BlackBerry Q10
recenze

BlackBerry Q10

Pracovník tělem i duší

Konečně nové pravé BlackBerry s klávesnicí a zbrusu novým systémem BlackBerry 10. Model Q10 ztělesňuje všechny zkušenosti, které BlackBerry nasbíralo za více než deset let na trhu zaměřeném na profesionální komunikátory. Osvědčí se nebo už nedokáže jít s dobou? To prozradí naše recenze.

Sociální sítě a Instant Messaging: dokonalé propojení všehomíra

Nesmíme zapomenout ani na sociální sítě. BlackBerry si s nimi odjakživa velmi rozumělo a nabízelo velmi kvalitní klienty pro všechny nejrozšířenější sociální sítě a BlackBerry 10 v tomto odkazu pokračuje. Již předinstalovaní jsou klienti pro sociální sítě Facebook, Twitter, LinkedIn a Foursquare a příkladná je také jejich integrace do operačního systému ať už co se sdílení týče nebo co do propojení s kontakty v adresáři.

Facebook a Twitter

Aplikace Facebooku nabízí standardně téměř všechny funkce, které od ní můžete očekávat. Na zdi vidíte všechny nejnovější příspěvky, můžete rychle aktualizovat stav, nahrát fotografii nebo oznámit polohu. Rychlé zkratky v horní části displeje vám zobrazí aktuální žádosti o přátelství, zprávy a notifikace a levý horní roh vám zpřístupní rozšířené menu. Zde se můžete rychle přepnout na svůj profil, zobrazit si zprávy, události, místa poblíž nebo skupiny. Aplikace Facebooku dále nabízí například integraci do kalendáře, propojení s kontakty v adresáři a také Facebook chat a notifikace integrované přímo do BlackBerry Hub.

Twitter má svou aplikaci také již přímo předinstalovanou v operačním systému BlackBerry 10 a nutno říct, že opravdu povedenou. Nabízí snad všechno, co od takové aplikace můžete požadovat. Psaní a mazání tweetů, zobrazení konverzací, nápovědu při zmínkách pomocí @, správu vašeho profilu a mnoho dalšího. Stejně jako Facebook má i Twitter dobře zvládnutou integraci do seznamu kontaktů, takže u svých kontaktů můžete mít také jejich Twitter účet a potěší také integrace zpráv a zmínek do BlackBerry Hub. Výtku si aplikace Twitter zaslouží snad jen za absenci správy více uživatelských účtů a místy chybějící počeštění.

Foursquare

Dále zde máme aplikace LinkedIn a Foursquare. Opět se jedná o velmi kvalitně zpracované aplikace, u kterých jsme nenarazili na nic, co by mohlo člověku chybět. Uživatelské prostředí jasně odpovídá stylu BlackBerry 10, funguje opět integrace s adresářem stejně jako s BlackBerry Hub a práce s aplikacemi je rychlá a pohodlná.

Sociální sítě má tedy BlackBerry 10 zvládnuté na jedničku a jak je na tom s Instant Messagingem, tedy s nejrůznějšími kecálky? Jako čistokrevné BlackBerry nesmí Q10 postrádat aplikaci BlackBerry Messenger, zkráceně BBM. BBM je legendární komunikační nástroj dostupný pouze na platformě BlackBerry, který umožňuje v reálném čase komunikovat s vašimi přáteli, kolegy a podobně. Kromě pouhého chatování můžete také vytvářet skupiny, sdílet obrázky, hudbu, videa a další soubory nebo sdílet kalendáře.

LinkedIn

Nově je však BBM rozšířeno o nové služby BBM Voice a BBM Video. BBM Voice umožňuje provádět hovory mezi jednotlivými BlackBerry zařízeními a to nejen s operačním systémem BlackBerry 10, ale také se staršími modely s OS 7.1, 7 a 6. Ať už jste na Wi-Fi nebo pouze na 3G síti, hovory jsou velmi kvalitní a zcela srovnatelné se standardními hovory přes GSM. Co však již starší modely nedovedou, je funkce BBM Video. V operačním systému BlackBerry 10 je kromě VoIP hovorů provádět přes BBM také videohovory a můžete tak svůj protějšek nejen slyšet, ale také vidět. Kvalita je velmi slušná, testovali jsme hovory i na 3G síti a hovor byl zcela plynulý. Navíc BBM Video nabídne také unikátní funkci Screen Share. Jak již jistě tušíte, jedná se o sdílení obrazovky, takže během hovoru můžete jednoduše pomocí jednoho tlačítka druhé straně ukázat například fotografii ve vašem zařízení, webovou stránku a podobně. Tato funkce je v mobilních světě zcela unikátní a funguje výborně.

BlackBerry Messenger

Možná si říkáte, jak jsou na tom další komunikační kanály. Již jsme zmínili, že Facebook chat je integrován přímo do BlackBerry Hub. Z obchodu s aplikacemi BlackBerry World si můžete stáhnout například klienta pro Google nebo WhatsApp a Skype. Ke stažení je také Yahoo! Messenger, aplikace Touch, Nimbuzz nebo IM+ Pro. V tomto ohledu tedy zřejmě nebudete postrádat žádnou důležitou aplikaci.

Práce s Android aplikacemi

Jednou z velice často diskutovaných funkcí BlackBerry 10 je podpora aplikací původně určených pro Android. BlackBerry 10 je fakticky první platforma, která dokáže spustit nejen nativní aplikace, ale také aplikace určené pro jinou platformu. Jak je to vlastně možné?

BlackBerry 10 v sobě obsahuje čistý Android - toto řešení nazvalo BlackBerry jako Android Player. Android aplikace mají k dispozici vlastní sandbox, každá aplikace si otevře vlastní instanci Android Playeru, což umožňuje především plnohodnotný multitasking v BlackBerry 10.

Velká část Android aplikací tak je schopná běžet v rámci tohoto sandboxu a plně spolupracovat se systémem BlackBerry 10. Android Player ovládá to, k čemu mají aplikace přístup, v jednom updatu na konci minulého roku například Android Player umožnil aplikacím přístup k fotoaparátu a další zlepšení Android Player ještě čekají. Ovládání pak obstarává sada gest, kdy tahem z horního rámečku zobrazíte lištu s ovládacími prvky zpět a menu a pokyn zpět můžete také udělat tahem do strany na spodním okraji displeje.

Android aplikace dostanete do BlackBerry 10 dvěma způsoby. Buďto je stáhnete z BlackBerry World, kam je nahrají přímo vývojáři, nebo si je nainstalujete přes počítač. Instalace z BlackBerry World je jednoduchá, velkou výtku však máme k (ne)rozlišovní nativních aplikací od těch Androidích. V obchodě nejdou Android aplikace nijak poznat, nejsou nijak zvlášť označené a poznáte je většinou pouze podle screenshotu nebo až po instalaci, kdy mnohdy nevypadají nijak vábně. U Q10 je občas problém i čtvercový displej, pro který nejsou zejména hry, ale i některé aplikace upraveny.

Pokud budete chtít nahrát aplikace přes počítač, na webu BlackBerryCzech najdete podrobný návod jak to udělat. Je to v zásadě téměř primitivní postup. Vyzkoušeli jsme například instalaci Google Mapy a fungují naprosto bez problémů a mnohem lépe, než na některých levnějších Androidech. Dostupné jsou všechny funkce včetně hlasové navigace nebo ukládání do offline paměti.

Telefonování a adresář

Co by to bylo za smartphone, kdyby to neumělo telefonovat, že? BlackBerry Q10 to samozřejmě zvládá bez problémů, a tak si z něj i zavoláte. Aplikace hovorů je rozdělena na tři záložky. První zobrazuje protokol hovorů, kdy v horní části displeje vidíte trojici rychlých voleb a pod nimi samotný protokol hovorů s možností odfiltrování pouze nepřijatých hovorů.

Kontakty

Druhá záložka nabízí rychlý přístup ke kontaktům v adresáři a třetí záložka klasický číselník s možností rychlého přidání vytočeného čísla do kontaktů. Obrazovka během hovoru zobrazuje fotografii kontaktu, klávesy pro přepnutí hovoru na hlasitý reproduktor, ztlumení mikrofonu, přidání dalšího hovoru nebo zaznamenání poznámky. Pokud navíc máte u kontaktu uložený jeho PIN v BBM, můžete přímo přepnout hovor na BBM Video.

Během hovoru vás jistě potěší spolehlivá funkce senzoru přiblížení, takže si uchem nenamačkáte nic na displeji a také zvuk z reproduktoru je bezproblémový, čistý a dostatečně hlasitý. Co se týče adresáře, tak ten plně odpovídá tomu, na co jsme u BlackBerry zvyklí. Přehledný a maximálně podrobný. V menu si můžete vybrat, které adresáře chcete, aby se vám odfiltrovaly, takže si zobrazíte například ty, které máte při pracovním emailu. V nastavení si dále můžete určit, které adresáře se vůbec mají zobrazovat. Týká se to například kontaktů z Facebooku nebo Twitteru, které by mohly samy o sobě v aplikaci překážet. Jednoduše je vypnete.

Karta kontakty je rozdělena do tří částí. V detailech o kontaktu vidíte veškeré informace o daném kontaktu. Klasické detaily jako jsou jméno, telefonní čísla, emaily nebo adresu doplňují další drobnosti, jako jsou například webové stránky, PIN BlackBerry (BBM kontakt), účty sociálních sítí Facebook, Twitter nebo LinkedIn, firma, pozice nebo narozeniny, ale také například pager nebo fax. Kliknutím na jednotlivé položky pak začnete rovnou provádět danou akci – například volat, psát SMS nebo email či otevřít příspěvek ze sociální sítě.

Druhou částí karty kontaktu jsou aktualizace sociálních sítí, kde můžete vidět poslední aktivitu daného kontaktu na sociálních sítích. Poslední záložku tvoří aktivity kontaktu, které jste s ním měli. To znamená, že zde můžete vidět hovory, zprávy, schůzky, chat a další detaily s daným kontaktem.

U adresáře samozřejmě nechybí možnost plnohodnotné synchronizace. Bezdrátově můžete BlackBerry 10 pohodlně synchronizovat se službami jako je Gmail, Yahoo! Mail nebo Microsoft Live/Hotmail/Outlook.com. Majitele vlastních poštovních serverů pak jistě potěší plnohodnotná podpora Microsoft Exchange ActiveSync a pokud vám ani toto nebude stačit, tak je zde připravena podpora protokolu CardDAV pro synchronizaci kontaktů.

Diskuze ke článku
Lukáš Vávra
Děkuji za další z mnoha pěkných recenzí, přesvědčili jste mě že tohle je telefon pro mě.
Honza
Mám Q10 už cca měsíc a nemůžu si ji vynachválit...:-) jinak skvělá recenze,díky za ni...
pepper
Pracovnik?? Jste pod tim podepsani tri a ani jeden neumi cesky?
Smarter
Hezka vycerpavajici recenze. Hlasovy asistent je skvela vec. Proc vam to trvalo tak dlouho?
(Pracovnik je rovnako ceske slovo jako treba delnik.)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze