Honor 8
recenze

Honor 8

Lesklý fešák za skvělou cenu
116

Honor 8 si svou evropskou premiéru odbyl koncem srpna ve Stockholmu, kde jsme si jej také prvně vyzkoušeli. Již tehdy na nás zapůsobil velmi pozitivně, a to zejména svým designem, kvalitním zpracováním i slušnou hardwarovou výbavou. Potvrdil se dobrý dojem i během následného testování? Nabízí Honor 8 opravdu tak zajímavý poměr cena/výbava?

Hardware: žádné ořezávátko

A nyní již ke slíbenému hardwaru. Honor 8 v tomto směru nepatří mezi naprostou špičku. Nechlubí se například procesorem Snapdragon 820, i tak však nejde o žádné ořezávátko. O výkon se stará osmijádrový procesor Huawei Kirin 950, který nabízí 4 jádra o taktu 2,53 GHz a další 4 s taktem 1,8 GHz. Nechybí ani grafický čip, konkrétně jde o Mali-T880. Procesoru sekundují hned 4 GB paměti RAM (volných zůstává zhruba 2,8 GB) a 32 či 64GB interní úložiště. To navíc lze rozšířit až o 256 GB vložením microSD karty do již zmíněného hybridního slotu na levém boku telefonu.

Výkonově na tom nový Honor 8 není vůbec zle. Systém je svižný, velmi dobře odladěný a se záseky jsem se při jeho používání setkal jen opravdu minimálně. Telefon si navíc bez problémů poradí i s náročnějšími aplikacemi a hrami, jako jsou například Angry Birds 2 či Real Racing 3. Honor 8 se tak hodí nejen na práci s běžnými aplikacemi – je zároveň vhodný také na hry. Musíte však počítat s tím, že zejména v horní části se při větší zátěži začne zahřívat. Sklo a kov se v některých případech dokáží rozpálit až do ne úplně příjemných hodnot.

V benchmarcích si Honor 8 také nevedl zle. Například v AnTuTu se dostal na hodnotu 91 820 bodů, což jej sice řadí pod OnePlus 3, Samsung Galaxy S7 či Huawei P9, na vyšší střední třídu to však není vůbec špatné.

Líbilo se nám:

 • velká paměť RAM
 • odladěný a plynulý systém
 • dostatečný výkon i na náročnější hry

Nelíbilo se nám:

 • přehřívání telefonu při zvýšené zátěži

Čtečka otisků prstů: programovatelná rychlost

Běžně bych čtečku otisků prstů pouze zmínil se slovy, že je buď rychlá nebo pomalá a kde přesně na těle telefonu se nachází. V případě Honoru 8 se u ní však zastavím na delší dobu. Nehodlám ani tak řešit její umístění na zadní straně, což jednoduše dle mého názoru není nejvhodnější místo, jako spíše její rychlost a možnosti nastavení. Ty jsou totiž v oblasti senzorů nadstandardní. Pojďme na to ale popořadě. Rychlost snímání otisků prstů je jedním slovem bleskurychlá. Verifikace otisku je zároveň velmi přesná a telefon se tak po přiložení prstu na senzor zvládne odemknout do jedné vteřiny. Prst navíc stačí na senzor pouze přiložit a není tak potřeba nic mačkat.

Honor 8

I to je však v případě Honoru 8 možné. Senzor je totiž zároveň i programovatelným tlačítkem, u kterého lze nastavit akci při jednom stisku, dvojkliku i při jeho podržení. V přehledném nastavení si tedy můžete vybrat, zda se má například při dvojkliku spustit vybraná aplikace či se má provést nějaká systémová akce, například pořízení screenshotu obrazovky či aktivace LED diody na zadní straně. Až při používání telefonu zjistíte, jak moc je tato funkce praktická, a budete ji zároveň chtít u každého dalšího telefonu. Třemi možnými akcemi při různém stisku tlačítka to však ještě nekončí. Honor si totiž propůjčil také různé vychytávky od mateřské společnosti Huawei a senzor otisků prstů zvládne kromě odemknutí telefonu a identifikace i rozpoznat různá gesta. Skrze ně můžete například vytáhnout či skrýt notifikační lištu či listovat obrázky v galerii. Za senzor a jeho bohaté možnosti tak musím Honor vskutku pochválit.

Líbilo se nám:

 • rychlost senzoru
 • programovatelnost čtečky otisků prstů
 • gesta na zobrazení/skrytí notifikační lišty a další

Nelíbilo se nám:

 • umístění čtečky na zadní straně telefonu

Uživatelské prostředí a aplikace: po vzoru Huawei

Společnost Honor se nijak netají tím, že spadá pod čínského draka Huawei, což je kromě balení vidět zejména v případě softwaru. Nejen Honor 8 totiž nabízí uživatelskou nadstavbu Emotion UI, konkrétně ve verzi 4.1, která je postavena nad systémem Android 6.0. Již o kus výše jsem zmiňoval, že je prostředí telefonu svižné a velmi dobře odladěné. Je zároveň povedené také po grafické stránce. Žádná nabídka či aplikace totiž nejsou zbytečně přeplácané a v systému je tak velmi snadné se vyznat. Například i díky tomu, že zde zcela chybí nabídka aplikací – ty se tak rovnou zobrazují na domovských obrazovkách po vzoru jablečného iOS.

Prostředí Emotion UI ve verzi 4.1

Z původního Androidu 6.0 toho zde moc nezůstalo. Huawei, respektive Honor, změnilo nejen řazení aplikací a nastavení telefonu, ale i téměř všechny aplikace, jako je například Kalkulačka, Počasí, Hodiny, Galerie či SMS zprávy. Obecně mám však z aplikací velmi dobrý pocit a do Emotion UI mi zapadají daleko lépe, než kdyby Honor vsadil na výchozí aplikace přímo od Googlu. Ani ty však samozřejmě nechybí a pokud ano, lze je doinstalovat skrze obchod Google Play.

V nastavení telefonu nechybí ani možnost změny motivů, v rámci kterých si můžete nastavit styl zamykací obrazovky či vzhled ikon. Ihned v základu je navíc možné vybírat ze čtyř velmi povedených stylů pro každého.

Nastavení motivu a výchozí aplikace

A aby té chvály nebylo málo, musím zmínit také aplikaci Inteligentní ovladač, která spolupracuje s infračerveným portem na horní hraně telefonu. Skrze tuto aplikaci lze ovládat nejen televizor či set-top box, ale i například projektor, klimatizaci, DVD přehrávač či fotoaparát. Databáze podporovaných značek spotřebičů je navíc velmi bohatá a proces párování s zařízením je intuitivní a rychlé.

Z dalších aplikací samozřejmě nechybí ani rychlé poznámky, kompas či prohlížeč souborů. Vše je laděné do barev a stylu Honoru, což působí velmi dobře. Celkový dojem navíc podtrhují pěkné animace, kterých si všimnete například při otevření či zavření složky s aplikacemi. Negativa se v případě prostředí či systému hledají velmi těžko, zmínit však mohu například někdy ne dvakrát přehledné nastavení telefonu, kde jsou některé položky složitě skryté.

Líbilo se nám:

 • plynulost a odladěnost prostředí
 • výchozí systémové aplikace v jednom stylu
 • inteligentní ovladač

Nelíbilo se nám:

 • občas skryté položky v nastavení
Diskuze ke článku
marian
Ale kráľom v tej cene je OnePlus3 a honor mu môže konkurovať max. dizajnom
Blue Sun
Blue Sun
V dané ceně je asi tím nejlepším, co se dá sehnat. Můžeme mít výtky k 4K videu, stabilizaci foťáku a dalším drobnostem, na druhou stranu, nestál by poté jedenáct tisíc...
Myslím, že takhle dobrý ho u Huawei snad ani nechtěli udělat.
anton
huawei resp honor, cinsky sunt ktory sa nehanbi koporovat apple. ale original je len jeden a kopoa bude vzdy len lacna nahrada.
Sicarios
Anton, a v čom kopíruje? Dizajn ma honor náhodou originálny a značka Huawei/honor bola jedna z prvých, ktorá ponúka duálny fotoaparát. P9 tka mala duálny foťák skôr pred Apple. Dizajn honoru je odlišný od kovových iPhonov a systém bez "menu aplikácií" používa už dnes kde kto. Nie všetko vymyslel Apple.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze