HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?

Hardware: Těsně pod vrcholem?

Pod kapotou máme tu čest s čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 820 a grafickým čipem Adreno 530, což bylo v době představení zařízení v loňském únoru to nejlepší, co jste mohli mít (od té doby přišel Snapdragon 821). Spolu se 4 GB RAM tak jde papírově o nejvýkonnější „Windows Phone“ na trhu.

Výkony v benchmarcích, hrách nebo při přehrávání 4K videa s 60 snímky za vteřinu jsou výborné, nicméně pokud jde o rychlost při každodenním používání, kdy procházíte nabídkami operačního systému a používáte aplikace, máte dojem, jako by šlo o androidí zařízení z přinejlepším střední třídy. Chod bych neoznačil za vysloveně pomalý, ale očekával jsem rychlost, která mi vytře zrak, koneckonců i low-endy s Windows Phone 8 platí za rychlíky. Nic takového se však nedostavilo. Žádný úsporný režim přitom nebyl aktivován, poslední aktualizace jsem důkladně nainstaloval a zkoušel jsem rovněž obnovit tovární nastavení. Nic nepomohlo.

Při nenáročných úlohách je tělo telefonu chladné, ale při zařazení vyššího rychlostního stupně dovede slušně zatopit. Teplo se naštěstí kumuluje vysoko poblíž čočky fotoaparátu, takže v nejčastěji používaném portrétním režimu si ničeho nevšimnete. Horší situace pak nastává při využívání Continua, kdy se stejná partie rozžhaví do té míry, že je na dotyk nepříjemná. Na kovové obruči čočky fotoaparátu v takovém případě dokonce ani neudržíte prst. Pokud se toho W10M dožije, dá se tak očekávat, že budoucí Continuum doky budou obsahovat aktivní chlazení.

Líbilo se nám:

 • špičkový výkon v náročných úlohách

Nelíbilo se nám:

 • uživatelské prostředí by mohlo být svižnější
 • v režimu Continuum se silně zahřívá

Fotoaparát a videokamera: na špičku nemá

Za čočkou se světelností f/2.2 se nachází senzor s 1,31 mikronů velkými pixely. Maximální rozlišení fotografie v nativním poměru stran 4:3 dosahuje hodnoty 4 608 × 3 456 pixelů, což odpovídá 16 megapixelům. Pokud budete chtít fotit širokoúhle, budete se muset spokojit s rozlišením 4 192 × 2 356 pixelů, tedy 10 megapixely. Tím nabídka rozlišení končí, jiné vybrat nelze. Proč například nelze fotit v rozlišení 4 608 × 2 592 pixelů (16:9 při maximálním využití senzoru), zůstává záhadou.

Prostředí fotografické aplikace je stejné, jaké najdete na jiných W10M telefonech. Buď můžete vše nechat na automatice, nebo si ručně nastavit vyvážení bílé, clonu, ISO či čas expozice. Ať tak či tak, vždy mi v hledáčku překážely ikony a ukazatele – abych se mohl plně soustředit na kompozici, nejraději bych je skryl. Nejde to.

Fotografie v žádném případě nevypadají špatně. Poskytují slušnou míru detailů a i ty z noci jsou koukatelné. Na nejlepší fotomobily však Elite x3 nemá a v podstatě ani mít nechce – jde o stroj do firem a ne o štětec pro umělce. Nejdůležitější je pevná ruka, zejména pak za horšího osvětlení, kdy expozice trvá poměrně dlouho. Za každý drobný pohyb budete ztrestáni mazanicí.

HP Elite x3 – testovací fotografie v plném 16Mpx rozlišení


Poslední tři snímky s bleskem
Stejný záběr za dne, v noci s bleskem a v noci bez blesku; ukázka z čelního fotoaparátu

Video lze zaznamenávat v HD, Full HD a UHD rozlišení, u každé hodnoty lze nastavit 15, 24 nebo 30 snímků za vteřinu. Slow-motion můžete nahrávat v kvalitě 720p při 120 FPS, ale místo v menu nastavení musíte volbu provést v hledáčku. 1080p při 60 FPS se bohužel nekoná, naopak se mi líbilo, že nahrávání lze zapauzovat nebo za běhu měnit parametry obrazu.

Při pokusu dovést vnitřnosti k přehřátí jsem se jal natočit hodinové 4K video. Elite x3 ani v náznaku nezaváhal, za obrazného houpání vztyčeného ukazováčku před nosem mi nabídl maximálně tak přehrání (videa).

HP Elite x3 – testovací video, 2160p, 30 FPS

Líbilo se nám:

 • na korporátní telefon výsledky nejsou zlé

Nelíbilo se nám:

 • chybí možnost natáčet v 1080p při 60 FPS
 • méně světla vyžaduje pevnější ruku
 • pouze dva stupně kvality fotografií

Operační systém: nedonošenec

Jsem velkým fanouškem toho, čeho se Microsoft snaží s Windows 10, respektive Universal Windows Platform, dosáhnout. Jde o exkluzivní koncept, který představuje nedoceněnou zbraň Microsoftu. Z pohledu uživatele je lákavé, že může na telefonu, tabletu, počítači i herní konzoli používat stejné aplikace, jen s přizpůsobeným uživatelským rozhraním – při přechodu z jednoho zařízení na druhé se tak může cítit pořád jako doma. Vývojáře pak jistě těší, že pro každý form-factor nemusí vyvíjet speciální aplikaci – vyvinou jí pouze jednou a následně provedou optimalizace, aby byl na každém zařízení uživatelský zážitek co nejlepší.

Takové jsou však jen proklamace ze strany Microsoftu. Jaká je realita při používání posledního stabilního buildu 14393.693? Už zdaleka ne tak slavná.

I po mnoha aktualizacích se stále nelze ubránit dojmu, že máte tu čest s nedodělkem, který nějakou záhadou obešel oddělení kontroly kvality. Ty nejzásadnější problémy, kdy u prvních W10M telefonů docházelo k pádům vestavěných aplikací a nevynuceným restartům, jsou naštěstí pryč, ale to pro úspěch v souboji s Androidem a iOS zdaleka nestačí. Hlavními prohřešky tu jsou, podobně jako u desktopové edice, nekonzistence (např. si v některých nabídkách připadáte jako ve Windows Phone 8), chudá funkční výbava (Start, seznam aplikací nebo notifikační centrum nelze zobrazit na šířku) a nedoladěnost (při automatické synchronizaci obrázkové složky s OneDrivem některé soubory nejspíše skončily v pekle, protože do cloudu nedorazily, přitom až takové foto-nemehlo snad nejsem). Zprvu jsem si říkal, že mne notoricky bídná nabídka kvalitních aplikací nijak výrazně nepostihne, protože těch dodatečných používám minimum, ale když jsem zjistil, že neexistuje rozumný způsob, jak zprovoznit takový základ jako uživatelsky nastavitelný zvukový ekvalizér, uvědomil jsem si, že jsem byl naivní.

Líbilo se nám:

 • snaha o sjednocení mobilního a počítačového OS

Nelíbilo se nám:

 • nedodělanost
 • nedostatečná funkční výbava
 • chudší výběr aplikací třetích stran
 • nejistá budoucnost platformy
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze