Google Pixel 4
recenze

Google Pixel 4

Vyplatilo se čekání na dokonalost?
46

V pořadí již čtvrtá generace Pixelů přináší moderní 90Hz OLED displej a vylepšení se konečně dočkal i fotoaparát na zadní straně, který je nově duální. Vyplatilo se potenciálním zákazníkům jednoleté čekání a poučil se Google ze svých předchozích chyb?

Displej: limitace ve jménu výdrže

Na přední straně najdeme krásný 5,7palcový OLED panel s živými barvami, kontrastem a výslednou jemností 444 pixelů na palec, který by se dal označit za takřka dokonalý. Jedinou výtku lze snad mít pouze k nižšímu maximálnímu jasu, který Google bohužel úmyslně softwarově udržuje na nižší úrovni, a to kvůli delší výdrži baterie. Podobné limitace jsme se dočkali i u 90Hz obnovovací frekvence, která se původně aktivovala pouze při vyšším jasu nad úrovní 77 %. Naštěstí se však Google po ohlasech uživatelů rozhodl tento neduh alespoň částečně opravit a třeba se tak v budoucnu stane i u jasu, i když je jasné, že kapacitu baterie navýšit nelze. Zajímavostí je, že při spuštění HDR videa dojde ke zvýšení jasu až na hodnotu přibližně 610 nitů (jinak je maximum zhruba 450 nitů), jakmile však video vypnete, jas se sníží. Zmíněná vyšší obnovovací frekvence činí pohyb prostředím krásně plynulým a jakmile si na takovýto displej zvyknete, může být obtížné se vrátit k běžným 60Hz panelům.

Google Pixel 4
Líbilo se nám
  • 90Hz obnovovací frekvence
  • krásné podání barev i kontrast
  • vysoká jemnost rozlišení
Nelíbilo se nám
  • nižší maximální jas způsobený softwarovou limitací

Zvuk: královský poslech kdekoliv

Při sledování videí či poslechu hudby jistě oceníte dvojici hlasitých reproduktorů, které hrají i tentokrát nadprůměrně hlasitě a kvalitou předčí naprostou většinu konkurence. Jelikož telefon nemá 3,5mm jack a v balení nenajdete redukci z USB-C, věřím, že většina uživatelů sáhne po bezdrátových sluchátkách. Přemístění spodního reproduktoru z původního umístění u Pixelu 3 (brady) do rámečku vedle USB-C na kvalitě ani celkovém zážitku naštěstí nijak neubralo. Výtku nemám ani k telefonním hovorům, kde jsme se s protistranou slyšeli vždy jasně a zřetelně.

Líbilo se nám
  • nadprůměrná hlasitost i kvalita poslechu

Výkon hardwaru: na léta dopředu

Výkonově se nemá Pixel 4 vůbec za co stydět. Na palubě najdeme Snapdragon 855 doplněný o 6 GB operační paměti typu LPDDR4X, což z něj činí z hlediska hrubého výkonu ideální telefon pro všechny hráče i náročné uživatele (o limitaci v podobě baterie si povíme v příští kapitole). Testovaná verze se 64GB úložištěm vám nabídne po zapnutí přibližně 50 GB volných. V tomto ohledu mě také zaujalo, že úložiště je staršího a pomalejšího typu UFS 2.1. Při reálném používání to však naštěstí nijak nepocítíte a jak známo, Pixely od Googlu masivně spoléhají na cloudová řešení, pročež již ani neřadím absenci slotu pro paměťovou kartu do mínusů.

Ano, někteří uživatelé jsou jistě zklamání tím, že v telefonu nenajdou v současnosti ještě o něco výkonnější Snapdragon 855+, je však třeba si uvědomit, že i použitý čipset má výkonu dostatek, a to na roky dopředu, tudíž je podle mě zbytečné si stěžovat na absenci „plusové“ varianty.

Líbilo se nám
  • dostatek výkonu do budoucnosti
Nelíbilo se nám
  • interní úložiště staršího typu

Výdrž baterie: tady je zakopaný pes

Do kompaktního telefonu se Googlu povedlo vměstnat baterii o kapacitě 2 800 mAh, což, jak mi asi dáte za pravdu, není mnoho a výdrž činila v nejlepším případě pouhý jeden pracovní den, tedy od osmi hodin ráno zhruba do šesti hodin večer. Na druhou stranu lze konstatovat, že dlouhá výdrž nikdy nebyla silnou stránkou Pixelů a pokud přecházíte z Pixelu 3, pravděpodobně vás časté nabíjení nijak zvlášť nepřekvapí.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 5 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 12 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 19 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 25 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 32 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 39 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 48 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 59 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 76 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 107 minut
Světlou stránkou nízké výdrže je alespoň rychlé nabíjení.

Jestli se někdy Google rozhodne vybavit své telefony opravdu slušnou kapacitou baterie, bohužel netuším, ale rozhodně by to měl zvážit, neboť osazení mírně většího Pixelu 4 s větším displejem menší baterií, než která byla nasazena u Pixelu 3 s 5,5" displejem (2 915 mAh), si lze vysvětlit opravdu obtížně. Světlou stránkou Pixelu 4 však je, že nabíjení alespoň nezabere příliš dlouho. Maximálním 18W výkonem telefon nabijete z 0 na 80 % za jednu hodinu. Naštěstí nechybí ani podpora bezdrátového nabíjení, takže můžete telefon pohodlně nabíjet například ve vašem automobilu.

Líbilo se nám
  • rychlé nabíjení
Nelíbilo se nám
  • podprůměrná výdrž
Diskuze ke článku
MD
Po loňském povedeném modelu jsem to chtěl letos poprvé zkusit a nahradit svůj S10e něčím dalším "kompaktním". Těch kompromisů je ale tolik, že bych to s tím telefonem nevydržel ani dva dny :-)

Recenze jako taková mi přišla hodně odfláknutá a narychlo sešitá horkou jehlou, což u autora nebývá zvykem.
Xxx
Kdyby Google nasadil větší baterii okolo 4.000 mAh, bylo by to o něčem jiném...

Dále tady jsou takové maličkosti jako - UFS 2.1 namísto 3.0, WiFi 5 a 6 už ne, 4K video jen při 30 FPS a pouze na zadní kameře, žádný ultrawide senzor, limitace 90Hz displeje a tak dále...

Těším se, co přinese Pixel 4a... Taková představa, to by si ale podřezali větev - Pixel 4a = hlavní kamera z Pixelu, Snapdragon 865, 6 GB RAM, 128 GB úložiště, 5.000 mAh baterie, čtečka na zádech, 5.8 palcový OLED s malými rámečky a stereo za 399 USD - ale hlavně - začít Pixely konečně prodávat ve více zemích - Google se pak strašně diví, že se to neprodává, je to velká škoda :(
kleinak
Vlastnil jsem Pixel 2 a teď mám Pixel 3 a jako uživatel můžu s klidným srdcem říct, že Pixel 4 se prostě Googlu nepovedl.
Když to porovnám s Trojkou, kterou jsem koupil před 3 měsíci za 11tis z druhé ruky, tak mi toho Pixel 4 na víc moc nenabízí, přechod z Dvojky na Trojku byla lepší volba.
O přechodu na Pixel 4 ani nemá cenu uvažovat.
A kdo se bojí kupovat telefon ze zahraničí, ať nemrčí, že tady nejde sehnat.
Šedivky kupuji již několik let, ať to byla N8, nebo N808, nebo L1020, L950 z druhé ruky, Pixel 2 i 3 z druhé ruky, ale vždy se záručákem, nikdy jsem neměl problém, telefon jsem většinou prodal dál. Toť moje zkušenost.
Pepa
2 dny doma P4 XL. Displej, rychlost systému, zpracování, face scanner je fakt špička.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze