BlackBerry Motion
recenze

BlackBerry Motion

Jde to i bez kláves
8

BlackBerry si získalo řadu pozitivních ohlasů svým modelem KEYone, kupříkladu díky své povedené konstrukci, bezpečnému softwaru a pověstné hardwarové klávesnici. Nové BlackBerry Motion však klávesnici odhodilo ve prospěch jiných vlastností, jako je třeba voděodolnost či větší baterie a displej. A světe div se, není to úplně špatná změna.

Displej: prostě paráda

Z čistě technického hlediska nelze tomuto 5,5palcovému Full HD IPS displeji snad nic vytknout. Pozorovací úhly jsou velmi dobré, automatická regulace jasu funguje také jak má a rozsah jasu navíc není vůbec špatný. Potěšit může i nenastavitelná, ale jasná a barevně svítící notifikační dioda. Jediným nevyužitým potenciálem jsou tu některé funkce, které by dávaly mnohem větší smysl u AMOLED technologie.

BlackBerry Motion

Máme tu totiž kupříkladu funkci ambientního displeje, který kvůli IPS rozsvítí při nové notifikaci samozřejmě celou obrazovku černě a stejně je na tom i pěkný ukazatel nabíjení baterie při zapojení do nabíječky. Po obvodu telefonu poté postupně obíhá barevná linka, jež symbolizuje procento nabití, ale opět kvůli technologii IPS displej svítí vždy celý telefon černě. Bez AMOLEDu a jeho hluboké černé nevypadají takové funkce nejlépe, avšak opět musím zdůraznit, že je tento displej opravdu pěkný a má zároveň výborně kalibrované živé barvy.

Displej chrání odolné 2.5D sklo Dragontrail, které navíc pokrývá speciální diamantová vrstva.

Zmínit musím také v předchozí kapitole naťuknutou vyšší odolnost. Displej totiž chrání odolné 2.5D sklo Dragontrail, které navíc pokrývá speciální diamantová vrstva, díky níž má být výrazně odolnější proti škrábancům než Gorilla Glass. Na našem předprodukčním kusu ještě tato vrstva sice není, takže jsme toto tvrzení nemohli otestovat, ale v běžně prodávaných kusech už chybět nebude.

Líbilo se nám
 • kvalitní Full HD panel
 • pěkně živé barvy
 • odolné sklo kryté diamantovou vrstvou
Nelíbilo se nám
 • některé funkce by více vynikly s AMOLED technologií

Zvuk: příjemné překvapení

Od zvuku z jediného malého reproduktoru na spodní hraně telefonu jsem opravdu moc nečekal, avšak možná právě o to víc mě dokázal překvapit. Nejenže hraje velmi hlasitě, ale relativně čistý zvuk z něj vychází i na maximální hlasitost při přehrávání vysokých tónů. Zvuk nikdy nesklouzl do nepříjemně plechového projevu, kterým občas takové reproduktory mohou trpět. Jen škoda, že do tak velkého těla BlackBerry nevměstnalo stereo reproduktory. Rovněž 3,5mm jack výstup do sluchátek se povedl a v balení naleznete i velmi dobrá špuntová sluchátka s plochým kabelem.

BlackBerry Motion
Líbilo se nám
 • hlasitý a dostatečně kvalitní zvuk
 • dobrý 3,5mm jack výstup
 • skvělá špuntová sluchátka v balení
Nelíbilo se nám
 • velkému tělu by slušely stereo reproduktory

Výkon hardwaru: KEYone 2.0

Motion toho po KEYone zdědil opravdu mnoho, až ho někteří nazývají zkrátka jen jako KEYone bez klávesnice. Toto tvrzení je bohužel obzvláště v oblasti hardwaru pravdivé, jelikož je prakticky stejný jako u KEYone. Najdete tu tedy stále Snapdragon 625 a 32 GB úložiště, z nějž 23 GB zbývá volných. Můžete jej i rozšířit microSD kartou až o 2 TB. Pouze RAM paměť nám tentokrát narostla na 4 GB.

Hardware to vskutku není špatný, ale za dané peníze by to chtělo koncem letošního roku už něco silnějšího, nebo přinejmenším letošní Snapdragon 630. Za cenu kolem 13 tisíc se Motion pohybuje už vcelku vysoko a byť KEYone mohl kdysi této výtce částečně proklouznout svou výjimečností, Motion už takovou výmluvu nemá. Škoda také prozatím rozladěného systému, kvůli kterému jsem kupříkladu nemohl provést test pomocí aplikace Geekbench, jelikož aplikace prostě vždy spadla.

Líbilo se nám
 • nově 4 GB RAM
 • microSD slot
Nelíbilo se nám
 • za danou cenu by se slušel minimálně letošní procesor

Výdrž baterie: prostě skvělá

Velkou předností Motionu má být podle BlackBerry velká baterie s kapacitou 4 000 mAh. A naštěstí jí skutečně je, a to nejen na papíře. Telefon vydrží bez jakýchkoli problémů dva dny běžného používání, kdy jsem byl neustále připojený k internetu, měl také pořád zapnuté sdělování polohy a pár hodin nechal zapnuté i Bluetooth. I když jsem telefonu dával skutečně zabrat, zbývalo mi vždy v noci ještě nějakých 35 procent k dobru. Naopak ani při šetrném používání jsem se na 3 dny výdrže bohužel prostě nedostal.

BlackBerry Motion

Také v našem redakčním testu výdrže Motion obstál a vydržel streamovat Ful HD video přes Wi-Fi až 12 hodin a 27 minut. Tak velkou baterii samozřejmě nutno také řádně dobíjet, k čemuž zde poslouží USB-C s funkcí rychlonabíjení, které dobije baterii z 0 na 100 procent do 1 hodiny 50 minut. Navíc se vás telefon při každém zapojení nabíječky zeptá, zda chcete nabíjet rychle pomocí Boostu, jenž omezí výkon ve prospěch rychlosti nabíjení, nebo klasicky/pomaleji, čímž by se měla třeba zvyšovat životnost baterie.

Líbilo se nám
 • skvělá výdrž i při náročném používání
 • USB-C
 • rychlé nabíjení
Diskuze ke článku
Peter
Veľmi zaujímavý pracant, ktorý sa nehrá na viac áno má. BTW v Samsungu u rady S nikdy naplánovali to tlačítko ako programovateľné a asi ani nebudú. Je to tlačítko, ktoré spúšťa Bixby a robí to dobre. Bixbyho používam denne, pričom pri použití alternatívnych launcherov by som ho spustil iba hlasom v prípade, ak by som tlačítku priradil inú funkciu. Kto Bixbyho nepoužíva ma však nepoužiteľné tlačidlo. V Samsungu by si skôr mali vziať príklad z baterky. Aj keď už nepoužívam BlackBerry telefóny, za ich HUB si rád mesačne to 1€ priplácam.
Blue Sun
Blue Sun
Docela by mě zajímalo, kam se asi poděl můj příspěvek, který jsem psal kolem osmé hodiny ranní. Redakce se už tak stydí za svou práci, že maže diskuse? Inu, taky dobře vědět...
Jiří
Chválím za vtipnou originalitu na konci. Podobných srandiček víc :D
Marek
Dikyvza dojy, ale napadají me 2 věci:
Je ok dělat recenzi s nefinalnim telefonem?
Je ok ji zveřejnit když zatim zadny weby svy recenze nevydaly? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze