Coolpad Modena
recenze

Coolpad Modena

Velikán se stylem a šarmem
8

Velké telefony jsou velmi populární i v s segmentu střední a nižší střední třídy. Důvodů je hned několik. Mimo pohodlnější konzumace obsahu musíme určitě zmínit zajímavý hardware, některé funkce z vyšší třídy a třeba ještě podporu dvou SIM karet. O něco podobného se snaží i Coolpad s modelem Modena.

Navigace a GPS: i do Ruska

Samozřejmostí je podpora GPS, stejně tak i Glonass. Fix polohy proběhne zhruba za 10 vteřina, a to i za pohybu nebo v okolí zástavby. V zařízení jsou sice předinstalované mapy od Googu, ale k jejich plnohodnotnému využití je zapotřebí internet. Pokud chcete mapy offline, doporučit můžeme mapy.cz, kde máte i turistické značení. V případě navigace po tuzemsku i v zahraničí se nám zase ověřily Here Maps. Obě tyto aplikace jsou zdarma ke stažení v obchodě Google Play.

Stáhnout HERE WeGo

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Datové funkce a konektivita: lítá i na LTE

Z LTE pásem zde máme téměř celou českou podporu, konkrétně 800 / 900 / 1 800 / 2 600 MHz, 2 100 MHz bohužel chybí. Rychlý internet si bohužel užijete jen na jedné SIM. Konektivita je samozřejmě podpořena Wi-Fi 802.11b/g/n a chybět nemůže ani Bluetooth 4.0. K těmto bezdrátovým technologiím nemámě žádné výhrady, fungují spolehlivě. Zajisté by se hodil také infraport nebo NFC, to jsou ale technologie spíše vyšší cenové třídy a v Modeně je nenajdeme.

Zhodnocení a závěr: šarm nezapře

Coolpad Modena mohl být dalším levným a téměř nepoužitelným zařízením. V této cenové kategorii by nebyl první, ani poslední. Coolpad ovšem dokázal vyrobit slušné zařízení a pro kompromisy má cit. Jaké má Modena s cenou 4 000 Kč hlavní přednosti a nedostatky?

Coolpad Modena

Chválit musíme design, je totiž jednoduchý a čistý. Celková ergonomie má také jedničku a pokračovat lze některými vlastnostmi, které se pomalu dostávají i do této cenové kategorie, ale stále nejsou standardem. Myslím například senzor okolního světla nebo notifikační LED diodu. Jedná se o drobnost, kterou nepotřebujete až do té doby, než ji nemáte. Vhod přijde také podpora dvou SIM a LTE.

Coolpad Modena

Samozřejmě se muselo i šetřit a vidět to je na displeji s rozlišením 960 × 540 pixelů (200 ppi). Uvnitř tepe hardware, který má již nárok na zasloužilý důchod a spouštění náročnějších her je velmi pomalé, leč hry jsou nakonec plynulé, aspoň v případě, kdy na pozadí neběží nic dalšího. Chod více aplikací je problematický, a tak nezbývá, než aplikace průběžně ukončovat. Mírnou kritiku si zaslouží baterie, ta sice nenabídne velkou kapacitu, ovšem právě nízké rozlišení displeje ji značně pomáhá, výdrž je tak při běžném používání klasicky denní. Bohužel i přes její dostupnost, respektive možnost odejmutí zadního krytu, je uživatelsky nevyměnitelná.

Coolpad Modena

Žádné skvělé výsledky neočekávejte ani od fotoaparátu. Za dobrých světelných podmínek si ale nevede špatně a po přihlédnutí k ceně jej lze zařadit i do mírného nadprůměru. Pro zachycení momentu, dokumentu nebo krajiny za dostatku světla plně dostačuje.

Za 4 000 Kč ovšem Modena jako celek není vůbec špatná a po dobu testu jsme s ní neměli žádný větší problém. S přihlédnutím k ceně si vedla velmi dobře.

Konkurence

Zmínit musíte Zopo ZP520, které nabídne téměř to stejné. Dual SIM s jedním LTE slotem, 5,5palcový displej o shodném rozlišení, také 1 GB RAM a 8megapixelový zadní fotoaparát. Zopo ale sází na MediaTek 6582M a disponuje pouze Androidem ve verzi 4.4. Cena je i v tomto případě 4 000 korun.

Pokud je pro vás nejvíce důležitý velký displej a nevyužijete ani Dual SIM, možná by se vyplatilo připlatit tisíc korun za Vodafone Smart Ultra 6. 5,5palcový displej nabídne FullHD rozlišení a jemnost je již za hranicí vnímání. Výkonnější procesor, 2 GB RAM, dvojnásobná vnitřní paměť a kvalitnější fotoaparát. To vše jsou věci, za které se vyplatí připlatit.

TIP: Recenze Vodafone Smart Ultra 6 – Dokázal zdánlivě nemožné

Vodafone Smart Ultra 6

Je-li duální slot nezbytný, ale jinak se vám lepší parametry líbí, je zde ještě jedna volba. Zeleného robota lze vyměnit za okna a pořídit Lumii 640 XL Dual SIM. Ta je stejně jako zástupce od Vodafonu zhruba o tisíc korun dražší. Nabídne ovšem ještě větší 5,7palcový displej s HD rozlišením. Jemnost je i tak výrazně lepší než Modeny, na špičku ale stále ztrácí. Hlavním faktorem bude i operační systém, který je sice stabilnější, ale nemusí vyhovovat každému.

TIP: Recenze Microsoft Lumia 640 XL – Větší ze dvou sourozenců

Microsoft Lumia 640 XL
coolpad-modena
Klady
 • senzor okolního světla
 • notifikační LED dioda
 • dobrý vzhled
 • nízká cena
 • LTE na jedné SIM
 • podpora dvou SIM
Zápory
 • pouze základní fotoaparát
 • nezvládá chod více aplikací najednou
 • nízký výkon
 • nízké rozlišení displeje
 • absence LTE na frekvenci 2 100 MHz
Diskuze ke článku
lte
Zjevne chybi podpora LTE 2100MHz, coz autor zamlcel. Mobil nema uplnou podporu LTE!
milan
Mně ten stroj za 4 tisíce přijde hodně drahej. Prakticky jediným plusem je moc povedenej design. Kombinace 5,5" displeje s rozlišením pouhých 960x540 je pak přímo vražedná. No a 1gb ram je v dnešní době moc málo na pohodlnou práci.
briza
Tak tenhle šrot snad v poměru cena/výkon předčí i Samsung a to už je co říct. Chujpad asi spoléhá na to, že jsme národ nesvéprávných blbů, jinak si nedokážu vysvětlit, proč sem tenhle odpad vozí.
Vlastislav Došek
Vlastislav Došek
Chtít za toto 4k, když je k dispozici stejný a a nebo lepší Vodafone Smart Prime 6 za 3777? Jasně, není tam DualSIM, ale má kvalitnější displej a stojí za ním krom Vodafone i TCL/Alcatel, který ve mě rozhodně budí víc důvěry, než tato pseudo cool značka.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze