Honor 9 Lite
recenze

Honor 9 Lite

Protáhlý displej v loňském těle
28

Honor má na svém kontě řadu povedených telefonů, které útočí skvělou výbavou za slušné peníze. Velmi zajímavého Honoru V10 se na našem trhu bohužel s největší pravděpodobností nedočkáme, ale naštěstí k nám dorazil jiný fešák jménem Honor 9 Lite. I ten se povedl, jen to nebude mít vůbec lehké.

Konektivita: jde to

Stále více výrobců dává i do svých levnějších telefonů novější 5GHz Wi-Fi ac, ale Honor nechává takový trend chladným. Stejně tak Bluetooth tu zůstal ve verzi 4.2. Chybět ale nemůže kompletní LTE nebo kompletní navigační sada s A-GPS, ruským GLONASSem i čínským BeiDou. Nezapomnělo se ani na FM rádio, ale třeba takový infraport tu není. Pokud používáte stejně jako já Android Pay, určitě oceníte přítomnost NFC.

Líbilo se nám
 • NFC
 • bohatá navigační výbava

Fotoaparát: čtyři bratři bez talentu

Porovnání s telefony Huawei se nevyhneme ani u fotoaparátu, a to z jednoho prostého důvodu. Fotoaparáty jsou tu sice hned čtyři, ale jejich přínos je zanedbatelný. Vzadu i vepředu máme duální fotoaparát, kdy má hlavní snímač vždy 13 Mpx a sekundární jen 2 Mpx. To mě jakožto nadšence do černobílých fotografií lehce zklamalo a jde tedy v podstatě o vylepšený fotoaparát z loňského Honoru 6X a ne o odlehčenou verzi foťáku z dospělého Honoru 9.

Za dne jsou fotografie vcelku pěkné, ale barvy by potřebovaly trochu více saturace. Třeba taková sytě žlutá budova vypadá na fotkách z Honoru jen lehce nažloutle, což vůbec neodpovídá realitě. Naopak v interiérech má telefon zase občas problém s vyvážením bílé. Za opravdu špatného světla škoda mluvit – tady rozhodně nečekejte zázraky. Honor 9 Lite svým hlavním foťákem zkrátka nevybočuje z řady konkurentů a přes svůj duální snímač spadá spíše do lepšího průměru, kde už přes rok figuruje třeba model P10 Lite s jen jedním foťákem.

Portrétní režim a snímky v noci s i bez blesku

K čemu tedy vlastně ten 2Mpx senzor slouží? Jeho účelem je samozřejmě populární rozostření pozadí fotky. K tomu tu slouží režim minimální clony, kdy můžete její úroveň ručně nastavovat, a tradiční portrétní režim, u kterého už rozostření manuálně neovládáte, ale můžete si pohrát s úrovní zkrášlení. Bokeh efekt vypadá na danou cenovou kategorii vcelku slušně a můžete ho upravovat zpětně i v galerii. Občas se ale bokeh efekt opravdu nepovede a fotografie vypadá příšerně. Na dražší telefony tento Honor zkrátka ani zdaleka nemá.

Klasické selfie a portrétní selfie bez zkrášlení a s ním

V dnešní době se dostávají podobné duální fotoaparáty do spousty dalších konkurenčních strojů, ale u nich často znamenají více přidané hodnoty. Získáte navíc třeba optický zoom nebo širokoúhlý objektiv a můžete mezi foťáky libovolně přepínat. Honor nic takového neumí. Nadšence do selfies ovšem přední duální fotoaparát potěší. Má úplně stejné parametry a fotí na své poměry opravdu dobře. Díky duální konfiguraci funguje portrétní režim i zde a nabízí obdobné výsledky. Jen škoda, že ani zadní, ani přední foťák neumí natáčet ve 4K.

Líbilo se nám
 • slušné snímky za dobrého světla
 • hrátky s clonou
 • dobrá duální selfie kamera
Nelíbilo se nám
 • snímky za horšího světla
 • nevýrazné barvy

Software: nalomené Oreo

Systém je naopak ve srovnání se sesterskými modely pokrokem. Nasazen tu je už Android 8.0 Oreo, který se krčí již tradičně za masivní nadstavbou EMUI ve verzi 8.0. Jedná se stále o povedenou a subjektivně pěknou nadstavbu. Vlastních aplikací je stále méně a méně, ale vypadají dobře a vcelku rád jsem používal třeba předinstalovaný kalendář, mail a další aplikace od výrobce. Předinstalované hry a některé další aplikace třetích stran bych tu už ovšem příště vidět nechtěl.

Jediné, co Oreo v nadstavbě zásadněji změnilo, je podoba nastavení. Nechybí režim obrazu v obraze, ani notifikační tečky u ikon. Řada funkcí samotné nadstavby přitom zůstala. Můžete si opět zpřeházet softwarová tlačítka nebo je nahradit jen jedním softwarovým multifunkčním tlačítkem na boku displeje, které zastoupí všechny tři. Rád také opět vidím gesta čtečky otisků prstů, překvapila volba změny rozlišení displeje pro lepší výdrž a jak jsem již zmínil, je tu i speciální nastavení zvuku s ekvalizérem pro sluchátka.

Nadstavba jako taková mi tedy nijak nepřekáží, ale bohužel neběžel telefon vždy úplně nejlépe. Sem tam se sekla nějaká animace prostředí a nějaké úkony zabraly telefonu více času, než bych čekal. Dokonce jsem se setkal i s pár závažnějšími záseky třeba ve fotoaplikaci. To není nic neřešitelného a brzy může přijít menší aktualizace, která vše opraví. Prozatím to však vnímám jako velké mínus.

Líbilo se nám
 • Android 8.0 Oreo
 • spousta užitečných funkcí
Nelíbilo se nám
 • neodladěné prostředí
 • spousta předinstalovaných her
Diskuze ke článku
Randula Libor
Randula Libor
Sám mám Huawei P9, takže tady nechci Huawei nějak hejtit, ale zdá se mi, že je momentálně Huawei ve stejné situaci jako Samsung před pár lety. Spousta modelů a mizerná podpora. Doufám, že si to v Huawei brzy uvědomí, protože se stejně budou prodávat hlavně vlajkové modely a jejich odlehčené varianty. Běžný spotřebitel se musí v nabídce ztrácet...
mrtva_zizala
info o telefonu str. 1 - 13 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS, v textu dal - Jen škoda, že ani zadní, ani přední foťák neumí natáčet ve 4K. Nechapu proc se zminuje - pomalé nabíjení skrz microUSB. To mUSB za to nemuze, nepodpora ze stran telefonu je na vinne. U Samsungu S7E je taky "jen" mUSB a dovede napumpovat baterku 3600mAh z 15 na 100% za cirka 1h40.
Pepa
Tak to vypadá, že rám je stejně tak "kovový" jako u P9 lite 2017, tzn. plast. Takže přídomek v loňském těle fakt sedí - ten rám je identický, HW víceméně taky až na protáhlý displej.
Standa
Vyhozený peníze za špatně odladěný hnus EMUI, pomalé nabíjení na starém micro USB, fotky v interiéru k pláči. Kvalita zpracování bude taky o ničem jak je u Huawei zvykem. Je to jako vzít 6 litrů a hodit je do kanálu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze