HTC 8S
recenze

HTC 8S

Téměř dokonalé mobilní osmičky

HTC 8S, nebo také Windows Phone 8S by HTC je jediný cenově dostupnější smartphone s nejnovější verzí operačního systému od Microsoftu na českém trhu. Přitom ale na své dražší konkurenty příliš funkčně neztrácí. Máme tu co dočinění s prodejním bestsellerem?

Displej: opět Super LCD

HTC 8S se chlubí displejem o úhlopříčce rovné 4 palce. Tu jsme ještě relativně nedávno (1-2 roky nazpět) označovali jako hraniční. V dnešní době, kdy však topmodely některých výrobců obsahují zobrazovače s úhlopříčkou i více než pět palců, ale 4 palce vypadají docela kompaktně. A u HTC 8S to platí dvojnásob. Displej je dostatečně velký, aby na něm bylo čtení webu, hraní her či například sledování filmů pohodlné, ale současně není tak obrovský, abyste ho celý nemohli pohodlně ovládat palcem jedné ruky.

Displej určitě patří mezi plusové vlastnosti HTC 8S

Jinak displej nabídne pěkné rozlišení 480×800 pixelů. Nejde sice o špičku (některé telefony dnes umí i 1920×1080 pixelů), i tak je ale zobrazení všech prvků tak jemné, že se rozhodně nikde nesetkáte s žádným ošklivým rastrem. Displej jinak používá technologii Super LCD první generace. Oproti běžnému TFT panelu se displej chlubí o něco lepším podáním barev. Výborná byla i čitelnost displeje na slunci. Horší pozorovací úhly ovšem u tohoto typu eliminovat nelze, a tak se při náklonu telefonu větším než cca. 30 stupňů mírně mění barvy.

Úprava nastavení jasu displeje

Jas displeje můžete nastavit buď na nízký, střední, nebo vysoký. Druhou možností je nechat si jej regulovat automaticky. Bohužel čidlo regulace jasu není příliš povedené, jelikož displej i v relativně světlých prostorách zbytečně ztmavuje. Hojně diskutována dnes bývá ochrana displejů proti poškrábání. Jakýmsi etalonem v tomto odvětví je americká firma Corning a její řada odolných sklíček Gorilla Glass. Toto minerální sklíčko chrání i displej modelu 8S. Musíme říci, že funguje opravdu spolehlivě a škrábance na displeji jsme ani po několikatýdenním testování neobjevili.

Na závěr této kapitoly se ještě musíme zmínit o diodce nad displejem. Konkurence většinou nabízí diodky, které jsou schopny blikat několika rozličnými barvami při různých událostech od nepřijatého hovoru, přes příchozí e-mail až po upozornění na změnu stavu na sociálních sítích. Bohužel diodka u testovaného HTC svítí červeně pouze při nabíjení nebo bliká při slabém stavu baterie. Je škoda, že si na tomto malém, ale pro někoho určitě dosti důležitém detailu, nedali vývojáři více záležet.

Zvuk: značkové basy

Jak už jste si mohli přečíst na začátku recenze, v základním balení k telefonu dostanete pouze obyčejná pecková sluchátka. Ta samozřejmě podle očekávání příliš dobře hrát neumí. Jejich projev je až zbytečně uřvaný, což navíc korunují špatným utěsněním proti okolním zvukům. Mnohem lepší volbou by byly tzv. "špuntíky". Bohužel HTC tradičně na příslušenství ke svým telefonům dosti šetří.

Logo Beats Audio deklaruje kvalitnější poslech hudby. Ovšem jen při použití lepších sluchátek.

Malou náhradou za slabší sluchátka je vylepšení Beats Audio. K jeho aktivaci dojde vždy po připojení sluchátek (v nastavení lze vypnout). Objektivně toto vylepšení spočívá především ve výraznějším zesílení basů a celkové hlasitosti, což ale nemusí každému vyhovovat. Nejlépe výhody Beats Audio pocítíte, pokud máte možnost připojit si nějaké dražší, kvalitnější sluchátka, kdy se zvuk dostane na opravdu dobrou úroveň. Vylepšení se ale vztahuje jenom ke sluchátkům, takže pokud často využíváte přehrávání pomocí vestavěného hlasitého reproduktoru, budete nejspíš docela zklamáni.

Hardware a výkon: dvoujádro se silou medvědí

S příchodem Windows Phone 8 Microsoft prolomil dříve někým kritizovaný nedostatek smartphonů s tímto OS. Řeč je o absenci vícejádrových procesorů. Nyní již výrobci mohou nasazovat dvou i vícejádrové CPU a samozřejmě i znatelně výkonnější celé čipové sady. Abychom byly konkrétní, tak HTC 8S obsahuje procesor Snapdragon S4 od Qualcommu se dvěma jádry o taktovací frekvenci 1 GHz. Nechybí dále ani moderní grafický čip Adreno 305. Procesor je téměř stejný, jako u vlajkové lodi HTC 8X. Jediným rozdílem je o něco nižší taktovací frekvence (8X nabídne 2×1,5 GHz).

Výkon jsme otestovali na testech AnTuTu a WP Benchmark Free

V praxi je výkonný čipset opravdu znát Záseky při běžném pohybu v uživatelském prostředí jsou spíše vzácností, a telefon si bez sebemenších potíží poradí i s těmi nejlepšími hrami. Velkou měrou se na tom samozřejmě podílí jednoduchost a také dobrá odladěnost operačního systému, se kterou se konkurenční Android od Googlu prostě v drtivé většině případů nemůže měřit. Ostatně velmi plynulé byly už předchozí telefony s Windows Phone 7 a bylo by zvláštní, kdyby byly nové telefony jinak, než dokonale vyladěné.

Při hraní her nedochází k nepříjemným zásekům ani zpomalením

I když čipset v HTC 8S opravdu patří mezi ty výkonnější, výrobce jeho sílu úplně nevyužil. S telefonem totiž nenatočíte, ani si v něm nepřehrajete video ve vysokém rozlišením Full HD (1080p). Výrobce ale možná tyto funkce úmyslně zablokoval, aby od sebe dostatečně jasně oddělil vlajkový model 8X a právě dnes recenzovaný 8S.

Kamenem úrazu je absence možnosti instalace aplikací na paměťovou kartu

Vnitřní paměť má celkovou kapacitu 4 GB. Po prvním spuštění telefonu z ní ale máte dostupných jen asi 1,5 GB. Asi si říkáte žádný problém, WP8 přece podporují paměťové karty. Jenže chyba lávky. HTC 8S sice slot na microSD kartu má, ale ať do něj ale vložíte kartu s jakoukoliv kapacitou, nebude vám to nic platné. Tedy alespoň pokud patříte mezi lidi, kteří instalují desítky různých aplikací a her. Ty se totiž vždy automatiky stahují pouze do volné vnitřní paměti. Paměťová karta slouží pouze jako úložiště pro data některých aplikací (pro off-line mapy ale bohužel ne) a jako úložiště pro multimédia (hudba, fotografie, videa). Před nákupem telefonu tedy doporučujeme zvážit, jak moc a jak paměťově náročné aplikace budete chtít instalovat. Nakonec musíme doplnit ještě informaci o paměti RAM. Ta má 512 MB, což je pro Windows Phone více než dostatečné.

S podporou microSD karet u Windows Phone 8 to není ani zdaleka tak růžové, jak to na první pohled vypadá
Diskuze ke článku
samuel meszaros
samuel meszaros
Dobry den chcel by som sa opytat.
Mam sony xperia P rok a medzi tym som si kupil asus nexus 7.
Android ma uz nebavi lebo po dlhsej dobe je zasekany a spomaleny oproti wp8 ktory je znami plynulostou. Na hry, skolu a filmy my staci tablet. Preto chcem pekny telefon s dlhsou vydrzou a nie moc drahy. Tak mam si kupit tento telefon alebo ak nie tak mi poradte. Dakujem.
Pavel Šmíd
Pavel Šmíd
Já bych chtěl aby informační dioda upozorňovali na zmeškane události a na sms nejenom když se baterkách vibii tak blika červeně a když je nabitá tak svítí zelené jinak na nic neupozorňuje,doufám že to neníomezeny ve windous pohne a že vyjde ňaka aktiluzace a bude upozorňovat zatím vůbec neupozorňuje . A víte já to jako uživatel potřebuji tak uvidím...
Velda
"I když procesor v HTC 8S opravdu patří mezi ty nejvýkonnější dvoujádra, výrobce jeho sílu úplně nevyužil. S telefonem totiž nenatočíte, ani si v něm nepřehrajete video ve vysokém rozlišením Full HD (1080p)."
Proboha to snad ne, to se dělo jen na orpavdu starých telefonech a proto jenom fotily a ne natáčeli! Je tam integrovaný grafický akcelerátor v SoC snímacího modulu. Doufám, že už jste slyšeli o tom, že na grafické výpočty se hodí spíše GPU než CPU...
Milan
Tak dlouho jsem čekal na zařízení s WP 8 konkrétně tento model, až jsem nevydržel a koupil One S. Sice také HTC, ale Microsoft má smůlu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze