HP Elite x3
recenze

HP Elite x3

Učeň školí mistra
64

Při zběžném pohledu vypadá HP Elite x3 jako výkonnější příbuzný Lumie 950 XL, avšak označovat jej tak by nebylo zcela férové. Spravedlivější by bylo mluvit o jakémsi ekosystému produktů, kde telefon hraje hlavní roli. S pomocí bohatého doprovodného příslušenství totiž chce Elite x3 zastat i notebook a počítač. Bude to na spásu upadající platformy Windows 10 Mobile stačit?

Design a konstrukční zpracování: z nouze ctnost

Tuto kapitolu zpravidla otevíráme tvrzením, že telefonu dominuje displej, a to tím spíš, pokud jde o phablet. Do kategorie přerostlých smartphonů samozřejmě spadá i bezmála 6palcový Elite x3, ale ve vypnutém stavu je jeho dominujícím prvkem spíše brada z lesklého stříbrného plastu, jenž ostře kontrastuje s černým matným plastem, který zvnějšku převládá. Brada v reálu nevypadá tak lacině jako na obrázcích, no vysloveně prémiově také nepůsobí, což se časem rozhodně nezlepší – naopak jí předvídáme brzké utrpění šrámů. Může vytvářet dojem modularity nebo že lze uživatelsky vyměnit baterii, jako je tomu u LG G5, avšak její úlohou je pouze budit pozornost a poskytovat úkryt pro antény, mikrofon, hlasitý reproduktor a USB-C port.

Jediným vyjímatelným prvkem na těle telefonu je hybridní slot nahoře na levé hraně, který pojme buď dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM a jednu microSD(HC/XC) kartu. Nehtem „vyloupávatelný“ šuplíček by mohl být vyveden robustněji – na časté předvádění karetních triků rozhodně není stavěný. Na protilehlé hraně ve stejné výšce spolehlivě nahmatáte trojici vystupujících tlačítek. Spodní dvě černá slouží pro regulaci hlasitosti, vrchní a o něco odsunuté stříbrné nepřekvapivě plní roli zámku obrazovky. Zrakem jdou rozlišit snadno, poslepu už nikoliv – zasloužila by si odlišnou povrchovou strukturu. Velice jistý stisk má tužší charakter.

Jelikož vrchní hranu pouze provrtal 3,5mm jack, poslední zajímavou partií jsou záda. Za drobné kolébání na stole je zodpovědná lehce vystupující čočka fotoaparátu nahoře, kterou díky drobnému přesahu chrání stříbrné okruží. Pravděpodobně se zvenčí jedná o jedinou kovovou součást. Stejný průměr má čtečka otisků prstů poblíž. Pro snazší nahmatání ji ohraničuje kruhová ohrádka, i tak jde ze všech možností o nejméně šikovné umístění. Přesně uprostřed těchto dvou prvků leží jednotónová přisvětlovací dioda. Pokud pohledem sjedeme po zádech dolů, naší pozornost upoutá povědomý obraz sestávající z čárky a tečky. Tedy, abych byl přesnější, čtyři lehce nakloněné čárky stříbrné barvy skládají minimalistické logo HP, které zdobívá prémiové výrobky tohoto amerického výrobce, a pětice pinů umístěných níže vytváří POGO konektor pro připojení příslušenství, například čtečky čárových kódů.

Ne, ani závěrem této kapitoly nebudeme probírat displej, kterému patří až kapitola následující. Za zmínku ale rozhodně stojí to, co na displej shlíží shora. Bez nároku na pořadí vlivem neviditelnosti jde o čidlo jasu a senzor přiblížení, zprava je to pak skener oční duhovky, čočka přední kamery, průduch telefonního sluchátka, pomocník skeneru duhovky v podobě emitoru infračerveného záření a konečně notifikační dioda. Nezdráhám se bez okolků říct, že je úplně k ničemu, tedy k pouhé jedné věci – zeleně ohlásí úplné nabití. Červeně svítí i během nabíjení, ale při jeho zahájení se automaticky aktivuje displej, který sdělí totéž a ještě mnohem víc. Na její konfiguraci zapomeňte, ani deaktivace dokonce není možná.

Telefonu se musí nechat, že zdaleka nevypadá tak bezpohlavně jako Lumia 950 (XL). Ve firemním prostředí svého majitele určitě nezostudí, s otisky prstů bojuje zdatně a jeho konstrukční provedení je na velmi slušné úrovni, což dokládá i rovnoměrně rozložená váha 194 gramů a deklarovaná odolnost dle standardů MIL-STD 810G7 a IP67 – zmíněná konkurence od Microsoftu celou závistí skřípe zuby a možná nejen jimi. Na druhou stranu se zde bavíme o jednom z nejdražších telefonů na trhu. Touto optikou už skóre není tak slavné. Plastové prvky s vámi jindy hrají hru na schovávanou, zatímco brada Elite x3 volá o pozornost. Že výrobce nesáhl po kovu, tak nelze odpustit i proto. V dané cenové relaci zkrátka musí být z hodnotných materiálů vyrobené skoro celé tělo. Některá konkurence navíc nabízí vyšší stupeň odolnosti dle certifikace IP68 (odolání hloubce větší než 1 metr po dobu delší než půlhodina).

Ochranná pouzdra: tady silikon vítám


Hewlett-Packard k zařízení separátně prodává trojici ochranných pouzder: kožené flipové (699 Kč), odolné (499 Kč) a silikonové (499 Kč). Na zápůjčku jsme dostali poslední jmenované. To díky výřezům zajišťuje bezproblémový přístup k hlavnímu fotoaparátu i čtečce otisků prstů, 3,5mm jacku a USB-C portu, byť v posledním případě na úkor ochrany dolní hrany zařízení. Stejné řešení pro tlačítka obvykle zhoršuje jejich přístupnost, a tak s povděkem kvituji, že místo toho HP Elite x3 Silicone Case obsahuje „tlačítkovou prodlužovačku“. Pouzdro díky tomu na pohodlnosti stisku kláves nic nemění, bohužel se ale ztratí jejich vizuální odlišení.

HP Elite x3

Vyvýšení nad povrch displeje by mělo předejít prasknutí skla při pádu na tvrdý povrch. Co se jistoty úchopu týče, jde tak trochu o dvojsečnou zbraň. Na jednu stranu vnější gumový povrch zlepšuje úchop v tom smyslu, že telefon neklouže z ruky, na druhou stranu pouzdro navyšuje tloušťku a zejména šířku zařízení. Nárůst objektivně není veliký, ale u tak rozměrného zařízení rozhoduje každý milimetr. Musím se tak vrátit k mému nedávném zamyšlení – proč standardně nemohou telefony už z továrny vyjíždět pogumované?

Líbilo se nám:

  • držitel certifikací MIL-STD 810G7 a IP67
  • relativně reprezentativní vzhled
  • jistý stisk tlačítek i v pouzdru

Nelíbilo se nám:

  • nevyužitá notifikační dioda
  • celoplastové tělo do high-endu nepatří
  • pouzdro už tak velké zařízení ještě zvětšuje
Diskuze ke článku
Petr
Tak tohle je mrtvola a uplny propadak :D
Dano
Chápem výhody týchto zariadení,ale:
Keď chcem mobilitu tak podobnú službu mi urobí aj Windows tablet za 100Eur! Plnohodnotné Office,pripojenie k monitoru sa dá realizovať (ak nemá HDMI tak Display link do 40Eur), USB HUB a utiahne všetky možné periférie. Toto je zbytočne drahé zariadenie...
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 3. 2. 2017 07:50
Když jsem si tento "test" četl ráno, měl jsem chuť autorovi něco dost nemilého napsat, ale... Ne, nestojí mi za ten čas.
Snad jen jediný komentář - tisíckrát radši dobrý plast, než neustále poškrábaný hliník a sklo, pisálku.
Šimon Rogner
Šimon Rogner
Skvělá a vtipná recenze, nejednou jsem se zasmál narážkám a vtipům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze