mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze hry Dawn of Titans: velkolepé bitvy po vzoru Total War

| autor:
, vydáno:
permalink product

Strategie, tradiční počítačový žánr, se poměrně úspěšně povedlo přenést i na dotykové displeje. Autoři se však drží pravidla, že méně je více, a spíše než na ovládání ohromných bitev se tituly zaměřují na stavbu města. Ten dnes recenzovaný na to má ovšem opačný názor a nebojí se vám do rukou vložit osud celých armád.

Stahovat strategie na telefonech nebo tabletech je vždy veliký risk. Obzvlášť když jsou zdarma. Většinou vychází ze stejného modelu, který vás sice v začátku baví, ale po chvíli zjistíte, že pro další postup se neobejdete bez placení nebo dlouhého čekání. A kdo platí, ten vyhrává. Dawn of Titans se v prezentaci snaží tvářit jinak. A svým způsobem připomíná počítačový Total War, alespoň tedy v bitvách.

Dawn of Titans – videorecenze

Agresor nebo obránce?

Titáni udržovali na zemi pořádek, dokud se jeden z nich nerozhodl ostatní zničit. A vlastně se mu to povedlo, takže si lidé zase museli vládnout sami. A docela se jim dařilo, dokud se Titáni zase nevrátili. A tentokrát už mírové snahy v žádném případě nemají. Odevzdají se do rukou lidí a stanou v čele jejich armád. Svět se znovu propadne do války. Vaším cílem je rozdrtit všechny ostatní národy a hráče, přitom se stále snažíte tvářit, že jste válku nevyprovokovali, že jste se prostě jen museli bránit, když bylo nebezpečí blízko. Co mi to jen připomíná?

Dawn of Titans Dawn of Titans Dawn of Titans Dawn of Titans Dawn of Titans Dawn of Titans

Titul se vás od začátku snaží přesvědčit, že tím hlavním jsou bitvy v reálném čase. A minimálně prvních pár hodin je to pravda. V kampani se postavíte dalším národům, které vás ohrožují. Příběh je tradičně hloupý a stojí na silných řečech. Očekávejte genericky epické dialogy, které bez mrknutí oka můžete přeskakovat. Souboje jsou ovšem překvapením. A opravdu připomínají Total War. Mnohem více než třeba mobilní Total War sám.

Do vřavy

Ať už máte důvod jakýkoliv, do bitev se prostě vydáte. A ve výsledku jsou velmi povedené. Na začátku umístíte jednotky a zadáte jim příkazy. Jakmile se hra spustí, pokračujete ve velení. Snadno můžete nastražit léčku, nebo do ní naopak spadnout. Není to tedy jen o číslech, ale chytrá strategie skutečně znamená výhodu. Má to ovšem drobnou nevýhodu – jak jednou boj začne, ve změti vojáků se nevyznáte.

Dawn of Titans Dawn of Titans Dawn of Titans

Zatímco počítačový Total War toto řešil ikonami na spodní straně obrazu, tady nic takového nenajdete. Ani Titáni nejsou převratným herním prvkem. Vlastně jde jen o silnější jednotky, které mají lehce odlišné schopnosti a můžete jim měnit vybavení. Na druhou stranu mě překvapily a potěšily různé herní módy. Jednou závodíte, kdo dřív dorazí k portálu, jindy eskortujete jednotku. Během toho vás mohou přepadnout, takže třeba bojujete na dvou frontách.

Něco navíc

Pryč je doba, kdy by něco navíc znamenalo přidanou hodnotu a více zábavy. V tomto případě je něco navíc běžná mobilní čekací strategie (po vzoru Clash of Clans), ve které stavíte vlastní město (na podivně se vznášejícím ostrově), vylepšujete budovy, sbíráte suroviny a neustále na něco čekáte. Ať už to jsou nové jednotky, budovy nebo vylepšení. Oproti jiným titulům vidím výhodu snad jen v tom, že graficky je mapa skutečně krásná.

Dawn of Titans

Ani bitvy nejsou špatné, ale vizuálně vás uchvátí až město nebo prostředí. Už jen kvůli tomu bych byl schopný padnout na kolena a prosit za prémiovou verzi bez všech free-to-play nesmyslů. I když je počáteční postup velmi rychlý, časem se věci začnou zpomalovat. Samozřejmě nechybí napadání ostatních hráčů, kde silně pocítíte pay-to-win. Jednoduše řečeno, s dostatkem prémiové měny dosáhnete na lepší Titány, koupíte si silnější výzbroj a další vymoženosti, jako je třeba štít nebo rychlejší postup.

Závěr

Dawn of Titans vyniká předně ve dvou oblastech: jednak je to perfektní grafika a jednak povedené bitvy v reálném čase, které umožňují skutečné taktizování. Na druhou stranu se nevyhýbá klasickým klišé, jako je laciný hrdinský příběh. Proklamované Titány vlastně ani nijak zajímavě nevyužívá. Stavba města pak připomíná tradiční čekací strategii. Nemohu říci, že by mě to zprvu nebavilo… Ale čím déle hrajete, tím více pay-to-win prvků se objevuje.

Stáhnout Dawn of Titans

Google Play (zdarma)App Store (zdarma)

Hodnocení

65%

Plusy

  • perfektní grafika
  • taktizování v bitvách
  • rychlý úvod hry

Mínusy

  • neustálé čekání
  • pay-to-win prvky
  • nepřehlednost soubojů

Tagy článku: ,

Související články

Recenze hry WarFriends: Češi hrají první ligu | vydáno
4
Česká hra Tiny Miners ve světě slaví úspěch | vydáno
Zahrajte si českou hru WarFriends v předběžném přístupu | vydáno
1

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Nevíte někdo, jak je to u nás momentálně s poukázkami do Play Storu? Popř. pokud bych si nějakou koupil v zahraničí, půjde mi použít? Díky. karel

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 1 příspěvek

další zajímavé články na mobilenet.cz

recenzeRecenze HTC U Ultra: ani tři trumfy nejsou spásou
vydáno |
Michal Pavlíček
| recenze
Tchajwanské HTC je výrobce, kterého se nebojíme nazvat nezmarem. Ačkoliv neprožívá zrovna vydařená léta, vždy se snaží přinést co nejlepší telefon. Je to případ i letošního roku a modelu U Ultra. Ten chce zaujmout stylovým vzhledem, dvěma displeji či důrazem na kvalitní zvuk. Navrch přihazuje výkonný hardware a nového asistenta.
15Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
11Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.