Bose SoundLink AE II
recenze

Bose SoundLink AE II

Ticho polevilo, komfort zůstal
3

Značka Bose platí za premianta v oblasti sluchátek vybavených funkcí aktivního potlačení hluku, o čemž jsme se nedávno v redakci sami přesvědčili. Výrobce nám ovšem tentokrát poskytl na test bezdrátový „over-ear“ model SoundLink AE II, který se touto předností chlubit nemůže. Obstojí Bose i bez své hlavní zbraně?

Zvuk: vyvážený

Posuzování kvality zvuku je podobně subjektivní jako hodnocení pohodlí při nošení sluchátek na hlavě. Netroufl bych si označit se za audiofila, ale kvalitní zvuk rozhodně umím ocenit. Bez uživatelsky nastavitelného ekvalizéru nedám ani ránu (pro každý hudební styl používám jiné přednastavení) a pokud poslouchám hudbu, odkládám telefon a sahám po externí zvukovce Creative Sound Blaster Omni Surround 5.1. Sluchátka jsem ale testoval i v tandemu s integrovaným zvukovým čipem v notebooku a mobilním telefonem, ať už drátově či bezdrátově.

Creative Sound Blaster Omni Control Panel

Za účelem zjištění, jak hrají bez zkreslení Bluetooth přenosem, jsem je připojil kabelem ke jmenované zvukovce a náležitě si v Sound Blaster Omni Control Panelu v počítači pohrál s ekvalizérem. V mých očích, respektive uších, to znamenalo rozdíl jako mezi dnem a nocí. Pro zajištění hloubek, na které jsem zvyklý, jsem sice nižší pásma musel v ekvalizéru posílit víc než obvykle, což nejspíš od koupě odradí všechny milovníky hutných basů. I tak jsem se při vyšších hlasitostech dočkal toho, že mi uši vibrovaly při každém projevu kopáku. Když se posunu na opačný konec frekvenčního spektra, bylo možné dosáhnout výšek, které byly natolik intenzivní, že je bylo nutno potlačit, abych se nešklebil nebo nemrkal při hajtkách. Celkově bych zvukový projev označil jako vyvážený. Oproti mým vlastním drátovým Koss PRO4AAT, která zhmotňují čistokrevného zástupce uzavřených sluchátek, jsem ocenil, že zvuk nezněl jako v jeskyni. Musím však připomenout, že daní za to je horší izolace.

Výšky byly natolik intenzivní, až jsem se šklebil.

Bose SoundLink AE II nepodporují žádný z pokročilých kodeků, jako je aptX od Qualcommu, ale i tak předvádí v bezdrátovém režimu slušné výsledky. Pochvalu si zaslouží i to, že v případě bezdrátového spojení hlasitost více než dostačuje – většinou jsem ji měl nastavenou asi na 70 procent. S telefonem coby zdrojem zvuku byly dokonce hlasitost i kvalita reprodukce vyšší v bezdrátovém než drátovém módu. Na rozdíl od jmenované drátové konkurence s velkou impedancí byl však poslech bezproblémový i bez zesilovače.

Bose SoundLink AE II

Z důvodu možné latence nejsou Bluetooth sluchátka obecně nejvhodnější pro sledování videa, neboť může dojít k rušivému opožďování zvuku oproti obrazu. I přes aktualizaci firmwaru to platí i tady, kdy jsem vždy musel zvuk posunout asi o 200 milisekund, aby byl v perfektní synchronizaci s obrazem. Ne vždy však lze takový posun provést, typicky při sledování živého televizního vysílání nebo přehrávání videa ve funkčně chudém přehrávači. Při sledování televizního vysílání se to dá přežít, zpoždění není nijak dramatické, byť postřehnutelné, ale u filmu by to už mohlo výrazně vadit, zejména pokud mají dialogy vysokou kadenci. O hraní her raději nemluvě – pro tyto účely je stále nejvhodnější sáhnout po starém dobrém jacku.

Vestavěný všesměrový mikrofon se mi bohužel podařilo zprovoznit jen v bezdrátovém režimu a kvalita není nijak slavná, ale pro základní účely by měl posloužit dostatečně.

Líbilo se nám
 • neutrální zvuk vhodný pro každý žánr
 • dostatečná hlasitost reprodukce
 • ucházející zvuk přes Bluetooth
Nelíbilo se nám
 • basy vás neposadí na zadek
 • rozcházení zvuku a obrazu videa kvůli latenci BT
 • přinejlepším průměrný mikrofon

Zhodnocení a konkurence: jen víte-li co kupujete

Oproti tomu, co již máte možnost vědět před koupí, tedy že konstrukce je plastová, izolace od hluku slabší a že vám při Bluetooth spojení hrozí posun zvuku u videa, což de facto trápí všechna Bluetooth sluchátka, vás toho u Bose SoundLink AE II nemá tolik co překvapit. A informace, že cena činí nemalých 6 tisíc korun, vám jistě také nezůstane dlouho neznámá.

Bose SoundLink AE II

Před koupí si musí každý případný zájemce položit otázku, jestli mu tato investice za pohodlné nošení a kvalitní zvuk stojí. Ačkoliv vůči produktu nemám větších výtek, na to co dostanete mi cena přeci jen přijde trochu vysoká. Kdyby klesla o nějakou tu tisícovku, doporučení by bylo snazší. Takhle bych koupi poradil jen těm, kteří jsou srozumění s tím, co kupují. Pokud máte vyšší nároky co se potlačení hluku týká, nejspíše sáhnete po konkurenci s aktivním potlačením hluku. Jmenovat můžeme třeba JBL Everest Elite 750NC. A pokud chcete bezdrátová sluchátka pro hraní či sledování filmů, jako vhodnější volba se jeví alternativy pracující místo s Bluetooth na bází proprietárního radiofrekvenčního přenosu, jako je Sennheiser RS 175 či jakýkoliv model od výrobce herního příslušenství, třeba Logitech G933 Artemis Spectrum. Ve všech těchto případech zchudnete o podobně velký finanční obnos. Nakonec se pro gamery a kinofily nabízí nějaký Bluetooth model s podporou aptX Low Latency, kterých je však jako šafránu, zvlášť na našem trhu.

Klady
 • kvalitní, vyvážená reprodukce zvuku
 • vysoká míra pohodlnosti při nošení
 • dostatečná hlasitost s i bez drátu
 • pevné pouzdro součástí balení
 • stabilní Bluetooth přenos
Zápory
 • spíše nižší úroveň izolace od okolí
 • rozjíždění zvuku a obrazu kvůli BT lagu
 • jen z plastu a koženky
 • v doprovodné aplikaci chybí ekvalizér
 • vysoká cena na to, co nabízí
Diskuze ke článku
ABX
Nechápu, proč recenze sluchátek na nehudebních stránkách, alespoň někdy, nemůžou zmínit věci, podle kterých si člověk, který ví co chce, sluchátka kupuje. :-D
Parametry: citlivost reproduktorů, impedance, vůbec stavba reproduktorůuvnitř? A co výkon reproduktorů a toho pidi zesilovače uvnitř? Je to mosfet nebo obyč tranďák? "Že vás basy neposadí na zadek" znamená že sluchátka mají vyrovnané frekvence? Dají se použít jako studiovky? Nebo co? Co to má být?? :D :D :D :D
Guli
Ja mam Sony wh-1000xm2 a ty bych za nic nevymenil :) to je podle me technologicka libustka...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze