HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?


O výchozích aplikacích ve W10M jsme hovořili již několikrát, takže tentokrát se o nich zmíním jen telegraficky.

Telefonování, zprávy a adresář

Telefonní funkce jsem vám skoro ani neukázal. Nejdříve jsem byl totiž nucen zavítat na Google s nadějí, že se tam dočtu, jak se importují čísla ze SIM karty do telefonu. Pouhé zobrazení kontaktů ze SIM karty není možné a příkaz k přesunu do interní paměti nenajdete ani v telefonním seznamu, ani v aplikaci telefonu a už vůbec ne v globálním nastavení – musíte do nastavení hubu Lidé. Toto martýrium jsem podstoupil, abych našel… totéž co v každém telefonním adresáři za posledních deset let. Na druhou stranu mne potěšila snadná správa více SIM, ač mne zprvu zmátlo, že aplikace pro volání a textování je implicitně pro každou SIM zvlášť (lze je spojit).

Prohlížení webu a správa emailu

Vstup do vod internetu se vám pokusí zpříjemnit prohlížeč Microsoft Edge. Neumí ale Adobe Flash, blokování automaticky vyskakujících oken by mohlo být účinnější a osobně bych uvítal zejména možnost přejít na určitou stránku pomocí textové zkratky, kterou si zvolím (alias aka nickname). Ocenil bych také možnost měnit výchozí úroveň nazoomování stránek.

O maily se stará aplikace Outlook Pošta, kterou považuji za jednu z nejlepších univerzálních aplikací. Chybí mi však opět možnost zvětšit velikost písma zprávy – lze jen provést zoom s tím, že text přesahuje hranice obrazovky.

Díky za optání, ale ne, jít místo toho k očnímu se mi nechce. Z bílých plášťů mám hrůzu.

Organizační funkce

O plánování aktivit se stará Outlook Kalendář, ke kterému nemám žádné připomínky, ale uznávám, že v tomto ohledu nejsem náročný, neb běžně žádný organizér nepoužívám. Samozřejmost představují aplikace jako Kalkulačka, která do sebe integruje převodník jednotek, Budíky a hodiny, která obsahuje časovač nebo stopky, nebo jednoduchý správce souborů.

Kancelářské aplikace

Aplikace z balíku Office nacházíme předinstalované i na telefonech jiných platforem, zde tak Word, Excel a PowerPoint ve verzích Mobile nesmí chybět. Dokumenty můžete nejen prohlížet, ale i vytvářet a editovat. Při využívání těchto aplikací v režimu Continuum nicméně pro vytváření a editaci budete potřebovat předplatné Office 365. Výše uvedenou trojici doplňuje poznámkovník OneNote, jehož používání není nijak zpoplatněno.

Mapy a navigace

O navigaci se stará aplikace Bing Maps. Můžete si ve 3D prohlédnout vybrané světové metropole, stáhnout mapové podklady pro použití offline (bohužel nejde volit jednotlivá česká města, jen celou Českou republiku o velikosti 303 MB) nebo se v češtině nechat navigovat příjemným ženským hlasem.

Přehrávání multimédií

Funkci hudebního přehrávače plní Hudba Groove a na to, že jsem na hudební přehrávače zvlášť vysazený, v mnoha ohledech překvapivě naplňuje moje potřeby. Nejbolestivějšími nedostatky jsou nepodpora playlistů v souboru (PLS, M3U), absentující ekvalizér a nepřístupnost vestavěného obchodu s hudbou v České republice. Chtít přehrávání hudby z NASu by asi bylo příliš, to koneckonců Groove pořádně nezvládá ani na počítači. Potěšila možnost editovat ID3 tagy a široká podpora formátů, kde vedle těch běžných jako MP3, WMA a AAC nechybí ani FLAC, M4A, WAV nebo AMR.

Naproti tomu přehrávač videa s názvem Filmy a TV pořady snad už nemůže být primitivnější. Umí sice pracovat s titulky, ale to je asi tak všechno, co z toho pozitivního stojí za zmínku. Podpora formátů je slabá, možnosti úpravy obrazu se omezují na roztažení videa přes celou obrazovku a s nějakou možností konfigurace se Microsoft vůbec neobtěžoval.

Dodatečné aplikace od HP a spol.

HP přibalilo pár svých aplikací: vlastní „finanční kalkulačku“, HP AiO Printer Remote a HP ePrint Enterprise pro snazší správu tiskáren, HP Device Hub pro získání technické podpory, HP Mobile Hardware Diagnostics pro zobrazení a test hardwarových součástí zařízení a HP Picks, tedy seznam aplikací ze Storu, které HP doporučuje. Nechybí ani dva pomocníci pro příjemnější provozování Continua, se kterými se ale seznámíme až v později.

Mimo aplikací od Microsoftu a Hewlett-Packardu objevíte v menu už jen WinZip Universal (OEM), přičemž žádného odpočtu zkušební doby, jaký straší ve verzi stažitelné ze Storu, jsem si nevšiml, a odkaz na web Salesforce.com, který nestojí ani za řeč. Až na dva nástroje od HP lze vše nadbytečné odinstalovat a získat tak asi 75 MB.

Líbilo se nám:

  • minimum bloatwaru

Nelíbilo se nám:

  • v aplikacích chybí základní funkce
  • dodatečné aplikace musí řešit nedostatky OS
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze