větší počet (cca 15-20) aplikací. Jinak se vám abeceda nezobrazí.

Aplikace přímo v menu můžete odinstalovat nebo třeba i sdílet na sociální sítě

Aplikace z menu můžete pohodlně odinstalovat, sdílet, přečíst si jejich hodnocení na Windows Phone Storu a nebo si je připnout na výchozí obrazovku ve formě dlaždic. Tuto nabídku vyvoláte podržením prstu na dané aplikaci.

V souvislosti s novinkami nemohu nezmínit aplikaci Dětský koutek, která je jednou z hlavních inovací Windows Phone 8. Jak už název napovídá, bude určena vašim malým ratolestem, kterým čas od času půjčíte telefon. Také se vždy bojíte, že vám omylem vymažou e-maily nebo něco nastaví? Zde jednoduše nastavíte, jaké aplikace, hry, skladby a videa mají být zpřístupněny, když koutek spustíte. Vše je zaheslováno, takže vaše dítě se jinam nedostane. Omylem tak nic nesmaže či nikomu nezavolá. Inovací je také forma aktualizování vašeho telefonu, která je nyní snadná přes OTA. Nepotřebujete tedy počítač ani speciální program. Novinkou je také on-line zálohování telefonu, který může automaticky zálohovat vaše zprávy (SMS, MMS i Facebook chat), aplikace a nastavení, historii volání, všechny sociálních sítě a e-mailové schránky, nainstalované aplikace, oblíbené položky prohlížeče a mnoho dalších položek včetně fotografií do SkyDrive a při přechodu na jiný Windows Phone 8 telefon je obnovit. Funkci jsme vyzkoušeli mezi modely 8S, 8X a Nokia Lumia 820 a zálohování i obnovení funguje velmi spolehlivě. Mezi novinky patří i možnost přímého a pohodlného propojení s počítačem, o kterém píšeme dále. Velmi příjemnou novinkou je možnost celkové velikosti změny písma ve čtyřech krocích, takže se od této chvíle dají Windows Phone 8 telefony dopručit i lidem s horším zrakem. Například text v e-mailech či na jiných místech, který byl v sedmičkách dost malý, může být nyní až obrovský.

Jednou ze zajímavých funkcí nových Windows Phone 8 je dětský koutek

Celkově musíme ohodnotit Windows Phone 8 v podaní HTC 8S jako dobrý krok kupředu. Líbily se nám především nové velikosti dlaždic a také variabilita barevných schémat. Rozhodně ale cesta k pomyslné dokonalosti není u konce. Citelně nám chybělo zejména jednoduché ovládání bezdrátových sítí, které konkurenční Android zvládne už ze zamykací obrazovky. Kvůli zapnutí Wi-Fi nebo Bluetooth tak musíte telefon odemknout, přejít do menu, do nastavení, do položky Wi-Fi. U Androidu prostě zmáčknete odemykací tlačítko, vytáhnete lištu s informacemi a ťuknete na příslušný widget. Tento nedostatek lze vyřešit naštěstí pomocí externích aplikací, které umí na ploše vytvořit dlaždice pro jednotlivé funkce. Někomu by mohlo chybět také jednotné notifikační centrum, protože nyní se zobrazují počty nových událostí pouze v dlaždicích.

Baterie a výdrž: tradičně dobré výsledky

S tím, jak se k Windows Phone v 8 verzi nabalilo množství nových funkcí, spekulovalo se o tom, jestli smartphony s tímto systémem budou mít i nadále oproti Androidům tak dobrou výdrž baterie, jako starší kousky s WP 7. Těžko říci, jak tomu bude u všech z nich, jelikož v redakci testuje teprve druhý telefon s novou verzí Microsoftího systému. Každopádně minimálně u HTC 8S můžete očekávat velmi dobré výsledky.

K baterii se bohužel sami nedostanete

HTC 8S má v sobě, jak už jsme si řekli výše, napevno namontovaný akumulátor, ke kterému se bez příslušného nářadíčka, a hlavně bez rizika ztráty záruky, nedostanete. Samotný akumulátor má kapacitu 1700 mAh. Dnes takovou kapacitu můžeme označit za mírný nadprůměr, rozhodně pak ve střední třídě, kde se 8S nachází. Vás ale určitě spíše než kapacita zajímá, jak je na tom telefon s výdrží při reálném provozu.

Telefon jsme nejdříve rozhodli vyždímat, co to půjde. Hned od rána už jsme tedy poctivě každou chvíli surfovali na internetu s neustálým připojením přes Wi-Fi, přijali a odeslali několik mailů, hráli dvě hodiny hry, vyřídili desítku hovorů a poslali asi 20 SMS zpráv. Odpoledne jsme hodinu poslouchali hudbu ve sluchátkách na maximální hlasitost. To bylo asi 15:00. Celé odpoledne jsme si s telefonem hráli tak, že jsme asi dvě hodiny zkoušeli stahovat a instalovat několik různých aplikací. Poté jsme ještě vyfotili několik fotek a natočili dvě kratší videa. Telefon asi ve 20:00 hodin večer hlásil stále 30% stav baterie, což je velmi dobré.

Při slabším stavu baterie můžete využít aplikace Spořič baterie, kterou najdete v nastaveních

Pokud výdrž při maximálním používání porovnáme s většinou smartphonů s OS Android, pak se nabízí ono oblíbené "nebe a dudy". Telefon bez problému vydrží celý den velmi náročného používání, případně 2-3 dny klasického používání. Navíc výdrž baterie můžete ještě znatelně prodloužit tím, že budete používat displej se ztlumeným jasem, nebo budete připojeni na webu jen tehdy, pokud to budete opravdu potřebovat a aktivujete úsporný režim. S tímto mírnějším používáním s telefonem vydržíte klidně i tři dny, což už je na dnešní dobu velice pěkná hodnota. Celkově tedy lze výdrž velmi pochválit a hledáte-li chytrý telefon střední třídy s dobrou výdrží, je 8S na čelných místech takového žebříčku.

Diskuze ke článku
samuel meszaros
samuel meszaros
Dobry den chcel by som sa opytat.
Mam sony xperia P rok a medzi tym som si kupil asus nexus 7.
Android ma uz nebavi lebo po dlhsej dobe je zasekany a spomaleny oproti wp8 ktory je znami plynulostou. Na hry, skolu a filmy my staci tablet. Preto chcem pekny telefon s dlhsou vydrzou a nie moc drahy. Tak mam si kupit tento telefon alebo ak nie tak mi poradte. Dakujem.
Pavel Šmíd
Pavel Šmíd
Já bych chtěl aby informační dioda upozorňovali na zmeškane události a na sms nejenom když se baterkách vibii tak blika červeně a když je nabitá tak svítí zelené jinak na nic neupozorňuje,doufám že to neníomezeny ve windous pohne a že vyjde ňaka aktiluzace a bude upozorňovat zatím vůbec neupozorňuje . A víte já to jako uživatel potřebuji tak uvidím...
Velda
"I když procesor v HTC 8S opravdu patří mezi ty nejvýkonnější dvoujádra, výrobce jeho sílu úplně nevyužil. S telefonem totiž nenatočíte, ani si v něm nepřehrajete video ve vysokém rozlišením Full HD (1080p)."
Proboha to snad ne, to se dělo jen na orpavdu starých telefonech a proto jenom fotily a ne natáčeli! Je tam integrovaný grafický akcelerátor v SoC snímacího modulu. Doufám, že už jste slyšeli o tom, že na grafické výpočty se hodí spíše GPU než CPU...
Milan
Tak dlouho jsem čekal na zařízení s WP 8 konkrétně tento model, až jsem nevydržel a koupil One S. Sice také HTC, ale Microsoft má smůlu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze