Google Pixel 3a a 3a XL
recenze

Google Pixel 3a a 3a XL

Můj brácha má prima bráchu
39

Cenovka u nových Pixelů 3a (tedy včetně varianty XL) hraje opravdu důležitou roli, a přestože se Google v mnohých důležitých oblastech neuchýlil k žádným kompromisům, někde na ně pochopitelně dojít muselo. Jaké jsou mé dojmy z používání dvojice nových „Áček“, která chtějí nalákat potenciální zákazníky na vyhlášený fotoaparát či operační systém s tou nejlepší možnou podporou přímo od jeho vývojářů?

Displej: zde se nešetřilo

Jak již víte z předchozí kapitoly, jeden z ústupků, ke kterým se Google musel uchýlit, je absence zvýšené ochrany či výměna skleněného těla za plast. K ústupkům naštěstí nedošlo u displeje. Tím je stále AMOLED panel, který nabídne opravdu pěkné barvy, perfektní černou, dostatečný jas i skvělé pozorovací úhly. Za výrobou tohoto panelu by měla stát jihokorejská společnost Samsung, což je v dnešní době jakousi zárukou toho, že bude zobrazení na vysoké úrovni.

Google Pixel 3a XL
Chybějící notifikační diodu nahrazuje ambientní displej.

Rozdíly u verzí 3a a 3a XL nejsou pochopitelně pouze ve fyzické velikosti, ale i ve velikosti displeje. U 3a tak najdeme 5,6palcový displej, zatímco u XL 6palcový. Menší varianta má o něco jemnější rozlišení. U větší varianty se ještě chvíli zdržíme, neboť zde již nenajdeme mnohými nenáviděný výřez z Pixelu 3 XL, který byl kvůli osazení hned dvěma selfie kamerkami opravdu veliký, a proto se mu mnozí posmívali. Tento displej má namísto toho selfie kamerku umístěnou v rámečku a displej tak má stejné okraje na horní i dolní straně. Zároveň byly vyřešeny problémy s přehnanou citlivostí u horní strany verze 3 XL. Jednou z menších nevýhod je absence HDR, ale takového obsahu v současnosti stejně mnoho není.

Google Pixel 3a XL

Kromě dobré čitelnosti i na denním světle musím pochválit také dostatečně nízký jas, který přijde vhod například v zatemněném pokoji. K dispozici je pochopitelně i noční režim pro použití před spaním, kdy displej zežloutne. Celkově displeje nových Pixelů 3a hodnotím velmi povedeně. Pokud dokážete překousnout rámečky na horní i spodní straně, na což jsem si já osobně zvykl, budete spokojeni. Někoho by mohla zamrzet absence notifikační diody, která by zde rozhodně našla místo, ale její funkci dostatečně zastoupí ambientní displej.

Líbilo se nám
 • kvalitní AMOLED displej s pěkným barevným podáním
 • chybí nevzhledný výřez u Pixelu 3a XL (za cenu ztráty 2. selfie kamerky)
 • dostatečně široký rozptyl jasu
 • ochranné sklo Asahi Dragontrail
Nelíbilo se nám
 • do rámečku by se vlezla notifikační dioda

Zvuk: vítej zpátky, jacku, chyběl jsi nám

Po zvukové stránce je nepochybně největší změnou přítomnost 3,5mm audiokonektoru, který se nachází na horní straně. Poslech skrze něj hodnotím velmi pozitivně: nechybí basy ani dostatečná hlasitost. Nemám tak co vytknout, i když mnohé pochopitelně dělají také sluchátka.

Google Pixel 3a XL

Dalším důležitým prvkem je kvalita telefonních hovorů. Ani zde jsem nenarazil na problém a kvalita zvuku byla z druhé strany zcela v pořádku, stejně jako můj hlas u druhé strany. Díky opravdu silným hlasitým reproduktorům se nemusíte obávat toho, že byste neslyšeli protistranu i v případě zapnutí handsfree třeba při jízdě v automobilu.

Zvuk se primárně line ze spodního hlasitého reproduktoru ukrývajícího se na pravém boku, který supluje reproduktor v rámečku pod displejem u klasických Pixelů. Ten doprovází reproduktor/sluchátko na horní straně. Toto kombo společně vydá opravdu hlasitý zvuk a ani na kvalitu si nemohu stěžovat. Označil bych jej za nadstandardní a není problém jej použít jako skromnější náhradu bezdrátového reproduktoru například na letní grilovačce na zahradě.

Líbilo se nám
 • stereo reproduktory
 • návrat 3,5mm audiokonektoru

Výkon hardwaru: benchmarky nejsou vše

Jak jsme si již řekli na začátku, jedním z ústupků je rovněž menší výkon, který telefonu dodává čipset Snapdragon 670 od Qualcommu. Asistuje mu 4GB operační paměť. Pokud se podíváme na výsledky standardních benchmarků, jako jsou AnTuTu nebo Geekbench, zjistíme že telefon dosáhl nikterak oslňujícího skóre. Google Pixel 3a a 3a XL je však perfektní ukázkou toho, že pouhá čísla v benchmarku nemusí mnoho znamenat. Optimalizace je zde opravdu excelentní a při používání ve srovnání s klasickými Pixely třetí generace, které mají více nabušený Snapdragon 845, zde nedochází k žádnému snížení uživatelského komfortu během používání. Ano, pokud často hrajete hry, pocítíte menší výkon v nižším frameratu, ale při používání systému a běžných aplikací rozhodně nečekejte žádné omezení. V tomto smyslu je až neuvěřitelné, čeho se podařilo Googlu dosáhnout s průměrně výkonným čipsetem. Pokud by takto optimalizovali výkon všichni výrobci, bylo by na světě lépe.

Méně výkonu pocítíte snad jen při zpracovávání fotografií. Není to ale tak úplně chybou čipsetu, nýbrž absencí dedikovaného procesoru Pixel Visual Core, jenž musí zastoupit právě Snapdragon. A co to znamená v praxi? Zprocesování a uložení snímků občas chvíli trvá, což poznáte, pokud něco vyfotíte a chcete se okamžitě podívat na výsledek. Průměrný čas zpracování je však naštěstí krátký a zabere přibližně sekundu, maximálně dvě.

Kapacitu úložiště se tentokrát výrobce rozhodl použít jedinou, a to 64 GB, z čehož vám zůstane dostupných přibližně 50 GB. Je zde tak zřetelný ještě větší tlak Googlu na využívání jeho služeb. Pokud tedy jedete například na delší dobu mimo civilizaci, kde nebudete mít internet, připravte si s sebou externí úložiště, na které budete vyfocené fotografie přesouvat. Při natáčení videa ve 4K místo mizí poměrně rychle. Za mě osobně je 64 GB stále únosná hranice, ale pro mnohé to tak být nemusí.

Líbilo se nám
 • dostatečný výkon díky skvělé optimalizaci
Nelíbilo se nám
 • méně výkonný Snapdragon 670
 • pouze jedna paměťová varianta

Výdrž baterie: pozorujeme zlepšení

Použití méně výkonného čipsetu s sebou kromě nižšího hrubého výkonu přináší také jednu výhodu, kterou je delší výdrž na nabití. Snapdragon 670 se navíc řadí mezi ty energeticky úspornější a spolu s příkladnou optimalizaci přímo od Googlu dokáže vytáhnout z baterií o kapacitě 3000 mAh u menšího Pixelu 3a a 3 700 mAh u většího Pixelu 3aXL maximum. Zvlášť větší Pixel překvapil, neboť jsem se s baterií běžně dostal i po celodenním používání na hodnotu 30 až 40 % večer. Z řady Pixel se tak podle mého názoru jedná o toho největšího vytrvalce. Menší Pixel poté spolehlivě zvládne jeden den a i zde oproti standardnímu Pixelu 3 došlo ke zlepšení. I tak budete s největší pravděpodobností oba dva telefony nabíjet přes noc.

Radost mi udělalo také rychlé nabíjení pomocí dodávaného adaptéru s výkonem 18 W. Nabití na 80 % zabere u obou modelů zhruba hodinu času. Na průběh nabíjení se můžete podívat v grafu. K využití originálního adaptéru jsem musel použít redukci britského typu zásuvky, avšak pokud se rozhodnete koupit Pixely 3a v Německu, nebudete takovýto problém řešit. Bez ohledu na původ zařízení budete muset oželet bezdrátové nabíjení, Které zkrátka chybí.

Míra nabití baterie Google Pixelu 3a Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 5 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 12 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 19 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 26 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 32 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 40 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 48 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 57 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 68 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 79 minut
Míra nabití baterie Google Pixelu 3a XL Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 5 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 11 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 18 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 27 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 36 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 45 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 56 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 69 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 80 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 99 minut
Líbilo se nám
 • rychlé 18W nabíjení
 • slušná výdrž
Nelíbilo se nám
 • chybí bezdrátové nabíjení
Diskuze ke článku
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Ten procesor a obří rámečky, to je výsměch. V článku ¨Vybíráme smartphone do 6500 Kč¨ zmiňujete, že Snapdragon 660 u Redmi Note 7 je starší, ale ¨i tak by měl poskytnout dostatečný výkon pro běžné potřeby¨. To se bavíme o telefonu za méně než půlku ceny. A nemá smysl řešit, že u nás je to dražší. Tohle by byl přešlap i s cenou o 2k levnější. Aby jste se z toho foťáku neposr... Všechno se tím omluvit totiž nedá.
briza
Tohle je skoro stejný bizár, jako ty novinky od HTC. Oba minimálně o 100% vyšší cenu, než by odpovídala. Ach, kde je doba Nexusů?
Pesedm
Ten plasto telefon je snad až vošlivej :)
A nebýt toho foťáku nevím nevím..

Recenze skvělá, opět nechybí přehled dobíjení včetně kvality hovorů :)
Marek
Zdravim,

nikde som nenasiel zmienku o senzore svetla a automatickemu prisposobeniu jasu, ma tuto funkciu Pixel 3a?

Dakujem

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze