Google Nexus 6
recenze

Google Nexus 6

Lízátko, které udává směr

Referenční přístroje od Googlu jsou vždy výkladní skříní, která nás nechá nahlédnout pod pokličku čisté verze operačního systému Android. Ani dnes recenzovaný Nexus 6 není žádnou výjimkou, i když se od předešlých Nexusů zásadně liší. A to ne pouze proto, že tentokrát ho pro Google vyrobila Motorola. Jaký tedy doopravdy je? A stálo to čekání vůbec za to?

Fotoaparát: nadstandardní podívaná

Na zádech nalezneme výraznou čočku integrovaného fotoaparátu s rozlišením 13 Mpx. Tomu sekunduje dvojice přisvětlovacích LED diod, které jsou ukryté v efektním prstenci okolo samotné čočky, v prstenci nalezneme i sekundární mikrofon. Designové pojetí čočky a prstence chválíme, jedná se o skvělý nápad pro efektivní ukrytí diod. Nechybí dokonce ani optická stabilizace obrazu, za což Google, potažmo Motorolu, musíme rozhodně pochválit.

Google Nexus 6

Ještě než se detailněji podíváme na kvalitu pořízených snímků, pozastavíme se u prostředí aplikace Fotoaparát od Googlu. To známe již nějaký ten měsíc a jeho hlavní předností je čisté prostředí. Nabídka se vysunuje z levé boční části, zde nalezneme nejrychlejší přepínače, můžeme zde aktivovat videokameru nebo třeba panoramatický režim. Na pravé straně se pak vysouvá podrobnější nastavení, například HDR, fungování fotoaparátu nebo také způsob ostření. To nejobecnější nastavení pak nalezneme pod ozubeným kolečkem, zde můžeme nastavit poměr stran fotografií (standardně je nastaven poměr stran 4:3), velikost fotografií, rozlišení nahrávaného videa a také jemnost videa, což se následně odrazí na výsledné kvalitě a také velikosti souboru. Prostředí je tak velice jednoduché, nám se však zdá rozmístění spíše až hektické a dovolíme si tvrdit, že konkurence nabízí i přehlednější aplikace pro Fotoaparát. Opět platí to co u jiných aplikací, se kterými nejste v čistém Androidu spokojeni – není totiž problém doinstalovat některou z alternativ z obchodu Google Play.

Uživatelské prostředí aplikace Fotoaparát

A jak je na tom vlastně kvalita výsledných fotografií? Jedním slovem skvěle. Nexus dokázal, že ne vše se točí okolo počtu megapixelů, snímky jsou totiž ostré, nabídnou věrné podání barev a dobře je na tom fotoaparát i co se týče zachycení detailů. Barvy se nijak neslévají, nezaskočí ho ani protisvětlo, případně makro snímky, zde je ovšem znát pomalejší zaostřování a téměř nutností je pevná ruka, jinak se výsledek rozmaže a je tedy nepoužitelný. Stále ale platí, žečím lepší světelné podmínky, tím kvalitnější snímky, za zhoršeného osvětlení klesá i kvalita pořízeného materiálu. Minusové body si Nexus 6 vyslouží především za strohé možnosti nastavení, které navíc musí nezkušený uživatel poměrně dlouho hledat. Nelíbilo se mi také fungování blesku, kdy v některých případech vytvořil mlžný opar, se kterým nešlo nic dělat. Tento neduh se však projevoval pouze v exteriéru, uvnitř bylo víceméně vše v pořádku. Kvalitu koneckonců můžete posoudit sami na ukázkových příkladech, doplníme, že všechny fotografie jsou foceny na automatický režim, při troše snahy (a již zmíněném pevném úchopu) tak lze docílit i kvalitnějších výsledků.

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Videokamera: nekompromisní 4K

Co se týče videa, to dokáže Nexus 6 nahrávat až ve 4K rozlišení, konkrétně tedy v rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů při 30 snímcích za vteřinu. Kvalitu opět můžeme označit jako vysoce nadprůměrnou, video se může pochlubit skvělou ostrostí a hlavně plynulostí. Překvapením je také datová náročnost, zhruba 20sekundové video zabere v paměti zařízení necelých 100 MB, což není tolik, kolik bychom očekávali. Opět se ovšem musíte smířit s minimem možností nastavení, chybí bohužel i slow-motion režim, i když výkonnostně by na to Nexus 6 rozhodně stačil. Celkově ovšem hodnotíme kamerové výsledky nadprůměrně a ostudu si rozhodně neuděláte ani při zobrazení na velké obrazovce televizoru, natož pak na displeji Nexusu 6.

Google Nexus 6 – testovací video, 4K

Navigace: dovede vás do cíle

Žádnému dnešnímu smartphonu nesmí chybět ani navigace, proto ani Nexus 6 není výjimkou a kromě GPS čipu nabídne i ruskou alternativu v podobě čipu GLONASS. Fixace satelitů je s povolenou A-GPS otázkou pár vteřin, a to bez ohledu na to, jestli se nacházíte na volném prostranství nebo v husté městské zástavbě. Bez povolení internetového připojení to jde také, na zaměření si však nějakou dobu počkáte, nejedná se však o žádnou tragédii a zhruba do 15 vteřin vidíte vaši polohu na mapě.

Google Mapy a Google Navigace

K prohlížení map využijete stálici v podobě aplikace Mapy od Googlu, ty za svoji dobu ušly už pořádný kus cesty, stále se však neobejdete bez internetového připojení. Naštěstí si část map můžete uložit i do mezipaměti, při troše snahy a hlavně trpělivosti není problém uložit hned několik větších měst. Při plánování trasy a vyhledávání zájmových bodů je však internet nutností. Pro automobilovou navigaci využijete aplikaci Navigace, i u té je internetové připojení nezbytné, trasu si však můžete naplánovat s předstihem a data se tak budou stahovat jen při nenadálých událostech, například při změně trasy a tedy nutnosti cestu přepočítat. Pokud to s navigací myslíte vážně, stejně dříve nebo později sáhnete po některé z off-line alternativ. Nabízí se například špičková navigační aplikace HERE Beta, která je pro Android zařízení dostupná zdarma, navíc s možností stáhnout si celý svět včetně českého hlasu pro navigaci zcela zdarma. Vaše peněženka se tak nemusí bát dodatečných výdajů.

Stáhnout HERE Beta

Google Play (zdarma)

Diskuze ke článku
kary
Phablet pěkný, ale 18 000 :D :D :D...
Taková xperia Z ultra u nás teď v oficiální distribuci stojí pod 7 000, hardware má stále aktuální a je navíc vodotěsná a má zvýšenou citlivost dotykové vrstvy (přesnější práce se stylusem, u phabletu podle mě dost důležitá věc...). Sice má jen prachobyčejné 1080p a ne ten ultra super quad HD (což je podle mě spíš + ptže ty pixely navíc akorát žerou baterku a rozdíl na první (i druhý) pohled není nijak zásadní).
No sečteno a podtrženo za méně než polovinu ceny se dá sehnat podobně vybavený mega phablet i s nějakými zajímavými funkcemi navíc... Myslím, že xperia Z v konkurenci rozhodně chybí.
Pa.vel
zlaty Samsung co se tyce designu. na muj vkus moc minusu od chybejicich sluchatek pocinaje az nemoznosti nataceni slow motion v nativni foto-aplikaci konce. sumasumarum, za tu cenu zklamani. za mne rozhodne lepsi volba iP6+ anebo SGNote4.
Refael
Chtěl bych se zeptat, zda Nexus 6 umí OTG.
Na zahraničních recenzích čtu protichůdné informace.
René
No to asi ne,každopádně mobil za 18 litrů,to je masakr a je zajímavé,že lumia 1320 odvede úplně stejnou práci a cena 5 a 1/2 ....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze