Essential Phone (PH-1)
recenze

Essential Phone (PH-1)

Když forma vítězí nad obsahem
9

Telefon od samotného zakladatele Androidu s čistým systémem, výkonným hardwarem, jedinečnou konstrukcí a velmi tenkými rámečky? To zní jako proklatě dobrá nabídka, tak se pojďme podívat, jestli je Essential Phone skutečně tím „nezbytným“ telefonem, na který všichni čekali.

Konektivita: problémy na obzoru

Co se samotné výbavy týče, vede si Essential jako každá jiná vlajková loď. Telefon disponuje Wi-Fi ac, NFC, kompletním LTE nebo nejnovějším Bluetooth 5.0. Potěšila i dobrá A-GPS, kterou doplňuje také ruský GLONASS. Až na FM rádio a infraport tu tedy nic nechybí.

Musím si ovšem postěžovat na problémy se SIM kartou, které mě provázely po celou dobu testování. Může se jednat pouze o vadu kusu, ale telefon často z ničeho nic přestal registrovat SIM kartu a bylo nutné jej několikrát restartovat, než se vzpamatoval. Pokud ale vše fungovalo, jak má, nebyly se signálem ani kvalitou hovorů problémy.

Líbilo se nám
 • Bluetooth 5.0
 • dobrá GPS
Nelíbilo se nám
 • problémy se SIM kartou (vada kusu?)

Fotoaparát: za ostatními zaostává

Díky jedné z aktualizací si drobně polepšil duální 13Mpx fotoaparát, kterým Essential Phone disponuje. Jeden senzor je klasicky barevný a druhý monochromatický ve stylu Huawei. Výsledky ale nejsou ani po oné aktualizaci zázračné a oproti spoustě konkurentů spíše průměrné. Za horších podmínek jsou ovšem až podprůměrné.

Také při barevném makro focení a v závislosti na nasvícení scény občas ostření odmítá udělat svou práci. Pokud se ovšem přepnete pouze do černobílého režimu, zaostří foťák vždy výborně. To platí vlastně v jakékoli situaci – z černobílého fotoaparátu dostanete vždy více detailů a snímky jsou ostřejší.

Snímky v interiéru, v noci a selfie

Pěkně detailní barevná makra si tedy většinou neužijete a jelikož tu není pořádná stabilizace, tak ani 4K video nevypadá nijak zvlášť dobře. Stejně tak ani přední 8Mpx kamerka není žádné terno, ale na občasnou fotku na sociální sítě postačí.

Fotoaplikace měla původně řadu neduhů. Byla extrémně pomalá a často podala. Po aktualizaci už sice běží citelně lépe a dá se vcelku bez problémů používat, avšak stále je pomalá a nedostatek jakýchkoli nastavení či komplexnějších režimů jí trochu sráží.

Líbilo se nám
 • slušné fotografie za dobrého světla
 • aktualizace značně vylepšila stabilitu fotoaplikace
Nelíbilo se nám
 • podprůměrná kvalita snímků za horšího světla
 • problémy s ostřením u barevných snímků
 • chybí pořádná stabilizace

Software: být čistý nestačí

Při prvních zmínkách o Essential Phonu se Andy Rubin nechal slyšet, že jeho telefon bude mít vlastní systém. Po nějaké době se z toho stal silně upravený Android a nakonec jsme skončili u čistého Androidu 7.1.1 Nougat. Navíc je tu pouze fotoaplikace a jedna kolonka v nastavení, kde můžete vypnout odesílání diagnostik Essentialu.

Jelikož se tedy jedná o čistý systém, můžeme od něj čekat všechno, co k Nougatu patří. Kupříkladu se dostalo na ambientní displej, který tu však nepochopitelně funguje, i když ho mám vypnutý, což určitě není správně. Najít tu můžete rovněž dvojité zmáčknutí vypínacího tlačítka pro zapnutí fotoaplikace a v poslední aktualizaci se přidalo také gesto pro stažení lišty čtečkou. Po týdnu od aktualizace ovšem začalo toto gesto zlobit a musím vždy na čtečku přitlačit, aby se lišta stáhla. Odemykání ale funguje stále na jedničku.

Po celém světě bylo Essentialu v recenzích vytýkáno špatně odladěné prostředí, a právě proto hraje jedna nedávná aktualizace v naší recenzi podstatnou roli. Před ní se Essential velmi rád sekal, aplikace padaly a animace nebyly často plynulé. To vše se ale po aktualizaci zlepšilo. Systém běží znatelně lépe a s pádem aplikací jsem se už skoro nesetkal. Systém sice stále nepatří mezi ty nejplynulejší, ale jeho používání už alespoň není nepříjemné.

Líbilo se nám
 • čistý Android
 • aktualizace pravidelně vylepšují běh systému
Nelíbilo se nám
 • prostředí by mělo být plynulejší
 • systém stále trápí problémy
Diskuze ke článku
Vojta
Mě se ten mobil líbí, za současnou cenu super volba, ale pro mě, má jedno velkém nepřekonatelné mínus a to chybějící 3.5 jack... Žádné redukce nechci... Vadí mi při nošení.
petr dvorak
petr dvorak
To jo a ještě ta váha, foťák... Holt, neklaplo jim to.
Mračko
Záda z keramiky nebo ze skla nechci ani u mobilu za tři litry. Chybějící jack je už jen poslední kapka. Uvádění čím dál větších shitů se v dnešním světě nějak rozmohlo.
Kensi Blye Deeks
Kensi Blye Deeks
Zdravim,
menší otázka do redakce jakou neděli bude vydaná recenze iphonu x?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze