Bose QuietComfort 35 II
recenze

Bose QuietComfort 35 II

Ta nejlepší sluchátka pro samotáře
5

Občas se nám do redakce dostane i něco jiného než telefon, tablet či notebook. Recenze různého příslušenství či jiných chytrých zařízení nám také nejsou cizí a jedním z takových jsou i sluchátka. Proto se dnes podíváme na zoubek bezdrátovým sluchátkům Bose QuietComfort 35 II, která se pyšní třeba integrací Google Asistenta.

Google Asistent: není pro nás

Integrace chytrého Google Asistenta je tím největším rozdílem oproti první generaci QC35. Stačí telefon přepnout do angličtiny, nastavit si Asistenta a po připojení sluchátek vám automaticky vyskočí notifikace, že jej sluchátka podporují a vybídne vás k jeho dalšímu nastavení. Pokud tak učiníte a ve stáhnuté Bose aplikaci Asistenta zapnete, stačí jen zmáčknout tlačítko na levé mušli a už slyšíte jeho hlas.

Bose QuietComfort 35 II

Po pouhém zmáčknutí tlačítka vám Asistent řekne, kolik je zrovna hodin a zda máte nějaké nové notifikace. Pokud ano, stačí tlačítko zmáčknout znovu a Asistent je začne předčítat. Chcete ihned i odpověď? Stačí tlačítko jen držet, nadiktovat odpověď a uvolněním tlačítka zprávu poslat.

Držení tlačítka ihned od začátku vám dá poté možnost mluvit přímo k Asistentovi. Ten vám naslouchá, dokud tlačítko držíte, a po jeho puštění váš povel vykoná. Můžete se jej tak ptát na různé dotazy či po něm žádat třeba zastavení hudby, přeskočení písně nebo nastavení budíku na 7 ráno. V hlučných oblastech si sice rozpoznání řeči občas neví rady, ale většinou funguje dobře, byť v tramvaji k sobě takto asi každý mluvit nebude.

Bose QuietComfort 35 II

Problém nastává samozřejmě s češtinou, kterou Asistent stále ještě neumí – musíte na něj mluvit anglicky. To by nebyl takový problém, ale fakt, že vám zprávy v češtině předčítá anglicky, už ano. Jméno aplikací řekne samozřejmě software správně, ale samotná zpráva zní... prostě jako by se snažil mluvit česky rodilý Američan. Pro poslouchání notifikací a jejich odpovídání tedy u nás Asistent neposlouží, tedy pokud nechcete všechny známé donutit psát anglicky.

V Bose na omezení trhu však mysleli a nevyhradili tak speciální tlačítko jen Asistentovi. Pokud funkci používat nechcete, stačí jí v aplikaci přepnout a budete tlačítkem ovládat úroveň odhlučnění, jak už bylo řečeno v předchozí kapitole.

Zvuk: ve vlastním světě trochu mdlé hudby

Nejprve bych začal snadným doporučením. Pokud hledáte sluchátka, která vás nejlépe odříznou od okolního světa a dovolí vám vychutnat si hudbu, nemusíte ani dočíst tuto recenzi a hned si běžte tato sluchátka koupit. Potlačení okolního hluku je tu opravdu impozantní a změní i ten nejhlasitější motor či dav lidí v tichý šepot.

Musíte však počítat s tím, že technologie aktivního potlačení funguje vždy nejlépe s dlouhodobými a nižšími tóny, takže bude moci pořád jasně slyšet nárazy větru do sluchátek, troubení aut v zácpě či sirénu právě projíždějící sanitky. Takové je ovšem aktivní potlačení hluku u každých sluchátek a musím tak ještě jednou upozornit, že Bose má nejen dle mého názoru opravdu to nejlepší potlačení hluku na trhu. To navíc vyzdvihuje také extrémně pohodlné nošení sluchátek, jelikož vás ani po několika hodinách nic nerozčiluje, nic vás nebolí a stále jste jen ve vlastním vesmíru odříznutí od všeho kolem.

Bose QuietComfort 35 II

Potlačení hluku je tedy špičkové, ale jak si vede u sluchátek to hlavní, tedy zvuk? Inu, Bose QC35 II zní opravdu skvěle, ale nejsou to ta nejlépe hrající sluchátka, která jsem vyzkoušel. Těšit se můžete na křišťálově čistý zvuk, který neruší žádné bzučení aktivního potlačení, jak tomu bývá u levných sluchátek s touto funkcí. A i když se jedná o sluchátka s uzavřenou konstrukcí mušlí, působí zvuk mohutně a otevřeně.

Basy jsou pořádně výrazné, ale nepřehlušují ostatní zvuková pásma, takže nepůsobí přehnaně rušivě. Středy jsou hezky čisté a výšky zvládají sluchátka bez větších potíží také velmi dobře, byť při některých skladbách už to bylo na sluchátka moc a výšky začaly bubínky svým projevem spíše lehce trhat. To se však stalo opravdu jen párkrát a zvuk těchto sluchátek se dá jednoznačně označit jako velmi vyvážený a velice snadno se poslouchá i několik hodin vkuse.

Bose QuietComfort 35 II

Z toho však vyvstává jistý problém, který může někomu za takové peníze vadit. Sluchátka QC35 II jsou totiž svým umírněnějším projevem možná až trochu nudná. Zkrátka s nimi není poslouchání hudby nijak záživné. Kupříkladu konkurenční sluchátka Sony WH-1000XM2 mají mnohem dynamičtější projev a poslouchání hudby je s nimi opravdu zábava. Dokonce i špuntová sluchátka Sony WI-1000X, která zrovna testujeme, zní zkrátka živěji a donutí vás pohupovat si hlavou. Bose tohle zkrátka neumí a skutečné nadšence hudby mohou sluchátka začít po čase nudit.

To však v žádném případě neznamená, že by hrála špatně. Svou kvalitou si svou cenovku obhájí, avšak prvotřídní bavič z nich nebude. Pokud však zatím používáte třeba jen sluchátka dodávaná v balení k vašem telefonu, bude rozdíl enormní, a i běžné poslouchání hudby z YouTube bude pro vás zážitkem, natož potom poslouchání prostřednictvím skutečně kvalitních hudebních formátů. Bose QC35 II vám ihned rozšíří obzory a vůbec bych se nedivil, kdyby jej mnozí měli za nejlépe hrající sluchátka. Pak si však nasadíte sluchátka od Sony, vrátíte se zpět k Bose a zjistíte, že jim zkrátka něco chybí.

Zhodnocení: Vyplatí se? ANO!

Jak už jsem v této recenzi jednou psal, pokud se chcete co nejlépe odtrhnout od okolního světa, jiná sluchátka už hledat nemusíte. Bose má potlačení okolního hluku opravdu v malíčku. Zároveň jsou to dost možná ta nejpohodlnější sluchátka s touto funkcí na trhu. Jestli trávíte spoustu času cestováním či potřebujete v kanceláří trochu vlastního prostoru, sluchátka QC35 II budou vaším nejlepším společníkem.

Ano, za podobnou cenu existují lépe hrající sluchátka, která mají modernější funkce jako dotykové ovládání, automatické přizpůsobení potlačení hluku podle okolí, pohybové senzory či automatické zapnutí a připojení k telefonu pouhým nasazením na uši. Přesto je zvuk na opravdu skvělé úrovni a v kombinaci s neuvěřitelným potlačením hluku a pohodlností představují velmi lákavou nabídku.

Přidanou hodnotu v podobě Google Asistenta mnoho uživatelů v ČR pravděpodobně nevyužije, a i kdyby ano, jedná se spíše o zajímavý trik na ukázku známým než o skutečně nepostradatelnou funkci. Lidé přeci jen stále ještě neradí mluví na veřejnosti sami k sobě a nasazená sluchátka pohledy okolních lidí opravdu neodrazí.

Bose QuietComfort 35 II

V současnosti lze pořídit nové Bose QC35 II za necelých 10 tisíc korun, což rozhodně není málo. Jestli jste ale ochotní do sluchátek takové peníze dát, minimálně si někde Bose vyzkoušejte. Patří totiž mezi ta nejlepší sluchátka své třídy. Osobně bych se je i přes vysokou cenu nebál doporučit, byť bych ocenil hezčí design, aby šly ty peníze vidět i na vnějším provedení. Každý je holt trochu povrchní. Pokud však chcete ten úplně nejlepší a nejzáživnější zvuk, hledejte u konkurence.

Na závěr si však neodpustím menší doporučení. Jestli se rozhodnete nakonec právě pro Bose QC35 II, poohlédl bych se rychle ještě po právě doprodávající se první generaci QC35. Největší rozdíl spočívá jen v chybějícím Google Asistentovi a nemůžete si pohodlně nastavit sílu potlačení hluku. Pro většinu to ovšem může být malá daň za nižší cenu, která může klesnout klidně až o 2 tisíce. Jednejte však rychle, jelikož druhá generace bude v obchodech tu první kompletně nahrazovat a pak už se budete muset dívat jen po bazarech.

Klady
  • extrémně pohodlná a lehká konstrukce
  • nejlepší aktivní potlačení hluku na trhu
  • velmi dobrá výdrž baterie
  • vyvážený projev
  • silné basy
Zápory
  • za stejné peníze lze jinde získat lepší zvuk
  • nepůsobivá plastová konstrukce
  • chybí kvalitní kodek (aptX, LDAC)
Diskuze ke článku
Vlastimil Dlouhý
Dobrý den.Přečetl jsem si článek a se vším musím souhlasit pouze bych dodal že sluchátka bose comfort 35 po připojeni přes aplikaci bose connect a aktualizaci lze též nastavit sílu odhlučnění
universal9
V baleni važne chyba adapter do lietadla alebo je to len "novinarske balenie? Pýtam sa len preto, lebo QC35 ho v baleni maju, tak ma to prekvapilo. Dakujem.
Kubino
"propojovací kabel s 3,5mm jackem na obou koncích"
Fakt? Já myslel, že sluchátka mají 2,5 mm jack, nebo to tak aspoň měla první generace...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze