HP Pavilion x360 13
recenze

HP Pavilion x360 13

Poloviční Spectre cenou i výbavou
4

Třináctipalcový HP Pavilion x360 svým designem a konstrukcí vychází z luxusního modelu Spectre x360, ale díky použití plastu místo hliníku a lacinějších komponent se nabízí za poloviční cenu. Jestli to Hewlett-Packard s tím šetřením nepřehnal, na to odpoví naše recenze stříbrné verze s procesorem Core i3 Skylake a 4 GB RAM.

Hardware a výkon

Do BIOSu vstoupíte stiskem klávesy Esc krátce po zapnutí počítače. Velkou pochvalu si zaslouží nejen fakt, že jej můžete přenastavovat prostřednictvím touchpadu, ale zejména to, že lze místo klávesnice nebo kurzoru použít také dotykovou obrazovku, k čemuž slouží na displeji vyobrazená směrová tlačítka. Možnosti konfigurace nicméně nejsou nikterak bohaté.

Procesor, grafický čip a charakteristiky chlazení: Core i5 by „zvučil“ stejně

Testovaná sestava je osazena akcelerovanou procesorovou jednotkou Intel Core i3-6100U se dvěma jádry na maximální frekvenci 2,3 GHz a grafickým čipem Intel HD Graphics 520 s jádrem o základním taktu 300 MHz. Z procesorů, které již nutně vyžadují aktivní chlazení, jde v případě Core i3 o to nejméně výkonné řešení, kde nejvíce pocítíte absenci Turbo-Boostu, který by se postaral o krátkodobé navýšení taktu při vyšší zátěži. Vzhledem k tomu, že větráček vždy uslyšíte, protože se točí neustále, byť poměrně tiše, bych být vámi zvážil variantu s Core i5, která při stejných provozních vlastnostech nabídne vyšší výkon. Volba „Fan Always On“ v BIOSu sice dává naději, že by točení aktivního chladiče mohlo alespoň v nižší zátěži ustat, ale změna parametru neměla na jeho chod žádný vliv. To je poměrně ostudné, protože některé stroje i s Core i5 z éry Haswellu (dvě generace starší mikroarchitektura než zdejší Skylake) jsou v nízké zátěži uchladitelné zcela pasivně. Možná i proto se však teploty vždy pohybovaly ve zcela přijatelných hodnotách.

Pokud jde o pocit z výkonu v praxi, nebudete si moci vyskakovat. Na nějaké hard-core hraní nebo stříhání 4K videa to prostě nebude. Drobné editace fotek nebo HD klipů, konzumace multimédií, vícezáložkové prohlížení webu a práci v kancelářských aplikacích však zvládne Pavilion x360 13 s přehledem.

Úložiště a operační paměť: externího disku netřeba

Operační paměť typu LPDDR3L na frekvenci 1,6 GHz a o kapacitě 4 GB doplňuje hybridní disk s kapacitou 500 GB a 8GB vyrovnávací flash pamětí. Tento typ úložiště je vhodný pro ty, kteří chtějí rychlost i dostatečnou kapacitu a nemohou si dovolit ryzí vysokokapacitní SSD. Recovery oddíl pro eventuální obnovu systému zabírá přibližně 10 GB, samotná instalace operačního systému s předinstalovanými nástroji od HP pak asi 30 GB. Dalších cca 10 GB pak ujídá nadbytečný balast, jehož odinstalování můžete dosáhnout zhruba 425 GB volného místa pro vaše data.

HDD se nachází tak daleko od ventilátoru, jak je to jen možné, přesto jeho šum a tikání s funěním chladiče splývá, což je rozhodně pozitivní zpráva.

Pokud jde o případný upgrade, lze jej díky šachtě pro 2,5" pevný disk a jednomu slotu pro paměťový modul s maximální kapacitou 16 GB fyzicky provést, avšak kvůli absenci servisních vrátek musíte sejmout celý spodní kryt, což HP, jak mi vysloveně sdělilo jeho tuzemské zákaznické oddělení, považuje za porušení záručních podmínek. Jedinou možností je tak návštěva servisu.

Líbilo se nám
  • úložiště vyhoví kapacitou i rychlostí
Nelíbilo se nám
  • větráček se točí neustále
  • svépomocný upgrade znamená ztrátu záruky

Operační systém a předinstalovaný software: Windows 10, 2 utility, mraky bloatwaru

Koupí Pavilionu x360 se automaticky stáváte majitelem OEM licence Windows 10 Home ve 64bitové verzi. OS sice výrobce předinstaloval, ale Windows Update vám zajisté brzy nabídne několikagigovou aktualizaci, jejíž instalace se u hybridního disku rovná desítkám minut čekání.

HP Pavilion x360 13

Potěší připravená aplikace Dropbox, která nabízí bezplatné získání 25GB prostoru v cloudu na jeden rok. K užitku zajisté budou i dvě následující utility. O první, B&O Play, již padla zmínka. Ve čtyřech záložkách zde můžete „potunit“ nejen zvukový výstup, ale i zvuk zaznamenávaný vestavěným mikrofonem. HP Support Assistant vám zase mj. pomůže pohodlně nainstalovat nové verze ovladačů.

Tradičně nechybí antivirus McAfee LiveSafe Internet Security, který bez zakoupení přestane fungovat po 30 dnech. Místo aby tento nenáviděný bloatware dostal nadobro utrum, HP se rozhodlo jít opačnou cestou a přidat k němu Avast SecureLine pro zabezpečení Wi-Fi přenosů. Jeho zkušební verze vypoví službu za dva týdny. Vsadím se však, že je oba odinstalujete už během prvních dvou dnů, ne-li hodin.

Dále vám cenný prostor na disku zabírá pár her z Windows Store, poznámkovník Evernote a zkušební verze Officu. Největší měrou vám však koupi zařízení zasponzoroval CyberLink, který je zde zastoupen hned čtyřmi svými staršími aplikacemi, tentokrát v časově neomezených verzích: PhotoDirector 5 (fotoeditor, aktuálně se prodává verze 7), PowerDirector 12 (videoeditor, aktuálně se prodává verze 14), Power Media Player 14 a YouCam. Vzhledem k absenci podpory kodeku MPEG-2 ve Windows 10 bych však všechno bez váhání vyměnil za PowerDVD.

Líbilo se nám
  • užitečné utility
Nelíbilo se nám
  • bloatware v čele se dvěma antiviry

Baterie a výdrž: bez překvapení

Integrovaná Li-Ion baterie, která sestává ze 3 článků a disponuje kapacitou 48 Wh, dosáhla v našem redakčním testu výkonu 6 hodin a 5 minut, což je vzhledem k velikosti akumulátoru a osazeným komponentám lehce nadprůměrná hodnota. Připomenu, že přes Wi-Fi v nativním webovém prohlížeči (zde Microsoft Edge) přehráváme streamované video o rozlišení displeje s tím, že jeho podsvícení, stejně jako zvuk vedený do sluchátek, mají nastavenou 50procentní intenzitu.

HP Pavilion x360 13

Při běžném smíšeném provozu budete dosahovat výdrže zhruba 5 hodin, v případě přísné disciplíny však můžete dosáhnout i dvojnásobku.

Líbilo se nám
  • vydrží jednu celou pracovní směnu
Nelíbilo se nám
  • uživatelsky nevyjímatelná baterie
Diskuze ke článku
2x4b
HP si může o porušení záruky tvrdit co chce. Ale zákon je na straně spotřebitele. Museli by dokázat, že odšroubováním krytu došlo k poškození reklamované komponenty. Jakto, že to recenzente nevíš?
Wolf
Dokáže na YouTube přehrát 4K 60p video? nebo alespoň 4K 30p ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze