CUBOT J3
recenze

CUBOT J3

Nedostalo se ani na LTE
4

Existuje široká skupina uživatelů, kteří nepotřebují smartphone s vysokým výkonem nebo našlapaný funkcemi. Právě na takové nenáročné cílí nový CUBOT J3. Nabídne 5palcový protáhlý displej, čtyřjádrový procesor nebo 1 GB RAM. Na tom všem běží Android Go. Chybí mu však dnes již prakticky nezbytná podpora LTE.

Konektivita: na LTE zapomeňte

Nechce se věřit, že by dnes ještě nějaký výrobce nevybavil svůj telefon LTE, ale v případě CUBOTu J3 to tak opravdu je. Spolehnout se tak musíte maximálně na 3G. Kromě toho máte k dispozici i Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0. U takto levného přístroje potěší i přítomnost dnes poměrně raritního FM rádia. Pro připojení přes kabel je zde pak k dispozici klasické microUSB.

Pro navigaci máte k dispozici pouze GPS s podporou A-GPS. Na konkurenční satelitní navigační systémy, jako například ruský GLONASS, však nedošlo. Nalezení polohy trvá v průměru kolem 15 sekund a telefon při navigaci v oblastech s horším výhledem na oblohu občas trochu ujede.

Líbilo se nám
 • FM rádio
Nelíbilo se nám
 • chybí LTE
 • horší navigace

Fotoaparát: nic než nouzovka

Zatímco zadní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, autofokus a přisvětlovací jednotónovou diodu, přední disponuje pětimegapixelovým s fixním fokusem. Aplikace nabízí přehledné rozhraní. Ve výbavě nechybí panorama, režim krásy, HDR, barevné efekty, scénické režimy i kompenzace expozice.

Od telefonu v této cenové kategorii nemůžeme čekat žádné zázraky a praktické zkušenosti to zcela potvrdily. I při dobrých světelných podmínkách jsou ty pořízené zadním fotoaparátem použitelné jen se zamhouřenýma očima. Špatně je vše. Fotografie trpí nejen nedostatečnou ostrostí a nereálným barevným podáním, ale současně má problém i se sléváním detailů. Při nedostatku světla se k tomu přidává nepříjemný šum. To je ještě větší problém u předního fotoaparátu, který postrádá možnost přisvícení.

Všechny výtky pak platí i pro video. Jeho rozlišení je maximálně HD s 30 snímky za sekundu. Kromě nekvalitního obrazu se potýká i s horší plynulostí.

CUBOT J3 (testovací video) - 720p, exteriér

Líbilo se nám
 • přehledná aplikace
Nelíbilo se nám
 • podprůměrné fotografie a video

Software: svižný chod díky Androidu Go

CUBOT vzhledem ke slabému hardwaru udělal správný krok a nasadil speciální Android Go vycházející z Orea, který je speciálně odladěný, aby plynule běžel na slabém hardwaru. Přece jen plnohodnotný Android je stále náročnější a systémové aplikace neustále bobtnají, takže by na tomto telefonu nejenže neběžely úplně plynule, ale i by si ukously pořádný kus úložiště.

Nad Androidem použil výrobce ještě svůj Launcher 3. Proti čistému Androidu se však liší pouze minimálně a změny jsou pouze kosmetické. Sympatické přitom je, že výrobce nezaplevelil telefon bloatwarem. Najdete tu v podstatě pouze základní aplikace a zbytek si doinstalujete podle svých potřeb.

I přes slabší hardware telefon běží díky Androidu Go plynule a bez zasekávání či pádů aplikací. Není sice nejrychlejší, ale to při běžném používání nevadí. Na náročnější aplikace a hry to však není.

Líbilo se nám
 • Android Go
 • bezproblémový chod

Zhodnocení: jen pro nenáročné

Za 1 900 Kč nemůžete chtít od telefonu zázraky. CUBOT J3 může nalézt uplatnění například jako první telefon pro školáka, nebo naopak pro seniora. V takovém případě nevadí horší displej, slabší hardware ani absence LTE. Byť jen trochu náročnější uživatelé by se však měli podívat po něčem jiném.

CUBOT J3

Ocenit můžeme například plynulý chod na slabém hardwaru díky Androidu Go, poměrně hodně volného místa v interní paměti, dedikovaný slot pro microSD nebo přibalené silikonové pouzdro. Největší slabiny pak představují nekvalitní displej, výrazně podprůměrný fotoaparát a hlavně absence LTE.

Konkurence

Jako nejbližší konkurenci s Androidem Go můžeme označit Nokii 1, která vyjde na zhruba 2 300 Kč. Nabízí ještě menší 4,5" displej s rozlišením 854 × 480 bodů, čtyřjádrový procesor a 1 GB RAM. Proti CUBOTu se musíte spokojit s interní pamětí 8 GB. Nechybí jí však LTE. Mladší uživatele, pro které je Nokia určena, by mohly zaujmout i výměnné kryty.

Nokia 1

Rozměry133,6 × 67,8 × 9,5 mm, 131 g
DisplejTFT TN, 4,5" (854 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx
ProcesorMediaTek 6737M, 4×1,1 GHz
PaměťRAM: 1 GB, úložiště: 8 GB, microSDXC
Akumulátor2 150 mAh, doba nabíjení: 1:58 hodin

Zajímavou alternativou však může být i Vodafone Smart N9 Lite, který má velice podobné parametry jako CUBOT. Stojí sice 2 500 Kč, ale za tento příplatek dostanete podporu všech u nás podporovaných LTE pásem a dokonce i NFC.

Vodafone Smart N9 Lite

Rozměry148,2 × 68,9 × 9,5 mm, 155 g
DisplejTFT TN, 5,34" (1 440 × 720 px)
Fotoaparát8 Mpx, 30 FPS
ProcesorMediaTek 6739, 4×1,28 GHz
PaměťRAM: 1 GB, úložiště: 16 GB, microSD
Akumulátor2 440 mAh, doba nabíjení: 2:15 hodin
cubot-j3
Klady
 • dedikovaný slot pro microSD kartu
 • silikonové pouzdro v ceně
 • podlouhlý displej
 • 16GB interní paměť
 • slušná výdrž
Zápory
 • levné plasty
 • horší dílenské zpracování
 • nekvalitní displej
 • nekvalitní zvuk
 • 1 GB RAM
 • absentující LTE
Diskuze ke článku
Ondra Procházka
Z těchto telefonů jednoznačně Vodafone, kvality jejich telefonu jsou na tu cenu úplně zarážející.. pamatuju, jak jsem před asi čtyřmi lety měl Vodafone Smart 4 Power a fungoval úžasně, kromě foťáku a levných materiálů neměl chybu
Milan
Za 1900 je to katastrofa. Bez lte opravdu jen mobil na SMS na doma. Za 2400 dostane člověk zcela fungující xiaomi redmi 5a. Jen 500 navíc a hardware už je o level výš.
Mirek
Mám cubot j3 a jsem s nim spokojený. Za tak nízkou cenu jsem čekal nějaký sr* č ale už ho mám rok a bezproblému funguje

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze