Google Nexus 6
recenze

Google Nexus 6

Lízátko, které udává směr

Referenční přístroje od Googlu jsou vždy výkladní skříní, která nás nechá nahlédnout pod pokličku čisté verze operačního systému Android. Ani dnes recenzovaný Nexus 6 není žádnou výjimkou, i když se od předešlých Nexusů zásadně liší. A to ne pouze proto, že tentokrát ho pro Google vyrobila Motorola. Jaký tedy doopravdy je? A stálo to čekání vůbec za to?

Telefonní funkce: design nemění funkce

Telefonní funkce jsou základním pilířem každého telefonu, v Nexusu 6 jsou všechny důležité funkce ukryty pod položkou Telefon. Ta seskupuje standardní číselník, seznam hovorů, oblíbené položky, skupiny a také kartu Lidé, což je kompletní adresář se všemi kontakty. Zde se zobrazují jak kontakty uložené na SIM kartě, tak také například z Gmailu, Skypu, WhatsAppu nebo Viberu. Pokud si některé kontakty nepřejete zobrazovat, stačí pod položkou „více zdrojů‘‘ daný zdroj vypnout. Nechybí ani užitečná funkce, která dešifruje neznámé telefonní číslo, které vám volá. Už tak nebudete muset zvedat různé nabídky po telefonu a přemýšlet, jak se z hovoru vlastně slušně vyvléci. Tato možnost fungovala naprosto bez problému, opět se ale nejedná o žádnou novinku, stejně jako design aplikace samotné, který je přepracován jen v rámci Material Designu.

Telefonní funkce

Při vytváření nového kontaktu vás Nexus 6 rozhodně nezklame, co se možnosti dodatečných informací týče, zadat můžete kromě základů také adresu, webové stránky, poznámku či narozeniny, ty se pak následně synchronizují s vaším kalendářem. Kvalita hovoru je na skvělé úrovni, hlasitost je ideální pro telefonování i na rušenějších místech.

Organizační funkce: to co známe

Také organizační funkce jsou zastoupeny v kompletní podobě, těšit se tak můžete na přehledný Google kalendář, který zobrazí denní, týdenní nebo měsíční náhled. Z dalších organizačních funkcí můžeme zmínit aplikaci Hodiny, která zastřešuje připomenutí, stopky, časovač a světový čas. Aplikace Google Keep pak zastane funkce „připomínkovníku“ a „poznámkovníku“ a podle našeho názoru se jedná o nekorunovaného krále ve svém oboru.

Organizační funkce

Nabídne totiž skvělou synchronizaci s dalšími zařízeními, s webem, navíc se pyšní jednoduchým (ale o to účelnějším) prostředím, které celou práci zjednodušuje. Navíc, stejně jednoduše, jako vytvoříte poznámky, vytvoříte také jednoduchý nákupní seznam s možností odškrtávání. Pro prohlížení dokumentů pak zase pomůže aplikace Dokumenty, kterou známe i z webové verze.

Zprávy a e-mail: komunikujeme ve velkém

Zapomenout nesmíme ani na SMS zprávy a e-mailovou poštu. K primární aplikaci Messenger od Googlu pro psaní zpráv nemám výtky, jedná se o poměrně primitivní editor, jehož rychlost je naprosto bezproblémová. Jinak vše funguje tak, jak má a jak byste u podobného telefonu očekávali. Alternativní možností je aplikace Hangouts, u té navíc tkví výhoda v kombinaci s chaty ze služby Google. Výběr je tedy jen a jen na vás.

Hangouts a Gmail

Co se týče klávesnice, Nexus 6 je vybaven nejnovější podobou klávesnice syrového Androidu, která nabídne skvělé rozestupy, psaní gesty a celkově ji hodnotíme jako velice povedenou. V případě, že by vám z nějakého důvodu nevyhovovala, je zde stále možnost doinstalovat si některou z alternativních přímo z obchodu Google Play. Pro e-mailovou komunikaci je v Nexusu 6 předinstalována aplikace Gmail a také E-mail, obě fungují dle předpokladu, tedy bezproblémově.

Internet a konektivita: něco vám snad chybí?

A konektivita? Je zřejmě bez překvapení, že Nexus 6 boduje na plné čáře, kromě základu v podobě GPRS a EDGE, které již nemusíme ani připomínat, nabídne také HSPA+ 42 Mb/s, nechybí dokonce ani podpora rychlých datových přenosů LTE. Potěšující zprávou je přítomnost NFC, které využijete například pro rychlejší spárování nebo pro bezkontaktní platby. Pro tyto účely je v nastavení dokonce speciální podsložka. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n a také Bluetooth ve verzi 4.0. Na infraport se bohužel nedostalo. Prohlížení internetu obstará prohlížeč Google Chrome, který Google za poslední dobu dopiloval téměř k dokonalosti. Zaobírat se rychlostí nemá smysl, vše funguje jako lusknutí prstů. Okamžitě, bez prodlev a bez jakýchkoli záseků. Opět zmíníme výhodu ve velikosti displeje, který je pro prohlížení webu doslova předurčen.

Diskuze ke článku
kary
Phablet pěkný, ale 18 000 :D :D :D...
Taková xperia Z ultra u nás teď v oficiální distribuci stojí pod 7 000, hardware má stále aktuální a je navíc vodotěsná a má zvýšenou citlivost dotykové vrstvy (přesnější práce se stylusem, u phabletu podle mě dost důležitá věc...). Sice má jen prachobyčejné 1080p a ne ten ultra super quad HD (což je podle mě spíš + ptže ty pixely navíc akorát žerou baterku a rozdíl na první (i druhý) pohled není nijak zásadní).
No sečteno a podtrženo za méně než polovinu ceny se dá sehnat podobně vybavený mega phablet i s nějakými zajímavými funkcemi navíc... Myslím, že xperia Z v konkurenci rozhodně chybí.
Pa.vel
zlaty Samsung co se tyce designu. na muj vkus moc minusu od chybejicich sluchatek pocinaje az nemoznosti nataceni slow motion v nativni foto-aplikaci konce. sumasumarum, za tu cenu zklamani. za mne rozhodne lepsi volba iP6+ anebo SGNote4.
Refael
Chtěl bych se zeptat, zda Nexus 6 umí OTG.
Na zahraničních recenzích čtu protichůdné informace.
René
No to asi ne,každopádně mobil za 18 litrů,to je masakr a je zajímavé,že lumia 1320 odvede úplně stejnou práci a cena 5 a 1/2 ....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze