HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?

Konektivita: papírově toho chybí málo

Utište se, děti, kontrolní součet! SIMská dvojčátka, každé s rychlými daty, jste tu? Jsme tu namačkaná i se slotem na paměťovou kartu! Kompletní LTE na palubě? Tady! Navigační trojčátka A-GPS, GLONASS a BeiDou, kde jste? Tady, tady a tady! Kam se nám zatoulal elektronický kompas? Tady! Co NFC, netiskne se ke komu nemá? Ne prosím, jsem tady! Wi-Fi, nezakoplo jsi někde při tom civění do učebnice? Ne, jsem tu taky a cestou jsem se dokonce naučilo standardy a/b/g/n/ac včetně Wi-Fi Direct a Miracastu! Nevidím Bluetooth, kde je? Tady, ale než na mě přišla řada, zestárlo jsem na verzi 4.0! Infraport tradičně místo pracovní dochází na hudební výchovu, takže už zbývá jen USB-C, nuže kde jsi? Tady, ale něco jsem ztratilo…

HP Elite x3

Zkraje recenze zaznělo, že HP nechce Elite x3 prezentovat jako pouhý mobilní telefon. V této roli jsme si Elite x3 již představili, nyní tedy pomalu přichází na řadu Elite x3 jako počítač, kde mj. hraje velkou roli kompatibilita s periferiemi. Chválíme, že HP sáhlo po moderním, oboustranném a univerzálním USB-C, které slouží i pro nabíjení. Tím ovšem příběh zdaleka nekončí, neboť z papírových specifikací se už například nedočtete, jaké běžné počítačové příslušenství lze při zapojení přímo do telefonu zprovoznit, a proto jsme si na to důkladně posvítili. (USB-C příslušenství jsme při testu k dispozici bohužel neměli, a tak jsme byli nuceni používat přiložený USB OTG adaptér, což by ale výsledky nemělo nijak zkreslit.)

Kompatibilita s PC periferiemi: USB Type Castrato


První příhodně přišla na řadu tiskárna, přesněji se jednalo o multifunkční HP Deskjet 1050 All-in-One Printer. Samozřejmě jsem si nedělal naděje, že bych do telefonu cokoliv naskenoval, ale prostý tisk by fungovat mohl. Omyl. Telefon na připojení kabelu nijak nereagoval a po prošmejdění všech souvisejících menu i v HP aplikacích jsem dospěl k závěru, že kompatibilní jsou pouze tiskárny s Wi-Fi.

HP Elite x3

Jak si telefon poradil s externími datovými úložišti? Prvním pánem na holení byla externí Blu-ray vypalovačka ve slim provedení (nemá vlastní napájecí adaptér). Uznávám, je to těžký kalibr, neporadí si s ní ani kdejaký notebook. Samozřejmě jsem neměl velká očekávání a rozhodně jsem si takto nehodlal cokoliv vypálit. Že si ale ani neškrtnu, to mne zklamalo. Vložené optické médium se roztáčelo a zase zastavovalo, což značí nedostatek šťávy. Mechanika umí brát energii i z jiného USB, tak jsem jí ji dopřál ze stolního počítače, avšak na výsledku to nic nezměnilo.

Jako další jsem jeden po druhém připojil dva různé 2,5palcové externí pevné disky. Jeden zvládá USB 3.0, zatímco ten starší si musí vystačit s verzí 2.0. Resumé? Disky se nijak nepřihlásily a vydávaly zvuk, který neklamně značil nedostatečné napájení.

HP Elite x3

Napadlo mne taky zjistit, jestli náhodou nedojde k bitce, když připojím androidí smartphone. Skoro se povedlo: Elite x3 by ho slušně dobil. Samozřejmě ale jen ve smyslu přenosu elektrické energie. Výměna dat takto není možná, takže si kluci moc nepokecali. Stejně by to nejspíš nebylo publikovatelné před desátou večerní.

Kdyby pomocí Elite x3 nešlo zobrazit alespoň data na flash disku, bylo by to už hodně špatné, ale v tomto případě naštěstí žádný problém nenastal. Překvapilo mne, že se podařilo oživit také externí zvukovou kartu. Externí síťová karta pak fungovala zcela dle očekávání.

Nejvíc asi Elite x3 překvapil u myši a klávesnice. Přestože myš byla bezdrátová, používala vlastní USB dongle a obsahovala mnoho nadstandardních tlačítek, v prohlížeči Microsoft Edge vše fungovalo tak jak má. V druhém případě šlo o drátovou klávesnici se základními multimediálními klávesami. Ovládání hlasitosti a hudebního přehrávače fungovalo bez problémů, a to i když v popředí byly jiné aplikace. V těch nicméně vstupní periferie už tak dobře nefungovaly.

HP Elite x3

Nutno dodat, že co nefungovalo při přímém zapojení, to nefungovalo ani přes Desk Dock. Ano, za nedostatečné napájení optické mechaniky a disků můžeme vinit HP, ale tento problém při připojení přes dok odpadá. Co však za všech okolností zůstává, je omezený operační systém, což jde samozřejmě na triko Microsoftu. Zejména ten nese vinu za to, že periferie nefungují. Abychom nicméně byli spravedliví, můžeme se na to podívat ještě z jiného úhlu: operační systém může dostat aktualizaci (kdy se dočkáme avizovaného sloučení Windows RT a Windows Mobile?), ale nedostatečné napájení bude nejspíš trvalé omezení. Ať tak či tak, současný stav není uspokojivý.

Líbilo se nám:

  • až na infraport kompletní výbava
  • dobrá podpora klávesnice a myši na úrovni OS

Nelíbilo se nám:

  • nekompatibilita OS s běžnými externími úložišti dat a tiskárnami
  • USB-C nedokáže dostatečně napájet externí úložiště dat
  • staré Bluetooth 4.0
  • horší podpora klávesnice a myši na úrovni aplikací
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze