Essential Phone (PH-1)
recenze

Essential Phone (PH-1)

Když forma vítězí nad obsahem
9

Telefon od samotného zakladatele Androidu s čistým systémem, výkonným hardwarem, jedinečnou konstrukcí a velmi tenkými rámečky? To zní jako proklatě dobrá nabídka, tak se pojďme podívat, jestli je Essential Phone skutečně tím „nezbytným“ telefonem, na který všichni čekali.

Displej: náramná podívaná, ale jen občas

Hlavní hvězdou Essentialu je samozřejmě jeho 5,71palcový QHD displej s extrémně tenkými rámečky. Panel vypadá opravdu parádně, ale ocenil bych u něj trochu vyšší jas. Na barvy, jemnost či pozorovací úhly si ale nemohu stěžovat. Tenké rámečky vám přitom v ruce prakticky zmizí a brada telefonu vypadá naživou dokonce ještě menší než na obrázcích.

Essential Phone

Na horní výřez pro čelní kamerku jsem si vcelku rychle zvykl a nevadil mi, ale stále se mi moc nelíbí. Je to však poznávací znak Essentialu a dává telefonu jistý charakter, to popřít nemohu. Pochválit lze Essential za to, že do tenkého horního rámečku nacpal jak tradiční sluchátkový reproduktor, tak velkou barevnou notifikační diodu, kterou nelze konfigurovat. Větší problém spočívá ve využití prostoru po stranách výřezu. Nejlépe s ním pracuje domovská obrazovka nebo Google Now, kde je displej využit na maximum, v ostatních případech to není žádná sláva.

Po jedné z posledních aktualizací se vršek telefonu alespoň zbarví podle otevřené aplikace, jako to dělá tradiční notifikační lišta, ale všechny aplikace se takto stále nezbarvují a občas tak skončíte s velkým černým pruhem. Na ten si musíte zvyknout i v horizontálním prohlížení, kdy ho má telefon vždy, a to i v galerii fotek, kde ve vertikálním pohledu aplikace využívá celou plochu displeje i kolem výřezu, ale stačí telefon otočit a černý pruh se vrátí.

Ukázky využití displeje v různých aplikacích

On by vlastně ani nemusel vadit, kdyby tu byl AMOLED displej s krásně hlubokou černou. Takhle ale pruh vždy jen svítí skoro-černě, a především v šeru to není hezké. Systém tedy krom zobrazení ikon lišty prostoru navíc nijak zvlášť nevyužívá a občas se tam naopak vzájemně bijí prvky aplikací, které s podobným displejem nepočítají.

Třeba takové ovládání hlasitost vypadá přímo ošklivě, ve Wunderlistu se skoro nedostanete k pár ovládacím prvkům a v Instagramu jde u přechodů vidět, jak si aplikace neumí s displejem poradit. Zkrátka je to jen pěkná podívaná na domovské obrazovce, a to je asi tak všechno.

Líbilo se nám
 • pěkný panel
 • extrémně tenké rámečky
Nelíbilo se nám
 • systém a aplikace nedokáží využívat výřezu pro kameru

Zvuk: hudebník z něj nebude

V oblasti zvuku Essential rozhodně nikoho neohromí. Jeho spodní reproduktor sice hraje dostatečně hlasitě, ale kvalitou je naprosto průměrný a na nejvyšší hlasitosti dokáže znít až plechově. Od tak špičkově prezentovaného telefonu jsme čekali víc. Mnoho z vás určitě nepotěší také absence 3,5mm jacku, který zde nahrazuje USB-C v kombinaci s dodávanou redukcí. Využít však samozřejmě můžete i bezdrátových sluchátek. V balení bohužel nedostanete ani jakákoliv drátová.

Essential Phone
Líbilo se nám
 • redukce na 3,5mm jack v balení
Nelíbilo se nám
 • přinejlepším průměrný reproduktor
 • chybí 3,5mm jack

Výkon hardwaru: jen s malou kaňkou na kráse

Výkon hardwaru nemůže Essential nikoho zklamat. Uvnitř honosné konstrukce tepe Snapdragon 835 doplněný o 4 GB RAM a pro všechny vaše hry a aplikace poslouží hned 128 GB interního úložiště, ze kterého zbývá volných zhruba 110 GB. Právě velké úložiště je ovšem důvodem, proč tu není ani slot pro microSD kartu, kterou mnoho uživatelů využívá pro zálohování či přenos souborů.

Líbilo se nám
 • výkonný hardware
 • 128GB úložiště
Nelíbilo se nám
 • absence microSD slotu

Výdrž baterie: překvapivě dobrá

Stejně jako výkon nezklamala kupodivu ani baterie s kapacitou 3 040 mAh. To je sice v současnosti průměrná hodnota, ale i přes nepochybně hladový velký displej je výdrž dobrá. I při náročnějším používání mi na konci dne telefon hlásil 35 procent a s opravdu lehkým používání jsem se dostal i na dva dny.

Essential Phone

Redakční test výdrže ovšem už tak slavně nedopadl, jelikož telefon vydržel streamovat Full HD video přes Wi-Fi lehce podprůměrných 7 hodin a 32 minut. Baterie se ale dobije pomocí USB-C vcelku rychle. Z 0 na 100 procent se dostanete bez čtvrt hodiny do 120 minut.

Líbilo se nám
 • dobrá výdrž při každodenním používání
 • rychlé nabíjení pomocí USB-C
Diskuze ke článku
Vojta
Mě se ten mobil líbí, za současnou cenu super volba, ale pro mě, má jedno velkém nepřekonatelné mínus a to chybějící 3.5 jack... Žádné redukce nechci... Vadí mi při nošení.
petr dvorak
petr dvorak
To jo a ještě ta váha, foťák... Holt, neklaplo jim to.
Mračko
Záda z keramiky nebo ze skla nechci ani u mobilu za tři litry. Chybějící jack je už jen poslední kapka. Uvádění čím dál větších shitů se v dnešním světě nějak rozmohlo.
Kensi Blye Deeks
Kensi Blye Deeks
Zdravim,
menší otázka do redakce jakou neděli bude vydaná recenze iphonu x?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze