HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?

Zhodnocení: nejlepší, ale pořád ne dost dobrý

Pokud pomineme multimediální schopnosti, zejména pak kvalitu zabudovaného fotoaparátu, dostáváme se k nevyhnutelnému závěru, že před sebou máme dosud nejlepší „Windows Phone“. Lumia 950 (XL) ale v tomto ohledu i po více než roce od uvedení prohání nejmladší, multimediálně zaměřené telefony, takže to korporátně orientovanému Elite x3 nemůžeme tak úplně vyčítat.

Vzhledem k chvályhodně bohatému doprovodnému příslušenství, které telefon díky režimu Continuum promění ve stolní počítač nebo notebook, telefonu titul „3v1“ nebudeme brát. Nutno si však položit otázku: jste naopak vy bohatí natolik, abyste si tyto doplňky mohli dovolit? Ona proměna si totiž žádá nezanedbatelný příplatek (pokud tedy nehovoříme o provozování kompromisního Continua přes Miracast) a ani při sebevyšší investici do příslušenství nezískáte plnohodnotnou náhradu počítače, byť přenosného. I tady jsme nicméně ochotni přimhouřit oči, neboť cílový segment trhu, tedy firmy, jistě ve svém rozpočtu najdou nějakou tu přebývající tisícovku.

HP Elite x3

Pokud zůstaneme v subjektivní rovině, ovšem již budeme přísnější, za ty peníze bychom si představovali mnohem víc. Nejen při uvážení pokročilosti ostatních zařízení napříč platformami, ale též pokud jde o potenciál samotné platformy W10M a unikátního režimu Continuum, který zůstává až trestuhodně nenaplněný.

Pro problémy, se kterými jsme se potýkali, už potom neexistuje absolutně žádné ospravedlnění a na nedostatek objektivity toto tvrzení svést nelze. Zákazník chce zaplatit a používat. Nezajímá ho, proč nebo kvůli komu něco nefunguje.

HP Elite x3

Jak už jistě vyplynulo, ani tentokrát nemůžeme telefon s Windows 10 Mobile bezvýhradně doporučit. Pokud se má W10M ještě vůbec někdy vzchopit, bude zapotřebí přinést vylepšení v mnoha ohledech. Ačkoliv se zdá, že na radaru aktuálně není nic, od čeho by se něco takového dalo očekávat, a situace je beznadějná, při bližším pohledu spatříme jednu drobnou tečku, jejíž odpovídač hlásí přibližnou letovou hladinu 2018 a který objekt identifikuje jako Surface Phone. Jak by takový spasitel podle nás měl vypadat, pokud by se chtěl poučit z největších nedostatků HP Elite x3?

 • Zejména by se měl pyšnit skvěle optimalizovaným, stabilním, konzistentním a propracovaným operačním systémem, který už v základu nabídne stejně skvěle optimalizované, stabilní, konzistentní a propracované aplikace pro běžné úkony, a to jak v telefonním, tak i v Continuum režimu. Čekat na rozeznání otisku prstu dvě vteřiny nebo muset restartovat telefon, aby Continuum fungovalo jak má, to se na vlajkovou loď prostě nesluší.
 • Neměl by dělat kompromisy ve výbavě a neměl by oželet ani spotřebitelské, ani korporátní funkce. Lidé nechtějí pro práci a pro zábavu používat jiná zařízení. Naopak chtějí, aby se zařízení přizpůsobilo jim. Tohle je oblast, kde Windows 10 nemají konkurenci. Tohle je oblast, kde Windows 10 mají šanci na úspěch.
 • Měl by být zabalen v atraktivním designu, který v lidech vzbudí nadšení. Měl by spoléhat zejména na prémiové materiály, které zajistí špičkovou pevnost konstrukce i vysokou míru reprezentativnosti. Plast se v high-endu neodpouští, sebelepší kniha je v neatraktivní obálce odsouzena k neúspěchu.
 • Displej by měl pokrývat pokud možno celou přední plochu. Práce nebo psaní si na telefonu žádají velký displej, avšak velké rozměry brání jistému úchopu. Pokoušet se o oživení konvenčními řešeními nedává smysl, produkt by si měl svojí existenci dostatečně obhájit.
 • USB-C port by měl kromě datového přenosu a nabíjení zvládat i protokol DisplayPort, aby šlo telefon k externímu zobrazovači připojit bez doku. Vstupní periferie pak přenášejí tak malý objem dat, že se bez kabelů obejdou. I tak by nebylo od věci mít na těle telefonu USB-C porty dva. Lidé neradi na cestách vláčí kupu různorodého příslušenství, nechtějí se přehrabovat metry kabelů a nemají vždy při ruce stůl.
 • Notebookový dok, pokud už tedy opravdu musí být, by měl v první řade zásadně rozšířit funkcionalitu a netrápit uživatele jen několika málo konektory, které nádavkem potřebují redukci. Za další, zvětšovat malý 6palcový displej na malý 12palcový displej je jako šlápnout z bláta do louže. Notebookový dok by také měl telefon do svého těla pojmout, aby se dal plnohodnotně používat na klíně. A v neposlední řadě by měl být naceněn takovým způsobem, aby dával ekonomicky smysl. Proč kupovat dok, když za tytéž peníze můžu mít plnohodnotný notebook?
 • Měl by zavrhnout koncept, kdy telefon v Continuu zůstává telefonem. Dvě obrazovky jsou zbytečně matoucí, plýtvají systémovými prostředky a nepřináší nic navíc – spíše naopak. Je hloupé vyťukávat písmena na malé dotykové klávesnici, když mám k dispozici klávesnici hardwarovou a plné velikosti. Telefonát lze přeci vyřídit i bez toho, abych musel telefon brát do ruky. A pokud budu chtít soukromí a telefonovat z kuchyně, telefon od Continua odpojím a pak se k němu bez ztráty rozdělané práce vrátím.

Konkurence: Continuum, kdo z vás to má?

HP Elite x3 s cenou 23 tisíc korun nejvážněji konkuruje již několikrát zmíněná Lumia 950 XL, která má mnoho společných prvků. Jak již padlo, výrazně lépe si vede hlavně v oblasti fotoaparátu. Ten stále patří mezi naprostou špičku. I zbylá výbava je velmi slušná, nicméně na HP trochu ztrácí. To a ukončení produktové řady Lumia se však pozitivně projevuje na ceně, která aktuálně činí 12 tisíc korun, ale jde sehnat i mnohem levněji. Microsoft Display Dock pak spolehlivě koupíte pod 15 stovek.

TIP! Recenze Microsoft Lumia 950 XL – To nejlepší z Redmondu

Microsoft Lumia 950 XL

Windows 10 a Continuum vyznává také sok od Aceru v podobě modelu Jade Primo, který si takřka ve všech disciplínách vede hůře než Elite x3 a navíc nedávná zpráva o nedostupnosti Anniversary Updatu vzbudila pochybnosti ohledně budoucí podpory. Primo však má v rukávu trumf v podobě atraktivní cenovky. 5,5palcový Full HD AMOLED displej, Snapdragon 808 a 3 GB RAM – no neberte to za 8 tisíc. Dokovací stanice vás vyjde na necelých 18 stovek, pokud se vám ji tedy podaří u nějakého prodejce ulovit.

TIP! Recenze Acer Jade Primo – Když nechcete Lumii

Acer Jade Primo

Ambici zaujmout podniky neskrývá ani PRIV by BlackBerry, ale jde na to trochu jinak. Předně jde v současnosti o jeden z mála, pokud ne jediný androidí telefon s integrovanou fyzickou QWERTY klávesnicí. Ta se efektně vysouvá zespod displeje. Ve firemním prostředí se pak jistě bude hodit i nadstandardní zabezpečení, které spravuje aplikace BlackBerry DTEK. Tento kanadský krasavec může být váš za 15 tisíc.

TIP! Recenze PRIV by BlackBerry – Robot s příchutí ostružin

BlackBerry Priv

Pokud je to velikost displeje, co vás na HP Elite x3 zaujalo, ale raději byste Android, poohlédněte se po Huawei Mate 9. Vlajková loď čínského výrobce se může pochlubit hliníkovou unibody konstrukcí, špičkovým výkonem (který oproti Elite x3 opravdu pocítíte) nebo až třídenní výdrží na baterii při rozumném používání. Nepotřebujete-li Windows, můžete Matem ušetřit pár tisícovek, protože ten vyjde na 18 500 korun.

TIP! Recenze Huawei Mate 9 – Velikán pro náročné

Huawei Mate 9

Kupovat mermomocí nějaký telefon však není to jediné, co můžete dělat. Pokud disponujete trpělivostí, můžete vyčkat na to, co se vyklube ze Samsung Desktop Experience. A pokud disponujete trpělivostí královskou, do roka byste se mohli dočkat onoho bájného Surface Phonu, který ale taky nemusí dorazit nikdy.

hp-elite-x3
Klady
 • nejlépe vybavený telefon s Windows
 • dvojí způsob autentifikace
 • učebnicová nabídka originálního příslušenství
 • podpora Continua
Zápory
 • nehotovost Windows 10 Mobile
 • funkcionalita 3v1 vyžaduje značnou dodatečnou investici
 • plastová konstrukce těla telefonu
 • za žádných okolností nelze ovládat jednoruč
 • pomalé odemykání otiskem i duhovkou
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze