HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?

Desk Dock: Microsoft Display Dock á la HP

Pokud se nespokojíte se zpožděnou odezvou, nízkou snímkovou frekvencí a omezenou konektivitou, které jdou ruku v ruce s provozováním Continua bezdrátově přes Miracast (v takovém případě si vystačíte třeba s moderní televizí LG či Sony a Bluetooth periferiemi), budete muset sáhnout po Desk Docku. Zjednodušeně jde o nabíječku a rozbočovač v podobě kolébky se samčím USB-C konektorem, která z jednoho samičího USB-C portu na telefonu udělá celou sestavu portů s různým určením. Na zadní straně doku tak najdete GLAN port, DisplayPort pro obrazový Full HD výstup, dvojici USB plné velikosti a jeden USB-C port. A samozřejmě zdířku pro napájení, bez jejíhož využití se dok stává jen pořádně předraženým těžítkem. Stabilitu doku se HP pokusilo navýšit jeho půlkilovou hmotností, z níž velkou část tvoří robustní kovový exteriér, ale i tak při zapojování kabelů budete muset dok druhou rukou přidržovat. Ve výsledku tak onu váhu pocítíte hlavně při přenášení, což dvakrát nepotěší.

HP Elite x3

Pokud jde o konstrukční řešení, nabízí se srovnání s Microsoft Display Dockem pro Lumii 950 (XL), který nemá podobu kolébky, ale telefon se k němu připojuje kabelem. Člověk může nabýt dojmu, že Microsoft zvolil lepší řešení, protože telefon leží na stole a snáze se tak ovládá, ale po vyzkoušení v praxi se musím přiklonit na stranu HP. Ovládání telefonu ve vztyčeném stavu je neméně pohodlné (asi jediný opravdový přínos onoho půlkila) a zároveň lépe vidíte na jeho displej – v Redmondu očividně nevzali v potaz scénář, kdy k doku vůbec nepřipojíte externí zobrazovač. Osobně bych se ale v Continuu bez displeje telefonu zcela obešel – nespatřuji v něm žádný smysl. Kolébka ale byla Elite x3 souzená už tím, že telefon má čtečku otisků prstů na zádech. Pokud byste přesto chtěli mít telefon položený na stole, díky přibalenému adaptéru vám nebude zapovězeno ani to.

Líbilo se nám:

 • robustní provedení
 • dok má podobu kolébky
 • díky redukci lze mít telefon položený na stole
 • dobrá nabídka portů včetně GLAN

Nelíbilo se nám:

 • vyžaduje vlastní napájení
 • spojení přes piny by vzbuzovalo větší důvěru

Lap Dock: na klín raději ne

Představte si 12,5palcový firemní notebook z prémiového segmentu a získáte představu, jak Lap Dock (lze přeložit jako „dok na klín“) vypadá. Na první pohled zkrátka nic podezřelého nezpozorujete a už vůbec se k jádru pudla nedostanete, když budete hledat, co je zde navíc. Rozdíl totiž naopak spočívá zejména v tom, co zde chybí. A tím jsou výpočetní komponenty, jejichž úlohu zastává telefon.

Většinu kilogram vážicího těla notebookového doku tvoří matný černý plast. Místo aby HP dalo kov na záda víka, kterého se dotýkáte minimálně, použilo jej na spodek základny, která vás tak bude chladit do klína. Ale i tak hodnotíme konstrukční zpracování jako nadprůměrné. Pomocí chromovaného kloubu můžete displej jednoruč naklonit do nadstandardního úhlu asi 140 stupňů, rozevření víka zároveň zdvihne záď základny a nakloní klávesnici směrem k uživateli. Matný nedotykový Full HD IPS displej ohraničují chvályhodně tenké rámečky, do kterých se nevměstnala ani webkamera. Boční hrany základny nabídnou během nabíjení jeden volný USB-C konektor (další dva obsazuje nabíječka a telefon), 3,5mm jack, microHDMI, vypínač a tlačítko pro zobrazení míry nabití doku na přilehlém indikátoru.

Jak se dok používá v praxi? Navzdory dobrým předpokladům poměrně obtížně. Problém představuje už samotné kabelové připojení telefonu – není jej kam do doku uložit, což takřka znemožňuje používání na klíně. I tady máte možnost připojení přes Miracast, avšak ten zásadně postihne pohodlí. Už tak nepovzbudivé výkony 46,5Wh baterie doku potom klesají ještě níže a už tak pomalý běh uživatelského rozhraní se ještě zhorší. Průměrný input lag stanovilo naše měření na 250 milisekund.

HP Elite x3

Kvalita podsvícené a českými znaky potištěné klávesnice je z mechanického hlediska uspokojivá, ale mnohdy vůbec neregistrovala stisk tlačítka Start nebo klávesové zkratky. Nízký uživatelský komfort korunoval touchpad: pohyb kurzoru se zadrhával, ukazatel uskakoval a podobně jako u klávesnice, ani touchpad kolikrát neregistroval tapnutí (kliknutí fungovalo spolehlivěji). Tyto problémy se vyskytovaly trvale, ale náhodně se stávalo také to, že v kancelářských aplikacích nešel přepínat ribbon nebo se nechtěla zobrazit kontextová nabídka. Jednou vstupní zařízení přestala reagovat kompletně, dokonce ani zvuk přes reproduktory v doku nehrál. Pomohl až restart telefonu. Zajímavé, že na tyto problémy jsme u Desk Docku nenarazili…

Líbilo se nám:

 • tenké rámečky displeje
 • matný displej
 • prémiové zpracování

Nelíbilo se nám:

 • absurdní cenovka 25 tisíc
 • bídný touchpad
 • telefon není při práci na klíně kam uložit
 • s Lap Dockem je Continuum ještě zabugovanější
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze