HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?

Displej: krotký AMOLED

Ochranné sklo Gorilla Glass 4. generace kryje 5,96palcový AMOLED panel s QHD rozlišením, což znamená luxusní jemnost 493 pixelů na palec. Papírově se tak jedná v podstatě o to nejlepší, co dnes lze v telefonu mít. Z přímého pohledu byste ale byli schopni uvěřit, že se jedná o běžné IPS. Sytost barev není nikterak přehnaná a ani se u vás nedostaví žádný vyložený „wow“ efekt. Za běžných světelných podmínek a při zobrazení černého obrazu jste dokonce schopni odlišit, kde končí průměrně tlusté černé rámečky a kde začíná displej.

Přínos AMOLEDu zde spočívá zejména v nulovém cloudingu, takřka nekonečných pozorovacích úhlech, dokonalé černé i za horších světelných podmínek a v kombinaci s tmavým tématem operačního systému i v nižší spotřebě energie.

HP Elite x3

Nevykládejte si to zle, v žádném případě nejde o nekvalitní zobrazovač. Viditelný rastr, backlight bleeding, špatná čitelnost v exteriéru, zkreslování obrazu při změně pohledu, nespolehlivá nebo pomalá automatická regulace jasu – s ničím z toho se zde ani náznakem nesetkáte. Dokonce HP vlastní úpravou zprovoznilo i odemknutí poklepáním (Double-tap to wake), které W10M nativně nepodporuje. Moje očekávání ale byla větší. Pokud například máte specifické požadavky, zamrzí absence nadstandardních funkcí i možnosti nastavení.

Osobně bych ocenil nižší minimální jas a vzhledem k velikosti zařízení též vyšší citlivost dotykové vrstvy, ostatní by mohli uvítat možnost ovládání v rukavicích. Posledními výtkami trochu předbíháme, protože jde do jisté míry o záležitost softwaru, ale obrazovky se také týkají. Omezenou funkčnost notifikační diody by mohl kompenzovat ambientní režim displeje. Ten se však nekoná, nebo aspoň ne v obvyklé podobě (viz HP Display Tools v kapitole o Continuu). Druhý problém už je ryze záležitostí operačního systému – zatímco u androidích tabletofonů bývá možné uživatelské rozhraní smrsknout k některému z dolních rohů, aby bylo ovládání jednoruč snazší, tady můžete jen delším přidržením virtuálního tlačítka Start stáhnout horní část obrazu k dolní hraně. Pokud tedy palcem saháte na protilehlou stranu obrazovky a nemůžete použít druhou ruku, musíte vždy změnit úchop, čímž riskujete upuštění.

Líbilo se nám:

 • nejlepší možné parametry
 • odemknutí poklepáním

Nelíbilo se nám:

 • nevyužitou notifikační LED nekompenzuje ani ambientní režim displeje
 • nelze ovládat jednoruč za žádných okolností
 • dotyková vrstva by mohla být citlivější
 • nemožnost detailního nastavení obrazu

Možnosti autentifikace: oko za oko, prst za prst

Výše jsem naznačil, že nadstandardní možnosti identifikace právoplatného majitele zařízení jsou dvě. S tou první – skenerem oční duhovky – jsme se zatím mohli setkat jen výjimečně, naposledy u Galaxy Note 7 od Samsungu. Ani tady není začátek jiný – nejdříve si naskenujete oko. U Elite x3 s W10M je pak výchozí nastavení takové, že pro odemknutí displeje stisknete hardwarové odemykací tlačítko, načež speciální kamera za asistence infračervené diody zahájí proces rozeznávání. Pokud nastane shoda, po zhruba 3 až 4 vteřinách telefon přeskočí odemykací obrazovku a vstoupí do nabídky Start. Nebude-li vám chtít citlivá data ukrást zrovna Simon Phoenix, troufáme si říct, že jde momentálně o nejspolehlivější způsob, jak si telefon proti neautorizovanému přístupu zabezpečit, ať už z hlediska potenciálního prolomení ochrany, tak spolehlivosti fungování. Jediný výrazný háček, který zřejmě nevyřeší ani softwarový update, spočívá v nutnosti přiblížit oko k senzoru do vzdálenosti nějakých 15 až 20 centimetrů. Rychlost odemykání by mohla být vyšší, ale existuje naděje, že až funkce opustí fázi „beta“, problém pomine. Narazili jsme i na další dva, byť o něco méně závažné nedostatky: telefon musíte držet v portrait režimu, neb v landscapu skener tápe, a při deaktivování volby „Automaticky přeskakovat zamykací obrazovku, když rozpoznáme vaši duhovku“ (kdo by si to mohl přát?) trvá přihlášení necelých deset vteřin.

Druhou možnost zabezpečení zajišťuje dnes již celkem běžná přikládací čtečka otisků prstů. Pro odemknutí stačí při vypnuté obrazovce pouze přiložit jeden z prstů, s jehož otiskem jste telefon dříve seznámili, a vyčkat na vibraci. Čtečka funguje velice spolehlivě, ať už prst přiložíte jakkoliv, avšak na to, že tady už nejde o betaverzi, by odemknutí mohlo proběhnout dříve než za dvě vteřiny. Dlužno dodat, že jde o jednoúčelové řešení – tlačítko se pod čtečkou neukrývá, stejně jako jí nelze používat jako touchpad nebo jí naučit, aby přiložením konkrétního prstu provedla přednastavenou akci, třeba zapnula svítilnu.

Nastavení odemykání duhovkou; někdy telefon neodemknete ani vy (vlivem bugu chybí klávesnice)

Nabízí se skener duhovky s čtečkou otisků prstů zkombinovat a tímto dvoustupňovým ověřením dosáhnout ještě vyššího stupně bezpečnosti. W10M žel v tuto chvíli nic takového neumí.

Líbilo se nám:

 • vysoká spolehlivost rozpoznání
 • nespoléhá jen na jednu metodu autentifikace

Nelíbilo se nám:

 • rozpoznání trvá příliš dlouho
 • metody autentifikace nelze kombinovat

Zvuk: slabé stereo

Dopředu mířící dvojice hlasitých reproduktorů, kdy se jeden ukrývá v telefonním sluchátku a druhý v levé třetině perforované brady, zajišťuje slušný stereo efekt a vysokou hlasitost, ale po stránce kvality jde přinejlepším o průměr. Postrádám zejména basy.

Pro sluchátka s vyšší impedancí by hlasitost 3,5mm výstupu mohla být vyšší, ale že hraje výrazně potichu, to také nelze říci.

HP Elite x3

Na zaměření telefonu HP přiložilo překvapivě hodnotná špuntová sluchátka, jejichž cenu by můj skromný odhad určil na tisícovku. Dedukcí ale zjistíme, že HP jejich hodnotu staví na roveň se stolním dokem, což je značně nadhodnocuje (jinými slovy, balení HP Elite x3 + Headset + Premium Packaging se rozhodně vyhněte). Z obvyklého průměru je vytahuje nadstandardní kvalita zvuku, pletený kabel a hmatově rozlišitelná trojice tlačítek, která na panýlku na pravé sluchátkové větvi doplňuje mikrofon. Úplné spokojenosti brání výraznější vyznačení pravého a levého sluchátka, chatrný plast, který na rovném jack konektoru chrání kontakty s kabelem, a chybějící klip pro přichycení na oblečení.

To, aby vás druhá strana při volání slyšela co možná nejlépe, zajišťuje hned trojice všesměrových mikrofonů. Telefonní reproduktor má zcela obvyklé parametry, volání zde probíhá stejně hladce jako na jakémkoliv jiném smartphonu.

Líbilo se nám:

 • hlasité stereo
 • nadprůměrná sluchátka

Nelíbilo se nám:

 • neslavná kvalita zvuku reproduktorů
 • sluchátka nejsou součástí základního balení

Nabíjení a výdrž baterie: den, maximálně dva

Podobně jako v jiných aspektech, i v případě nabíjení integrované baterie o kapacitě 4 150 mAh máte možnost volby. Základní nabíjení přiloženou drátovou nabíječkou urychluje technologie Quick Charge 3.0, na 100 procent se s ní dostanete za rovné dvě hodiny. Nabití na 80 procent trvá 89 minut.

Stav baterie při nabíjení kabelem Čas nabíjení
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 31 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 42 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 54 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 65 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 77 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 89 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 107 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 120 minut

Drátově lze telefon nabíjet i pomocí dokoupitelných doků, na které ale přijde řada později.

HP Elite x3

Díky podpoře standardů Qi a PMA můžete nabíjet taky bezdrátově, avšak hovořit o bezdrátovém nabíjení v kontextu s originální nabíjecí podložkou, která využívá technologii induktivního nabíjení Qi, se mi lehce příčí. Ano, kabel skutečně nepotřebujete, avšak telefon na ní musíte soustředěně položit s centimetrovou přesností, čímž veškeré výhody takového řešení odpadají. Že za to ty dva tisíce opravdu nestojí, dokládá fakt, že nabíjení takto probíhá takřka 2,5× pomaleji než kabelem. Nabíjecí kolébka za tři stovky by zkrátka udělala mnohem lepší službu, zvlášť kdyby využívala pinů, kterými je telefon beztak vybaven.

Stav baterie při bezdrátovém nabíjení Čas nabíjení
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 83 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 115 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 136 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 158 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 187 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 227 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 266 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 281 minut

Ani tentokrát jsme neučinili výjimku a podrobili recenzované zařízení našemu standardizovanému testu, při němž vždy za co nejrovnějších podmínek přehráváme video z internetu. 1080p stream do telefonu putoval jak jinak než přes Wi-Fi. Baterie vyčerpáním odpadla po 6 hodinách a 32 minutách. Tento neslavný výsledek pak odpovídá běžné výdrži v praxi, kdy budete muset nabíjet každý večer. Pokud se při používání budete krotit nebo sáhnete po vestavěném úsporném režimu, dosažitelné jsou i dva dny.

Líbilo se nám:

 • vysoká kapacita baterie
 • rychlé dobíjení kabelem

Nelíbilo se nám:

 • jen průměrná výdrž
 • baterie nejde uživatelsky vyjmout
 • pomalé bezdrátové nabíjení
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze